S Petrem jsme rodilí plzeňáci. Když není čas na celodenní výlet, rádi vyrážíme také na místa kolem Plzně. Máme pro vás pár tipů, co v okolí našeho rodiště navštívit.

Zámek Kozel

Zámek Kozel rádi navštěvujeme nejen pěšky, ale také na kole. Z Černic to sem nemáme daleko. Kolem zámku je krásná zámecká zahrada s rybníkem, kde si můžete půjčit třeba šlapadlo.

Toto místo jsme si vybrali jako naše svatební, svatba byla v zámecké kapli, kde byla krásná atmosféra.

Hrad Radyně

I na Radyni to máme kousek. Po žluté turistické stezce, která sem vede z Černic, na hrad chodíme i několikrát ročně. 

Kdo chce, může na hrad dojít také ze Starého Plzence nebo Šťáhlav, kam se dá snadno dostat vlakem. 

Pro lenochy je k dispozici parkoviště hned pod hradem, kde je také příjemná restaurace. Parkovacích míst je zde dost.

Hrad Radyně byl postaven v letech 1356-1361. Váže se k němu tajemná pověst o Radoušovi, kterou vám budu rádi vyprávět přímo na hradě.

Kupecká stezka u Starého Plzence

Přímo ze Starého Plzence vede stará Kupecká stezka – vyjdete do mírného kopce, jdete přes lesy a louky a na konec přijdete k rotundě Sv. Petra a Pavla. Příjemná 3 km procházka na hodinu.

Andrejšky

Hned pod Radyní najdeme skalní útvary Andrejšky. Skalní stezka není nijak náročná a tak ji zvládnete i s dětmi. Jen pozor na kočárky, pro ty cesta není úplně připravená. Celková délka stezky je 3,5 km a jednou ze zastávek je pěkná vyhlídka na hrad Radyně.

Vyhlídka Mariina skála

Kousek od obce Milínov najdeme vyhlídkový altánek Mariina skála. Je odtud pěkný výhled do přírodního parku Kornatický potok. Z parkoviště u lesní cesty je to sem jen kousek.

Až půjdete na vyhlídku, pozorně se dívejte. Možná na zahradě jednoho z domů uvidíte roztomilá malá prasátka 🙂

Mariina skála mapa

Hrad Lopata

Výlet na Mariinu vyhlídku doporučujeme spojit s návštěvou zříceniny hradu Lopata, který leží jen dva kilometry daleko.

Hrad byl založen ve 14. století Heřmanem z Litic, zničen byl husitskými vojsky.

Rozhledna Kotel u Rokycan

Parkování: parkoviště na rozcestí

Krátkou procházkou z parkoviště dojdete ke kovové rozhledně Kotel, která je vysoká 28 metrů. Za dobré viditelnosti můžete pozorovat dokonce Alpy. 

Kokotsko

Procházky přírodou máme rádi, proto se nám líbilo i na Kokotsku. Parkovali jsme nedaleko koupaliště v Nové Huti.

Modrá turistická stezka vás zavede k Dolnímu Kokotskému rybníku, od kterého můžete pokračovat po modré stezce do Bušovic a zpět do Nové Huti.

Co uvidíte po cestě:

  • studánku U Čůráčku
  • Čertův kámen
  • dva rybníky a možná také miliony žab jako my 🙂
Trasa Kokotské rybníky

Vodopád Dírka

Parkování: Darovanský dvůr

Z Darovanského dvora po červená turistické značce budete u vodopádu za chviličku. Vodopád je tři metry vysoký a najdeme ho na Díreckém potoce. 

Občerstvit se můžete v Darovanském dvoře, kde je také velmi populární golf a Wellness centrum.

Zřícenina hradu Skála

Parkování: v obci Radkovice

Nedaleko Přeštic leží zřícenina hradu Skála ze 14. století. Stavba nás překvapila svými mohutnými rozměry. Rozhodně jsme něco tak obrovského v místním lese nečekali.

Vstupné je zdarma. 

Zřícenina panorama

Zřícenina Vlčtejn

Další zříceninu, kterou můžete v okolí Plzně navštívit je Vlčtejn. Pěšky se sem dostanete ze zastávky vlaku v obci Zdemyslice. Pokud pojedete autem, zastavit je možné v obci Vlčtejn odkud je to na hrad jen kousíček.

Tip: Nedaleko zříceniny je obora s daňky.

Dobřany

Do malého městečka v okrese Plzeň Jih jezdíme nejčastěji na kole na výbornou domácí zmrzlinu.

Za zmínku také stojí vyhlídková Mohyla na Šlovickém vrchu. Cestou na vyhlídku můžete vidět Mooronské koně, kteří se pasou v přilehlých ohradách. 

Šlovický vrch

Nutrie říční u Jiřího

Nutrie je hlodavec, známý také jako vodní krysa. V teplých lokalitách světa se přemnožil a je to invazivní druh. U nás? Podívejte se na ně, jak jsou ňuňu. V Plzni na ně narazíte u lávky přes Berounku (Berounku pod Pecihrádkem) za kostelem sv. Jiří v Doubravce.

Rozhledna Kožich u Libákovic

Vydejte se na naučnou stezku, která vede přes rozhlednu Kožich a sklaní hřbet Čertovo Břemeno. Kousek od Přeštic (Libákovice), výlet na dvě hodinky.

Plovárna Hradiště

Plovárna Hradiště je ideální místo pro odpočinek – na kole, koupání v řece, volejbal nebo občerstvení s kofolou či párkem v rohlíku.

Zřícenina hradu Buben a Hracholusky

Hrad Buben se nachází nedaleko Újezdu nade Mží a jedná se o zříceninu pocházející ze 14. století. Vydejte se kousek od Plzně na Buben nebo pokračujte dál na Hracholusky.

Zřícenina hradu Buben