Hlavní obrázek

Štramberk – hrad, rozhledna a jeskyně Šipka

Také si na pouti kupujete Štramberské uši? A víte, že pochází z moravského města Štramberk, kde kromě hradu s věží trúba najdete třeba jeskyni Šipka?

Kde zaparkovat?

V podhradí najdete několik placených parkovišť. My parkovali v ulici Zauličí naproti základní škole. Za den parkování zaplatíte 100 Kč (platit lze také kartou). Na hrad je to odtud necelých 900 metrů. Nejblíže k hradu je parkoviště Šipka. 

Štramberské uši

Štramberské uši jsou vyrobeny z perníkového těsta ve tvaru kornoutu a tradičně se pečou právě v moravském Štramberku. Obchodní značku Štramberské uši může nést od roku 2000 jen produkt vyrobený právě na území tohoto města. 

Hned jak do Štramberka přijedete, ucítíte jejich lahodnou perníkovou vůni. Seženete je na každém rohu, někde je podávají se zmrzlinou nebo s ovocem a šlehačkou.

  • těsto se skládá z mouky, cukrum nedu a několika druhů aromatického koření
  • v roce 1241 se kolem řeky Odry hrnuly hordy Tatarů na Moravu, plenili celé vesnice a obyvatelům na znamení svého vítězství uřezávali uši a ruce. Štramberští obyvatelé se před nájezdy schovali na vrchu Kotouč a zachránila je prudká bouře, díky které místní prokopali hráze rybníka a nepřátele tak utopili. Když voda opadla, našli pak několik pytlů s nasolenýma ušima – proto Štramberské uši.

Štramberská trúba – hrad

Štramberský hrad byl založen ve 13. století. Během jeho historie se mezi majiteli hradu objevil například Jan Lucemburský, jeho syn Karel, nebo moravská markrabata Jan Jindřich a Jošt Lucemburský.

V roce 1783 se část hradu zřítila a od té doby již nebyla opravena, zdi byly použity na jiné stavby.

V letech 1901-1903 byla zachráněna alespoň válcovitá věž, dnes známá jako Štramberská trúba, dominanta města  Štramberk, ze které je vidět do všech světových stran.

  • o letních prázdninách je trúba otevřena každý den od 9 do 18 hodin
  • dospělý zaplatí 60 Kč, děti 30 Kč, rodinné vstupné 150 Kč
  • uvnitř uvidíte rytíře, Bílou paní a hladomornu

Tip: U hradu se můžete občerstvit v Jaroňkově útulně nebo Hrstkovo chatě.

Jeskyně Šipka

Nedaleko hradu leží jeskyně Šipka, ke které vás zavede zelená naučná stezka. Jeskyně proslavila Štramberk i za hranicemi, díky významnému archeologickému nálezu úlomku čelisti neandrtálského dítěte (Šipeckou čelist) starého více jak 40 000 let. Objev učinil Karel Jaroslav Mašek v roce 1880. 

Vchod do jeskyně vypadá jako mohutná brána (připomínala nám Aksamitovou bránu ve Středních Čechách). Jeskyně je volně přístupná a je od ní krásný výhled na protilehlý hrad Štramberk.

Výlety po okolí

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Velkolepou sbírku těch nejkrásnějších automobilů a zajímavostí Tatra si můžete přijít prohlédnout do Technického muzea Tatra v Kopřivnici. Kromě pondělí je v muzeu otevřeno každý den po celý rok. Parkování u muzea Zaparkovat můžete na parkovišti u obchodního domu Albert, k hlavnímu vstupu je to odtud jen pár metrů. Automobilka...

Technické muzeum Tatra Kopřivnice Přečíst celé

Hrad Hukvaldy a Janáčkova liška Bystrouška

Rozlehlou zříceninu hradu Hukvaldy najdeme ve stejnojmenné obci Hukvaldy v Moravskoslezském kraji. Obec Hukvaldy je známá hlavně díky skladateli Leoši Janáčkovi a lišce Bystroušce. Kde zaparkovat? Tři placené parkoviště se nacházejí hned u náměstí a autobusové zastávky Hukvaldy. Poplatek je všude stejný, za den parkování zaplatíte 50 Kč. Kudy na...

Hrad Hukvaldy a Janáčkova liška Bystrouška Přečíst celé

Nový Jičín - město klobouků

První zmínka o Novém Jičíně pochází z roku 1313. Dnes je město známé díky čtvercovému náměstí s renesančním domem Stará Pošta, Žerotínskému zámku, nebo bývalé továrně na klobouky Tonak. Až budete mít cestu kolem, určitě se tady zastavte. Kde leží Nový Jičín? Nový Jičín najdeme v Moravskoslezském kraji, 34 km...

Nový Jičín - město klobouků Přečíst celé

Hrad Starý Jičín

Nad městem Starý Jičín se na Starojickém kopci tyčí zřícenina hradu Starý Jičín. Tento hrad patří k nejstarším na našem území, založen byl již na začátku 13. století. Parkování ve Starém Jičíně Ve Starém Jičíně si můžete vybrat ze dvou parkovišť. Jedno je přímo u hlavní silnice u informačního centra...

Hrad Starý Jičín Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru