Cestování v Německu

Do Německa to z Plzně nemáme daleko a tak sem občas rádi zavítáme na výlet. Dům na střeše, Orlí hnízdo a pohádkový zámek Neuschwanstein už jsme si z našeho wishlistu odškrtli. Nejraději ale jezdíme na vánoční trhy na zámek Guteneck.

Do Německa to z Plzně nemáme daleko a tak sem občas rádi zavítáme na výlet. Dům na střeše, Orlí hnízdo a pohádkový zámek Neuschwanstein už jsme si z našeho wishlistu odškrtli. Nejraději ale jezdíme na vánoční trhy na zámek Guteneck.

Skalní most Bastei v Saském Švýcarsku

České Švýcarsko jsme navštívili již vícekrát, v Saském Švýcarsku jsme byli poprvé a tak na našem seznamu míst nesměl chybět známý skalní most Basteibrücke, ke kterému jsme se vydali z německého města Rathen. O skalním mostu Bastei Vyhlídkový skalní most Bastei je nejznámějším místem v Saském Švýcarsku. Název Bastei (česky…

Skalní most Bastei v Saském Švýcarsku Přečíst celé

Túra na Velký Javor a Velké Javorské jezero

Šumavu máme rádi a tak se tam vydáváme poměrně často. Tentokrát jsme vyjeli kousek za německé hranice a vydali se na túru na Velký Javor. Nakonec jsme obešli i Velké Javorské jezero. Parkování u Velkého Javorského jezera Přímo u Velkého Javorského jezera je prostorné placené parkoviště. Radíme přijet včas, později…

Túra na Velký Javor a Velké Javorské jezero Přečíst celé

Vánoční trhy Guteneck

Hledáte-li místo s krásnou vánoční atmosférou, nemusíte jezdit příliš daleko za hranice. Na německém zámku Guteneck se každou zimu konají nádherné vánoční trhy plné skvělých chutí. Kde najdu zámek Guteneck Zámek Guteneck leží v okrese Schwandorf nedaleko německého města Nabburg. Z Plzně je to sem 120 km po dálnici D5….

Vánoční trhy Guteneck Přečíst celé

Orlí hnízdo a jezero Königsee

Poblíž jihobavorského města Berchtesgaden leží horské sídlo Adolfa Hitlera, známé jako Orlí hnízdo. Na vrcholu, na který se dostanete zlatým výtahem, na vás čeká krásný výhled na okolní krajinu, mohutný kříž a krásná procházka po vrcholu. Kudy na Orlí hnízdo Orlí hnízdo leží v Německu u obce Berchtesgaden nedaleko rakouských…

Orlí hnízdo a jezero Königsee Přečíst celé

Waldwipfelweg v Bavorsku – stezka v korunách stromů a dům vzhůru základy

Padesát kilometrů za českými hranicemi nedaleko městečka St. Englmar navštivte netradiční stavbu – dům na střeše. Kromě jedinečného zážitku v domě vzhůru nohama, si projděte ještě stezku v korunách stromů a adventure park. Jak se tam dostanu Z Plzně: Vzdálenosti: Parkování 250 metrů od vstupu je prostorné neplacené parkoviště. Dům…

Waldwipfelweg v Bavorsku – stezka v korunách stromů a dům vzhůru základy Přečíst celé

Pohádkový zámek Neuschwanstein

Nejslavnější zámek Ludvíka II. Bavorského Neuschwanstein najdete v německém městečku Hohenschwangau. Pohádkový zámek “krále pohádek” by neměl uniknout žádnému milovníku architektury. Neuschwanstein byl inspirací i pro zámek Šípkové Růženky v Disneylandu. Jak se na zámek dostanu Přesná adresa: Schlossverwaltung Neuschwanstein, Neuschwansteinstr. 20, Schwangau Auto zaparkujte ve městě Hohenschwangau na jednom…

Pohádkový zámek Neuschwanstein Přečíst celéVíce o Německu

Německo je šestou největší zemí v Evropě. Rozkládá se na 357 386 km2. V roce 2020 žilo v Německu přes 83 milionů obyvatel. Hlavní město Berlín ležící na severovýchodě země je velmi oblíbené mezi turisty z celého světa.
Úředním jazykem je němčina, na většině míst se bez problému domluvíte anglicky.

Geografie Německa

Německo se celým jménem nazývá Spolková republika Německo. Tato země je rozdělena na 16 spolkových zemí. Německo leží ve střední Evropě a sousedí s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem, Polskem, Českem, Rakouskem, Dánskem a Švýcarskem (nejvíce zeměmi v Evropě).
Sever země je omýván Severním a Baltským mořem. Hlavními geomorfologickými celky Německa jsou od severu k jihu Severoněmecká nížina, Středoněmecká vysočina, alpské předhůří a velehorské pásmo německých Alp.

 • nejvyšší hora: Zugspitze 2 962 m. n. m.
 • nejnižší bod: Proláklina Neuendorf-Sachsebbande v Šlesvicku-Holštýnsku -3,54 m. n. m.
 • největší jezero:Bodamské 536 km2
 • nejdelší řeka: Rýn 865 km

Nejznámější místa v Německu

Mezi nejnavštěvovanější místa v Německu patří jednoznačně hlavní město Berlín (Berlínská zeď, Braniborská brána). Dále Kolín nad Rýnem, Drážďany nebo Mnichov.

V Německu najdeme pohádkový zámek Neuschwanstein, známé Hitlerovo sídlo Orlí hnízdo nebo populární park Tropical Island. Milovníci retra pak rádi jezdí k německému moři a to na Rujánu. O Vánocích se ve velkých městech konají oblíbené vánoční trhy na které jezdí turisté z celé Evropy.

Ceny v Německu

V Německu se platí eurem. Obecně jsou ceny o něco vyšší než v České republice. Orientační ceny:

 • jídlo v lepší restauraci 20 EUR
 • jídlo v levné restauraci 9 EUR
 • káva 3 EUR
 • pivo 0,5 l 2,7 EUR
 • snídaně 9 EUR
 • benzín 1,5 EUR
 • taxík (1 km) 2,2 EUR

Může se hodit

 • zásuvky: 220 V a 50 Hz
 • vstupní formality: pro občany ČR postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas
 • předvolba: +49
 • rychlost ve městě 50 km/h, mimo obec 100 km/h, dálnice 130 km/h + neomezené úseky

Státní svátky v Německu

Dovolenou a výlety do Německa raději plánujte podle jejich státních svátků. V těchto dnech je totiž zavřeno ve všech obchodech a veřejná doprava je výrazně omezena.

 • Velký pátek – pohyblivé datum
 • Velikonoce – pohyblivé datum
 • Velikonoční pondělí – pohyblivé datum
 • 1. května Svátek práce
 • 3. října – Den německé jednoty – výročí sjednocení Německa v roce 1990
 • 25. prosince – 1. svátek vánoční
 • 26. prosince – 2. svátek vánoční

V Německu musíte ochutnat

Typickými německými jídly, která musíte při pobytu ochutnat jsou: bratwurst (klobása), currywurst (klobása s kari kořením), eintopf (jídlo z jednoho hrnce – polévka se zeleninou, masem a párky), kartoffelsalat (bramborový salát), Schwarzwälder Kirschtorte (čokoládový dort s třešňovou náplní) a stollen (štola – koláč obalený v cukru).

Přejít nahoru