Článek přečtete za 4 min.

SKI areály v Rakousku – 10 NEJ

Vznesete-li před zkušeným milovníkem zimních sportů dotaz na úroveň lyžařských areálů v Rakousku, bezpochyby se vám dostane vyčerpávající přednášky o závějích jiskřivě bílého sněhu, dokonale upravených sjezdovkách, nebývale širokém výběru běžkařských tratí, pestré paletě volno časových aktivit, romantických výhledech na malebnou krajinu i horských chatách, kde kromě samozřejmého úsměvu dostanete i poctivou porci dobrého jídla.

A nezbytnou stopečku hřejivé domácí pálenky. Pojďte spolu s námi zapátrat po rekordmanech mezi rakouskými lyžařskými areály.

1. Největší ski areál – Ski Arlberg, Tyrolsko

Prvním místo po právu náleží lyžařskému areálu Ski Arlberg, jež vznikl propojením horských středisek St. Anton am Arlberg, Stuben, Lech am Arlberg a Warth-Schröcken.

Příjemným bonusem je fakt, že každé z letovisek si zachovává svou autentickou vesnickou atmosféru. Radost z pohybu si tu můžete užívat na 305 km sjezdovek všech typů obtížnosti na něž vás vyveze některá z 88 lanovek. Na své si tu přijdou i vyznavači freeridingu či snowboardingu.

2. Nejnavštěvovanější ski areál – Schladming Dachstein, Štýrsko

Za kouzlem rakouské zimy přijíždějí každoročně milióny návštěvníků. K nejnavštěvovanějším lyžařským areálům patří 10 středisek, zasazených mezi dachsteinským ledovcem a pohořím Schladminger Tauern.

V království zimních sportů Schladming Dachstein působí 20 lyžařských škol, které jsou připraveny vyslat malé i velké začátečníky na cvičné loučky s jezdícími koberci, aby před koncem dovolené pokořili alespoň část z 230 kilometrů zdejších sjezdovek.

Skvělý zážitek slibuje i oblíbené noční lyžování, jízda v kočáře taženém koňmi nebo dobrodružná retro výprava na sněžnicích.

3. Nejluxusnější ski areál – Lech – Zürs, Tyrolsko

Spojení dvou malebných horských vesniček, ověnčených vavříny za první místo v soutěži ,,Nejhezčí vesnice Evropy,, láká smetánku z řad evropských královských rodů.

Lech Zürs nabízí jistotou sněhové nadílky, legendární sjezdovkou The White Ring, intimní atmosférou a množstvím prvotřídních ubytovacích kapacit, ale i skvělými podmínkami pro freeride či heliskiing, který je v jiných částech Rakouska zakázaný.

4. Nejvyšší kabinová lanovka + nejrychlejší tunelová lanovka – Pitztal, Tyrolsko

Rakouské zimní středisko Pitztal se honosí hned několika nej. Jedná se o nejnovější ski areál (otevřen 1983) ležící na nejvyšším ledovci v zemi. K jeho vrcholu vás zaveze nejrychlejší tunelová lanovka na světě.

Supermoderní Pitzexpress zvládne převýšení 1 120 metrů za pouhých 8 minut. K dopravě na některou z 80 sjezdovek můžete využít také nejvyšší kabinovou lanovku Rakouska, nazývanou Wildspizbahn, jež vás vyveze na 3 440 metrů vysokou horu Hinterer Brunnenkogel. Tam si můžete vychutnat horská panoramata v nejvýše položené rakouské kavárně Cafe.

5. Nejdelší sjezdovka – Isgl, Tyrolsko

Jste-li zvyklí vykreslovat do sněhu obloučky v rytmu vašich oblíbených songů, pak si před zdoláním 11 kilometrů dlouhé sjezdovky, připravte řádně dlouhý playlist.

Spanilá jízda začíná na Greitspitze (2 872 m.n.m.) a z nejvyššího lyžařského bodu v Tyrolích klesá až do pulsujícího zimního střediska Isgl (1 400 m.n.m.). Můžete se těšit na svižný černý úsek i umírněnější červenou část.

6. Nejstrmější sjezdovka – Mayrhofen – Ski Zillertal 3000, Tyrolsko

Lyžaři začátečníci by si na sjezd 2 km dlouhé, černé sjezdovky Harakiri v Zillertal Arena měli raději nechat zajít chuť. Úsek se sklonem 78%, jež je součástí vrcholu Penken, je sice přehledný a poměrně krátký, ale i tak dokáže potrápit i zkušené borce.

Odměnou jim může být posezení ve stylovém aprés-ski baru Harakiri Bar. Extrémně náročná je i samotná údržba sněhové pokrývky. Nejstrmější, 400 m dlouhý, úsek je udržován v kondici za pomoci navijáku a speciálně konstruované rolby.

7. Nejslunnější ski areál – Nassfeld, Korutany

Nejpřirozenějším zdrojem vitamínu D, nezbytného pro fungování našeho imunitního systému, je sluneční záření. Slunečný jih Korutan láká na unikátní mikroklima i 850 hodin slunečního svitu v průběhu zimní sezóny.

Kromě lyžařské výbavy si tak určitě nezapomeňte zabalit sluneční brýle a opalovací krém. Zářivou sněhovou pokrývku si v Nassfeldu tu užijete až do Velikonoc a za večerním lyžováním můžete zamířit třeba k sousedům do Itálie.

8. Nejbujařejší noční život – Isgl, Tyrolsko

Jen těžko lze uvěřit tomu, že ještě před druhou světovou válkou se obyvatelé Isglu, ležícího v nadmořské výšce 1 376 m. živili výhradně zemědělstvím.

Dnes byste v okázalých kulisách prvotřídních restaurací, nočních klubů, ultramoderních lanovek a špičkových wellness center hledali povoz tažený koňmi marně. Na vyhlášené taneční večírky se sem sjíždějí světoznámé celebrity i návštěvníci toužící po vyvážené porci kvalitního lyžování i bohatého společenského života.

9. Nejhustší síť běžeckých tratí – Seefeld, Tyrolsko

Dáváte-li před rychlostí přednost spíše poklidnějším aktivitám, pak vás s otevřenou náručí přivítá ráj běžkařů – Seefeld v Tyrolsku, jež hostil v letech 1964 a 1976 soutěže zimních Olympijských her.

Kochat se nádhernými výhledy budete moci na 256 kilometrech běžkařských stezek, propojujících střediska Seefeld, Leutasch, Reith, Buchen, Scharnitz a Mösern. Poslední jmenované proslulo obrovským desetitunovým zvonem, symbolizujícím přátelství mezi alpskými oblastmi Rakouska, Německa, Švýcarska a Itálie.

10. Nejdelší běžecká trať – Ramsau am Dachstein, Štýrsko

Světovým prvenstvím za nejdelší běžeckou stopu na ledovci se pyšní zimní středisko Ramsau am Dachstein. Zdejší panoramatická trasa, vedoucí ve výšce 2 700 m.n.m. láká každoročně světovou běžkařkou elitu i milovníky drsně krásné horské přírody.


Článek vznikl ve spolupráci s Invia.cz.

Invia.cz, a.s. je cestovní agentura. Specializuje se na prodej dovolených na internetu. Pod současným názvem působí od roku 2004.

Další tipy na lyžování

Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Scroll to Top