Hlavní obrázek

Český ráj – 7 tipů na výlet

CHKO Český ráj byla založena v roce 1955 a rozprostírá se na 181 km2. Jde o nejstarší chráněnou krajinu tohoto typu na našem území. Český ráj tvoří převážně pískovcové skály a skalní města. Narazíme zde také na několik krásných hradů a filmových míst nejen z pohádek.

Prachovské skály

Mezi nejznámější skály v Českém ráji patří zajisté Prachovské skály. Toto místo si oblíbili zejména horolezci, ale ročně sem míří tisíce pěších turistů. 

Některé skalní útvary sahají do výšky až 40 metrů. Při návštěvě máte na výběr z Malého (1,5 km) a Velkého okruhu (3,5 km).

Drábské světničky

Drábské světničky byly často brány jako nejkrásnější místo v Českém ráji. Z vrcholu byl nádherný výhled do nížin kolem řeky Jizery a při procházení jednotlivých světniček jste se mohli cítit jako v nějaké loupežnické pohádce. Kvůli vandalům, kteří světničky poničili je ale momentálně vstup do světniček zakázán.

Jičín a Rumcajs

U loupežníků ještě chvíli zůstaneme. Přesuneme se do Jičína, kde v domku pod Valdickou bránou zažijete setkání s loupežníkem Rumcajsem a jeho rodinou. V Rumcajsově ševcovně si prohlédnete jak známý loupežník žil a pracoval. 

V Jičíně dále navštivte Valdickou bránu, Valdštejnovo náměstí nebo Valdštejnský zámek.

Hrad Trosky

Hrad Trosky se nachází jen 17 km od Jičína. Hrad byl postaven ve 14. století v gotickém stylu a stal se jedním ze symbolů Českého ráje. Z hradních věží Baba a Panna se vám naskytne krásný výhled na zdejší malebnou krajinu. Proč se věže jmenují Baba a Panna? Vydejte se na hrad Trosky a nechte si vyprávět zajímavou pověst.

Hrad Kost

Dalším hradem v Českém ráji, který stojí za návštěvu je hrad Kost. Stejně jako Trosky je hrad Kost postaven v gotickém stylu. Celému hradu dominuje mohutná hradní věž. Hrad prošel v letech 2019 až 2021 rozsáhlou rekonstrukcí a patří k nejzachovalejším středověkým hradům na našem území. Na výběr je zde z několika prohlídkových okruhů.

Zřícenina hradu Rotštejn

V Klokočských skalách kousek od Turnova narazíte na filmové místo – zříceninu hradu Rotštejn a bránu do pekla ze známé pohádky S čerty nejsou žerty. Ano je to přesně to místo kudy unáší Janek do pekla Dorotu Máchalovou. 

Z hradu je hezký výhled na Jizerské hory.

Střehom – mlýn Petra Máchala

Dalším filmovým místem v Českém ráji je Střehom, kde narazíme na mlýn Petra Máchala také z pohádky S čerty nejsou žerty.

Tip: Na mlýn narazíte když se vydáte po červené turistické stezce směrem ze Střehomi na hrad Kost přes údolí Plakánek.

Nedaleko odtud se nachází Vesec u Sobotky, jedna z nejstarších českých vsí založená již v 11. nebo 12. století. V chaloupce číslo popisné 17 pro změnu žila Petrova babička.

Naše tipy na ubytování

Apartmány v ráji, Blata

Apartmán Blata
Zjistit dostupnost a cenu

U Zlaté Brány Český ráj, Libuň

Apartmán Libuň
Zjistit dostupnost a cenu

U Srubu Sychrov, Sychrov

Chalupa Sychrov
Zjistit dostupnost a cenu

Penzion U Synagogy, Jičín

Apartmán Jičín
Zjistit dostupnost a cenu
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru