Hlavní obrázek

Tipy na výlety v Brdech

Brdy najdeme v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem a proto si do dnešní doby uchovala vzhled neosídlené krajiny. V dnešní době je celá oblast chráněnou krajinnou oblastí.

Proč jsou Brdy Brdy?

Název Brdy má původ ve slově “brdo” což znamená zalesněný kopec. Brdy začínají již u pražské Zbraslavi a táhnou se jihozápadním směrem k Příbrami a Rokycanům. 

Nejvyšším vrcholem Brd je vrchol Tok vysoký 865 m.n.m. Druhým nejvyšším bodem je pak vrchol Praha (862 m.n.m.).

Vojenský výcvikový prostor

V roce 1926 byl na území Brd zřízen vojenský výcvikový prostor, který se v roce 1950 stal vojenským újezdem. 

V roce 2007 byly veřejnosti o víkendech prvně zpřístupněny některé okrajové části Brd. 

Vojenský újezd přestal existovat 1. 1. 2016 a na jeho území vznikla CHKO. Postupně se začalo s odminováváním oblasti a vznikli turistické stezky. Dnes je celá přístupná oblast již velmi dobře zmapována a tak nemusíte mít strach, že se v Brdech ztratíte.

Současná podoba Brd

Brdy dnes nabízí mnoho desítek kilometrů stezek pro cyklisty a stovek kilometrů zpevněných cest pro turisty. Kromě divoké přírody, klidu a pohody zde narazíte na spoustu zajímavostí.

Vládce Brd – Fabián

Krkonoše mají Krakonoše, Orlické hory Rampušáka a Brdy Fabiána. Duch Fabián sídlí na skalisku Fabiánovo lože (údajně jeho zakletý hrad) na vrchu Velká Baba na Hřebenech.

Brdy: výlety pro celou rodinu

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky byly založeny již v 16. století jako vodní rezervoár pro plavení dřeva na Padrťském potoce. 

K rybníkům se dobře dostanete například z obce Teslíny po červené turistické stezce.

  • Hořejší Padrťský rybník – 115 ha
  • Dolejší Padrťský rybník – 65 ha

Zřícenina hradu Valdek

Info: Zřícenina Hradu Valdek leží nad obcí Neřežín.

Hrad Valdek pochází ze 13. století. Nechal jej postavit rod Buziců. Do dnešní doby se zachovala mohutná gotická věž a část opevnění. Na nádvoří hradu je vstup zakázán, ale hrad si můžete stejně tak dobře prohlédnout zvenku.

Jindřichova skála

Nedaleko Malé Vísky narazíte na krásnou vyhlídku – Jindřichovu skálu, ze které je dobře vidět na protilehlý hrad Valdek.

Jindřichova skála je vysoká 20 metrů a leží ve významné geologické a floristické lokalitě. 

Vášnivé lezce asi zklameme, lezení je zde zakázáno 🙂

Skalní útvar Kazatelna

Chcete-li si užít nádherný výhled na město Příbram, pak doporučujeme vyhlídku ze sklaního útvaru Kazatelna pod vrcholem Třemošná nad obcí Obecnice. 

Za dobré viditelnosti je dokonce vidět až na Jadernou elektrárnu Temelín.

Vrchol Klobouček

Další krásný výhled na krajinu Brd je z vrcholu Klobouček nad Obecnicí. Klobouček je vysoký 703 metrů a jeho vrchol je převážně zalesněný.

Na vyhlídce je lavička, kde můžete relaxovat a užívat si zdejšího klidu 🙂

Jindřichova skála a zřícenina hradu Valdek

Brdy – nejvyšší české pohoří u nás. Najdete zde klid, čistou přírodu, spoustu turistických a cyklistických tras. Výlet na půl dne, to je okruh okolo Jindřichovo skály a zříceniny hradu Valdek. Kde zaparkovat? Výchozím bodem pro tento výlet byla obec Malá Víska. Zaparkovali jsme na konci Malé Vísky, kousek před...

Jindřichova skála a zřícenina hradu Valdek Přečíst celé

Vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna v Brdech

Brdy nabízí hned několik kilometrů turistických tras vedoucích čistou a klidnou přírodou. My jsme pro vás prozkoumali vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna, který najdete jen kousek od obce Obecnice. Kde parkovat? Cesta na Klobouček Od fotbalového hřiště se vydejte po zelené turistické stezce směrem k lesu, do kterého se...

Vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna v Brdech Přečíst celé

Padrťské rybníky - romantika pěšky i na kole

Mezi oblíbená výletní místa pro pěší turistiku a cyklistiku ve Středočeském kraji patří rozhodně Brdy. Bývalý vojenský prostor nabízí kilometry krásných tras, čistou přírodu a klid. Tedy ideální místo na strávení volného letního dne. Jak se do Brd dostanu Když se jdeme projít okolo Padrťských rybníků, parkujeme v malé obci...

Padrťské rybníky - romantika pěšky i na kole Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru