Hlavní obrázek

S čím droníme: DJI Mini 3 Pro od DronPro.cz

Po vlastním dronu jsme koukali už rok, možná rok a půl. Fotky z dronu pro blog znamenají zajímavější obsah pro naše skvělé čtenáře a pro nás určitou dávku zábavy a rozšíření poznávání mnoha míst z jiné perspektivy. Když se nám ozvali z DronPro, zda bychom navázali spolupráci, neváhali jsme ani minutu.

Jaký dron jsme vybrali?

Rozhodující pro nás byla jeho nízká hmotnost (jen 249 gramů), chceme si dron totiž brát zejména na túry do přírody, na hrady, zámky a rozhledny. Kromě toho je tady legislativní otázka, protože do 250 gramů (dron s kamerou) stačí projít online testem pilota (podobně jako v autoškole) a dron (resp. jeho provozovatele, což je u hobby pilotů většinou jedna a tatáž osoba) zaregistrovat.

Z nabídky DronPro.cz nás nejvíce oslovil dron DJI Mini 3 Pro, tedy již 3. generace tohoto dronu DJI Mini. Zde jsme šli do varianty s ovladačem. Ovladač sice také něco váží a je vlastně o něco větší než samotný dron – pro přesnější ovládání a lepší náhled na data z kamery to byla jasná volba.

Fly More Kit

Navíc jsme zvolili Fly More kit, kde jsou náhradní vrtule, praktická brašna, další dvě baterie a nabíjecí hub až 3 baterií najednou. Dron na jednu baterii vydrží 20–30 minut, takže můžeme pohodlně dronit přes hodinu bez nutnosti dobíjení – jen vyměníme baterky a pokračujeme v krasojízdě. Nebo krasoletu? 🙂 

K dronu si také můžete stáhnout aplikaci DJI Fly (dostupná pro Android a iOS), díky které můžete ihned stahovat videa a fotografie do vašeho mobilu.

Co dron umí?

Mini 3 Pro zvládá natáčet až ve 4K při 60 snímcích za vteřinu, vyfotí až 48MP fotografie. Detekuje překážky ve třech směrech, má prodlouženou životnost baterie, vylepšený Focus Track pro sledování objektů.

Nejvíce se nám líbí funkce True Vertical Shooting – tedy možnost natočení kamery do vertikální polohy. Pro formát na výšku, třeba na Instagram, není potřeba dělat výřez z širokoúhlého záběru = lepší kvalita obrazu.

Hrad Radyně ve Starém Plzenci

Kdo se někdy pohyboval v okolí Starého Plzence, určitě zaznamenal zříceninu hradu Radyně majestátně se tyčící nad okolním lesem. Hrad pochází ze 14. století a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti při prozkoumávání Plzně a jejího okolí. Jak se na hrad dostanu? Autem Jako vždy…
Přečíst více

Pár technických dat

  • maximální dosah dronu: 18 000 m (v ČR max. 8 000 m) – zde je to trochu otázkou, protože by se mělo vždy létat tak, aby bylo na dron a jeho dráhu letu vidět
  • maximální výška letu: 500 m
  • maximální nadmořská výška, kde lze dron použít: 4 000 m
  • maximální rychlost: 57,6 km/h (zkoušeli jsme a je to opravdu fofr)
  • zorné pole: 82,1°
  • formát souborů: JPEG, MOV, MP4, RAW, DNG
  • audio záznam: NE
  • maximální čas letu: 34 minut (za mírného větru a kolem nuly asi 20 minut)
  • doba nabíjení: 64 minut
  • rozměr složeného dronu: 14,5 x 9 x 6,2 cm
  • provozní teplota: -10° až 40° C

Jak se s dronem létá?

Před prvním použitím jsme měli z ovládání trochu obavy, přeci jen jsme nechtěli dron hned rozbít 🙂 Nastartovali jsme ho tedy na zahradě a vylétli do asi 8 metrů. Pár manévrů a zjistili jsme, že obavy byly zbytečné. Dál jsme nepokračovali – bez zkoušek a registrace dronu jsme to nechtěli zbytečně pokoušet.

Základní postup

Startovací procedura je ze všeho nejdelší. Dron se musí rozbalit, zapnout (včetně ovladače), zkontrolovat okolí, podklad a počkat, až si nachytá dostatek satelitů. Následně se aktualizuje startovací pozice a můžete vyletět.

Stlačením tlačítek ovladače dolu a dovnitř se dron nahodí a levým joystickem letíte k oblakům. Tedy – podle toho, do jaké výšky a zda vůbec můžete v dané lokalitě odstartovat. 🙂 

Ovladač

Chvíli nám bude trvat, než vyzkoušíme všechny funkce. Mezi to hlavní patří určitě intuitivní ovládání při letu, možnost naklápění kamery, automatický návrat na startovací pozici a přepínání režimu video/foto.

Rychlost karty

Zatím jsme dron používali s kartou Samsung Pro, která jenom pár let nazpět stála skoro 3 000 Kč. Dnes takovou kartu koupíte za tisícovku a bohužel ta naše má zápis pouze 10 MB/s. Čeká nás tedy pořízení rychlejší karty. 

Co musíte splnit, abyste mohli s dronem létat?

Dron DJI Mini 3 Pro spadá do otevřené kategorie, podkategorie A1 a třídy dronů C0. Jelikož je Mini 3 Pro vybaven kamerou, musíte jej v ČR registrovat.

Registrace se provádí online na webových stránkách Úřadu pro civilní letectví. V portálu pro provozovatele ve spodní části stránek registrujete váš dron (resp. jeho provozovatele). Po úspěšné registraci obdržíte kód, který je potřeba nalepit na váš dron (my jsme použili štítkovačku). 

V Profilu pilota registrujete sami sebe jako pilota. Pro získání licence pilota je potřeba úspěšně absolvovat test, který obsahuje 40 otázek (je to podobné jako v autoškole). Na test máte neomezený počet pokusů a časový limit na projití testem je 60 minut. Nám se povedlo testem projít napodruhé. Po úspěšném absolvování testu nám byla na e-mail zaslána licence pilota.

Důležité upozornění: Pro registraci je potřeba Datová schránka, NIA ID nebo bankovní identita.

Příslušenství a aplikace DJI Fly

K dronu jsme si přikoupili DJI Mini 3 Pro Fly More Kit, který obsahuje praktickou brašnu, náhradní vrtulky, šroubky, kabely, 2 náhradní baterie a nabíjecí hub.

O spolupráci

V DronPro.cz nám poskytli výraznou slevu, a my díky tomu budeme moci dodávat super fotky z našich cest. Kromě toho máme možnost využít různá školení. Vy se naopak můžete i na webu DronPro těšit na rozhovor s námi nebo několik našich fotografií ze vzduchu.

Tento článek vznikl ve spolupráci s DronPro.cz
Navštivte svět dronů pod jednou střechou na pražském Smíchově nebo na e-shopu a podívejte se na svět s nadhledem.

Ukládání fotek - disky, fotoknihy i obrázky na zeď

Z našich cest máme opravdu hodně fotek. Kromě toho se do kapacity na našich discích počítají také focení pro klienty nebo rodinné oslavy. A protože kromě dvou telefonů a GoPro skladuji i všechny RAW soubory z bezzrcadlovky (která má cca 48 MB na fotku), data se jen tak někam nevejdou....

Ukládání fotek - disky, fotoknihy i obrázky na zeď Přečíst celé

Flightradar 24 – aplikace na sledování letadel online

Flightradar24 je užitečná webová stránka a také mobilní aplikace, která uživatelům slouží ke sledování letů velkého množství velkých i malých letadel nebo vrtulníků na celém světě. Kromě polohy dokáže u vybraného letadla zobrazit také informace o letu, jako je počáteční a cílová destinace nebo typ letadla, u kterého vám ukáže...

Flightradar 24 – aplikace na sledování letadel online Přečíst celé

Strava na cestách - co jíme, abychom měli dostatek energie

Namazat chleba paštikou nebo si zabalit Golf bagetu z benzínky a vyrazit na výlet – takhle si to spousta “turistů” představuje a vlastně to i praktikují. Doma, ale i na našich cestách, se snažíme o trochu jiný přístup ke stravování. Hledáme potraviny a kombinace, které: Vypadá to jako hrůzostrašná kombinace,...

Strava na cestách - co jíme, abychom měli dostatek energie Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru