Hlavní obrázek

Filmová místa: Hoštice (Slunce, seno)

Trilogii Slunce seno zná každý Čech. I když ji vidíte po dvacáté, pořád se vtipným hláškám Zdeňka Trošky musíte smát. My s Petříkem tento klasický český humor taky milujeme. Do Hoštic už jsem se chtěla podívat dávno. Proto jsem naplánovala na jeden květnový den výlet po stopách Slunce, seno.

Filmy Slunce, seno se natáčeli v Hošticích u Volyně, ale také v malé vesničce Dobrš, kde náš výlet začal. V Dobrši najdeme dům paní učitelky, nebo faru Otíka a Cecilky.

Dobrš leží v Jihočeském kraji 24 kilometrů od Strakonic.

Dobrš

Film Slunce, seno jahody byl natočen v roce 1983. Byl tak úspěšný, že vznikla další dvě pokračování a to Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno erotika (1991).

Dům paní učitelky

Dům, kde každé ráno paní učitelka zpívala a obyvatelé Hoštic proto věděli, jestli bude hezky nebo bude pršet, bysme v Hošticích hledali marně. Domek totiž leží na kraji vesnice Dobrš. 

Stavba má číslo popisné 65 a vyfotit si zde můžete ikonické okno, odkud paní učitelka vyhlížela do Hoštic.

Dům paní učitelky

Fara Otíka a Cecilky

Auto můžete nechat zaparkované u hřbitova v Dobrši a k filmovým místům dojít pěšky, vše je jen kousíček od sebe. Dalším místem, které v Dobrši najdeme je fara, kde bydlel Otík a Cecilka.

Leží hned vedle kostela a má číslo popisné 21. Od vstupu je vidět na dvorek a chlívek, kde měla Cecilka krávu.

Vlaková zastávka

Velmi populárním filmovým místem je vlaková zastávka Hoštice u Volyně, kde cestující vystupovali za jízdy z vlaku, který v Hošticích přeci nezastavuje, jen přibržďuje. Dnes je zastávka již zrekonstruovaná ale pořád toto místo vypadá hodně podobně, jako je ve filmu.

JZD

Zámek, kde byla kancelář JZD s bláznivým Evíkem, je dnes soukromým majetkem. Zámeček dostal novou fasádu – stavba je dnes celá červená a přímo ke vstupu se nedostanete. Vyfotit si ji můžete alespoň ode vrat.

Dům Škopkových a Konopníkových

Vyhledávaným místem jsou také domy Škopkových a Konopníkových (popisná čísla 69 a 2), které se nachází jen 50 metrů od zámečku.

Před domem Konopníků je ale přístavba – na zahradu tedy není vůbec vidět. Obyvatelé domů jsou návaly turistů již poměrně znechucení. Určitě na ně tedy nezvoňte a dům Konopníků si vyfoťte jen z dálky – stejně jako my.

Louka, kde se sušilo seno

Když vyjdete kousek za Hoštice a dáte se směrem k lesu, po chvíli narazíte na vyhlídkové místo Troškova lavička, odkud je výhled na celé Hoštice, jako na začátku filmu.

Restaurace “u Jaruny”

Restaurace, kde pracovala Miluna stojí také v Hošticích. Dodnes je zde hospoda (Hostinec u Miluny), akorát u stavby přibyla terasa. Zašli jsme sem na oběd a dali si knedlo vepřo zelo a kynutý knedlík. Byla to mňamka. Uvnitř najdete několik fotografií z natáčení a ani interiér se moc nezměnil.

Muzeum Slunce seno

V bývalém kravíně v Hošticích je dnes udělané muzeum filmu Slunce seno – Ranč Šimona Pláničky. V roce 2018 bylo vstupné pro dospělého 20 Kč. Parkovat můžete přímo u ranče zdarma.

Uvnitř uvidíte několik exponátů z natáčení jako je:

  • autobus, kterým jeli do Itálie
  • postel babičky
  • motorka Venci Konopníka
  • fotografie postav z filmové trilogie

Další filmová místa v Hošticích

Po celý den jsem musela mít na tváři úsměv, při na pohledu na známá místa se mi vybavovali ty nejvtipnější hlášky a momenty. Výlet nám zabral asi půl dne, hned jak bude trochu hezky a budete chtít strávit fajn den v Jižních Čechách, nezapomeňte na tuto malou jihočeskou vesničku Hoštice a její hrdiny.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru