Hlavní obrázek

Orlí hnízdo a jezero Königsee

Poblíž jihobavorského města Berchtesgaden leží horské sídlo Adolfa Hitlera, známé jako Orlí hnízdo. Na vrcholu, na který se dostanete zlatým výtahem, na vás čeká krásný výhled na okolní krajinu, mohutný kříž a krásná procházka po vrcholu.

Kudy na Orlí hnízdo

Orlí hnízdo leží v Německu u obce Berchtesgaden nedaleko rakouských hranic. Z Prahy je to sem 440 km. My jsme zde byli při našem pobytu v Rakousku a tak nám cesta trvala jen jednu hodinu.

  • Parkoviště na souřadnicích 47.6305747N, 13.0395358E – adresa Salzbergstraße 43, 83471 – přejít do Mapy.cz

O stavbě 

Honosná horská chata je postavena ve výšce 1834 m. n. m. Vyrostla zde jako dárek k 50. narozeninám Adolfa Hitlera v roce 1938. Vybudování přístupové cesty, tunelu a výtahu k chatě bylo na svoji dobu úžasným stavitelským počinem. Náklady na stavbu v té době činily asi 30 milionů říšských marek (dnes přibližně 120 milionů Eur). 

Oblast Obersalzberg byla již před tím oblíbená mezi nacisty a samozřejmě i samotným Hitlerem, který zde zakoupil malou usedlost. Za války pak nacisté zabrali celou vesnici, vystěhovali všechny obyvatele a zřídili si zde soukromý areál pro nacistickou smetánku.

Zajímavostí je, že Adolf Hitler trpěl strachem z výšek, závratěmi a klaustrofobií, proto na Orlí hnízdo zavítal jen několikrát.

Objekt Orlího hnízda dnes slouží jako restaurace, kde můžete shlédnout komplex budov a výstavu o vzestupu a pádu nacismu.

Jak se dostanu na vrchol

Na vrchol Orlího hnízda se dostanete speciálním autobusem, který vás vysadí u vstupu do tunelu. Autem se na vrchol nedostanete. Autobusy jezdí denně od května do října mezi 8:30 – 16:00 po 25 minutách. Doporučujeme zde být hned ráno, kolem 10-11 hodiny už zde bývá docela nával.

Cesta na vrchol trvá 25 minut a silnice je dlouhá 7 kilometrů. Na horní stanici si nechte potvrdit čas odjezdu zpět na hlavní parkoviště. Na prohlídku by vám bohatě měly stačit 2 hodiny.

  • cena za autobus a výtah: dospělí 16,6 Euro, děti do 14 let 9,6 Euro
  • parkování na centrálním parkovišti v místě pokladen (spodní stanice autobusu)

Od autobusu se pak musíte vydat mramorovým tunelem, který vás přivede ke zlatému výtahu. Z výtahu se pak vystupuje v objektu restaurace.

Procházka po vrcholu 

Když je krásné počasí, moc pěkná procházka vede po vrcholu směrem k velkému kříži a skalám. Směrem dál od Orlího hnízda se stezka ztěžuje a místy je třeba slézat po žebřících, ale není to nic co by nezvládl alespoň trochu zdatný turista.

Jezero Königsee

Když budete na Orlím hnízdě, výlet spojte s návštěvou pohádkového jezera Königsee. Čistá smaragdová voda, která je obklopena skalami vám učaruje na první pohled.

3 nej jezera Königsee

  • nejvýše položené jezero v Německu (600 m. n. m.)
  • nejhlubší německé jezero (200 metrů)
  • jedno z nejčistších jezer v zemi

Z přístaviště Königsee Seelände vyplouvají lodě poháněné elektromotorem, aby neznečišťovaly vodu v jezeře. Na takovou plavbu si můžete zajít i vy, jen opět doporučujeme být tu včas (na plavby se čekají dlouhé fronty).

TIP: Nezapomínejte na svoje zdraví, máte jen jedno. Myslete na to, že se vždy může stát nějaké nešťastná shoda náhoda. Proto dbejte také na pojištění. Ta nejlepší cestovní pojištění naleznete na webu 5nej.cz.

Naše tipy na ubytování

Pension Lugeck, Berchtesgaden

Hotel Berchtesgaden
Zjistit dostupnost a cenu

Gästehaus Reiter, Golling an der Salzach

Hotel Golling an der Salzach
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel Pension Golingen, Golling an der Salzach

Hotel Golling an der Salzach
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel & Chalets Lampllehen, Marktschellenberg

Hotel Marktschellenberg
Zjistit dostupnost a cenu

Další výlety v Německu

Waldwipfelweg v Bavorsku - stezka v korunách stromů a dům vzhůru základy

Padesát kilometrů za českými hranicemi nedaleko městečka St. Englmar navštivte netradiční stavbu – dům na střeše. Kromě jedinečného zážitku v domě vzhůru nohama, si projděte ještě stezku v korunách stromů a adventure park. Jak se tam dostanu Z Plzně: Vzdálenosti: Parkování 250 metrů od vstupu je prostorné neplacené parkoviště. Dům...

Waldwipfelweg v Bavorsku - stezka v korunách stromů a dům vzhůru základy Přečíst celé

Pohádkový zámek Neuschwanstein

Nejslavnější zámek Ludvíka II. Bavorského Neuschwanstein najdete v německém městečku Hohenschwangau. Pohádkový zámek “krále pohádek” by neměl uniknout žádnému milovníku architektury. Neuschwanstein byl inspirací i pro zámek Šípkové Růženky v Disneylandu. Jak se na zámek dostanu Přesná adresa: Schlossverwaltung Neuschwanstein, Neuschwansteinstr. 20, Schwangau Auto zaparkujte ve městě Hohenschwangau na jednom...

Pohádkový zámek Neuschwanstein Přečíst celé

Biatlonová aréna v Ruhpoldingu - Chiemgau Arena

Po cestě do Rakouska přijde vhod malá pauza. Proč si ji neudělat třeba v německém Ruhpoldingu. Biatlonový fanoušci již určitě ví, na co zajímavého se dá v Ruhpoldingu narazit. Ano je to známá biatlonová aréna, kde se každý rok koná světový pohár. Kde leží Ruhpolding a Chiemgau Arena Bydlíme v...

Biatlonová aréna v Ruhpoldingu - Chiemgau Arena Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru