Hlavní obrázek

Metro v New Yorku

Cestovali jste dosud jen metrem v Praze? Pak pro vás může být představa cestování newyorským metrem poměrně děsivá. Není se, ale čeho bát, vše, je velice dobře značené a po prvotním zorientování i logické.

O newyorském metru

Metro v New Yorku patří mezi nejstarší na světě. Celková délka metra je 373 km. Vlakové soupravy projíždějí čtvrtmi Manhattan, Brooklyn, Queens, Staten Island a Bronx. Celkem zde najdeme 468 stanic.

Stanice metra jsou rozeseté po celém městě. Některé jsou docela schované a tak na ulici pozorně koukejte.

Jak si koupit lístek

Lístek se kupuje po vstupu do metra u automatů. Automaty jsou již většinou dotykové. Na obrazovce si vyberete typ jízdenky, jakou potřebujete a pohodlně zaplatíte kartou nebo hotově.

Po zaplacení vám vyjede lístek – Metrocard (za jízdenku – kartičku se platí poplatek 1 USD, pokud si nekoupíte pouze jednorázový lístek na dvě hodiny za 3 USD). 

S lístkem poté projdete skrz turniket, kde se lístek označí. Při výstupu se lístek neoznačuje.

Typy jízdenek

  • jednotlivá jízdenka na jednu jízdu, nepřestupní – 3 USD, lze platit pouze hotově
  • 7 denní neomezená jízdenka – 33 USD, doporučujeme, pokud v New Yorku strávíte delší dobu a budete často přejíždět z jedné strany na druhou
  • 30 denní neomezená jízdenka – 127 USD

*ceny v roce 2022

Při koupi Metrocard se platí ještě poplatek za kartičku samotnou a to 1 USD.

Jak se v metru zorientovat

Doporučujeme si stáhnout nebo vytisknout mapu newyorského metra a mít ji stále po ruce.

Značení linek

Linky v New Yorku jsou označeny písmeny a čísly na mapě jsou pak znázorněny různými barvami (např. 1, 2, 3, A, E, R, W). 

Ve stanicích nestaví pouze jedna linka, jako jsme zvyklí z Prahy, ale rovnou několik. Každý vlak má v přední části červeně napsáno označení, než tedy do vlaku nastoupíte, ujistěte se, že nastupujete do správného čísla nebo písmena.

Lokální nebo expresní vlak?

Černé a bílé tečky v mapě metra značí, zda ve stanici staví místní vlaky – local nebo expresní vlaky.

  • černá tečka – local, vlak, který zastavuje v každé stanici
  • bílá tečka – expres, vlak, který staví jen v bíle označených stanicích

Směr jízdy

Směr metra poznáte snadno, jedete-li z jihu na sever musíte vejít do stanice označené jako UPTOWN (směr k Central Parku), jedete-li naopak ze severu na jih, sledujte cedule DOWNTOWN (jižní Manhattan – Financial district). 

Značení dalších stanic ve vlaku

Novější vlakové soupravy graficky znázorňují, na jaké stanici se právě nacházíte, jaká následuje a do jaké stanice vlak jede.

Starší vlaky bohužel ještě takové vychytávky nemají a tak musíte dávat pozor na jaké stanici vystoupit.

Na každé stanici je velkými písmeny napsáno, kde se právě nacházíte, pokud se ztratíte, nebojte se zeptat místních na cestu.

Když si nevíte rady, pomůžou Google maps

Google mapy jsou v dnešní době již velice propracované. Ráno na hotelu si tak na wifi najděte odkud kam potřebujete jet, stačí zadat trasu např. z vašeho hotelu na Empire State Building, zvolit možnost hromadnou dopravou a Google vám najde nejrychlejší spojení, napíše vám, z jaké zastávky vám metro pojede, jak dlouho pojedete a kolikátou stanci máte vystoupit.

Po pár dnech v New Yorku se v metru určitě zorientujete a nebude vám to již vůbec připadat složité.

Je newyorské metro bezpečné?

Metro byla asi jediná věc, ze které jsem měla před cestou do New Yorku obavy. Nakonec se ale ukázalo, že zas takový strašák to není.

V systému jsme se rychle zorientovali a díky týdenní jízdence jsme nemuseli nic řešit. 

Batoh jsme si vždy nechávali na klíně, zbytečně jsme nevytahovali mobil a snažili jsme se sedat k “normálním” místním lidem. V metru se nám tak nic nepřihodilo a ani jsme nebyli svědky něčeho “zvláštního”. Ve stanicích metra je často vidět policii a všude jsou kamery.

Nejhorším zážitkem tak byla jízda ve vagónu s podivnou černoškou, která se kývala ze strany na stranu a v ruce držela malý šroubovák, očividně byla zfetovaná. I na tohle se bohužel v New Yorku musíte připravit.

Když jsme jeli ranním vlakem na nádraží, viděli jsme v metru několik krys. V metru to poměrně často zapáchá, ale samotné vagony jsou poměrně čisté. Dezinfekce na ruce to tak jistí 🙂

V New Yorku musíte vidět

ESTA - jak si zařídit vízum do USA

Všichni cestovatelé do USA si musí před cestou zařídit vízum – ESTA. Vyplnění formuláře zabere jen pár minut a nejde o nic složitého. Pokud byste si i přes to nevěděli rady, sepsali jsme pro vás krátký návod. Co je to ESTA? Kolik ESTA stojí a jak dlouho je platná? Kde...

ESTA - jak si zařídit vízum do USA Přečíst celé

Doprava z letiště JFK na Manhattan

Cesta z letiště JFK do centra New Yorku není vůbec tak komplikovaná jak se na první pohled může zdát. Nemusíte hned utrácet za taxík, vyzkoušejte Airtrain. Kde Airtrain na letišti najdu? Pokud poletíte např. s Delta Airlines, tak přistanete pravděpodobně na terminálu číslo 4. Projdete imigrační kontrolou a vyzvednete si...

Doprava z letiště JFK na Manhattan Přečíst celé

Kde jsme byli v New Yorku ubytovaní a na kolik to vyšlo?

Najít vyhovující ubytování v New Yorku za rozumnou cenu je docela oříšek. Naštěstí je tady ale Booking.com, kde rezervujeme většinu našich ubytování na cestách. Fairfield Inn by Marriott New York Manhattan ve Financial District Hotel Fairfield jsem rezervovala přes Booking.com asi 3 měsíce před odletem do New Yorku. Zvolila jsem...

Kde jsme byli v New Yorku ubytovaní a na kolik to vyšlo? Přečíst celé

Co ochutnat v New Yorku

K cestování neodmyslitelně patří i poznávání světové kuchyně. Do New Yorku jsme se obzvlášť těšili. Co všechno jsme vyzkoušeli? Hot dog – Gray’s Papaya Hot dogy jsou v New Yorku a v celém USA vyhlášené. Vyzkoušeli jsme jich hned několik – u stánku v Central Parku, u stánku v centru,...

Co ochutnat v New Yorku Přečíst celé

23 míst, která musíte v New Yorku navštívit

New York, město, které nikdy nespí. Otřepaná fráze, která je ale stále platná. Při dovolené v New Yorku se rozhodně nudit nebudete. Poznejte výškové budovy, krásné parky, muzea, náměstí a čtvrti, ve kterých se na chvíli budete cítit jako v jiném světě. Za Krauzovi na cestách doporučujeme navštívit: 1. Empire...

23 míst, která musíte v New Yorku navštívit Přečíst celé

Druhá tvář New Yorku

Ze sociálních sítí a filmů se mnohdy může zdát, že New York je dokonalým místem, kde by chtěl žít každý. Všechny památky a turistická místa se nám moc líbila, ale narazili jsme také na nepořádek, bezdomovce, feťáky a další pochybné existence, ze kterých šel někdy až strach. Většinou si na...

Druhá tvář New Yorku Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru