Článek přečtete za 2 min.

Zámek Zelená Hora u Nepomuku: výstava Černí Baroni

Zelená Hora je známá hlavně díky románu Miloslava Švandrlíka, Černí baroni. Zámek není přístupný veřejnosti neustále, ale jen občas například při různých výstavách a koncertech. Tentokrát jsme návštěvu areálu spojili s prohlídkou výstavy právě k filmu Černí baroni.


Parkování a cesta k zámku

Zaparkovali jsme na náměstí Augustina Němejce v Nepomuku, kde je parkovné zdarma. Odtud jsme se k zámku vydali pěšky po modré turistické stezce.

Parkovat lze i blíže k zámku na parkovišti v areálu za pokladnou. 

Nejen filmové místo

Na zámku se odehrává děj známého románu Miloslava Švandrlíka Černí baroni. Film byl natočen podle stejnojmenné knihy v roce 1992. Ve filmu si zahráli slavní čeští herci jako třeba Jiří Schmitzer, Ondřej Vetchý, Miroslav Donutil nebo Rudolf Hrušínský ml.

Většina filmu se odehrává právě na zámku a v bývalých kasárna. Hostinec z filmu najdete na náměstí Augustina Němejce.

Výstava Černí baroni

Výstava začínala ve Šternberském dvoře, kde stejně jako ve filmu byli k vidění vepři. Zde jsme si také mohli prohlédnout první fotografie z filmu Černí baroni. Výstava byla doplněna o hlášky z filmu a na několika místech i ukázkami v televizi.

Fotografie byly vždy zasazeny na místo z dané scény z Černých baronů. V kostele tak na nás ze zdi zíral Žižka s kulometem a na ošetřovně zase vojín Kefalín.

K příležitosti výstavy jsme se tak dostali i do interiérů zámku a prošli si dvě zpřístupněná patra. Zámek je bohužel v poměrně špatném stavu a na jeho rekonstrukci by bylo zapotřebí několik set milionů.


Výstava probíhala v roce 2020 do konce sprna, expozice není stálá!


Střípky z historie zámku Zelená Hora

Zelená Hora je hrad přestavěný na zámek a od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. 

Na místě hradu dříve stával opevněný kostel postavený na konci třináctého století. Hrad nechal postavit Hynek Krušina ze Švamberka po husitských válkách.

28. listopadu 1465 se zde konalo setkání českých pánů, kteří byli v opozici českému králi Jiřímu z Poděbrad – vytvořili zde zelenohorskou jednotu.

V letech 1669 – 1696 byl hrad přestavěn Šternberky na barokní zámek.

Po roce 1948 sloužil zámek armádě a byl sídlem pomocného technického praporu. Od roku 1992 zámek spravuje obec Klášter.

Rukopis zelenohorský

V roce 1817 byl na zámku údajně nalezen Rukopis zelenohorský. Rukopis zelenohorský je text, který obsahuje části dvou básní, které se odehrávají v 8. století. Zapsán na pergamen pak měl být ve 13. století. Vydával se za středověkou literární památku, ale v současnosti si vědci spíše myslí, že jde o padělek z 19. století. 

Tip na dobré jídlo v Nepomuku

Až budete v Nepomuku určitě zajděte do restaurace Švejk v hotelu U zeleného stromu na náměstí. Vaří tady výbornou českou kuchyni za dobré ceny.

Další výlety v Plzeňském kraji

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top