Hlavní obrázek

Lednicko-valtický areál pěšky i na kole

K cestování jednoznačně patří také poznávání památek. Na Jižní Moravě proto nesmíte vynechat známý Lednicko-valtický areál – místo, které patří do světového dědictví UNESCO a najdeme v něm hned několik zajímavých míst.

Zámek Lednice

Na Jižní Moravě budete jen těžko hledat romantičtější stavbu než je zámek Lednice. Je postaven v novogotickém stylu a dříve sloužil jako letní sídlo Lichtenštejnů. Od roku 1996 je zapsán na seznamu UNESCO.

Na zámku doporučujeme prohlídkový okruh – reprezentační sály (známé dřevěné točité schodiště). Navštívit můžete také skleník, ale pro nás byl mnohem zajímavější park, Minaret a další památky.

Parkování: centrální parkoviště Lednice za 50 Kč na den.

Zámecký park Lednice

Až si prohlédnete zámek, udělejte si procházku místním parkem. Můžete se projet kočárem s koňmi, plout lodí k Minaretu, nebo Janovu hradu, vychutnat si kávu v jedné z místních kaváren, nebo jen tak odpočívat.

Park navazuje přímo na zámek Lednice a vstup do něj je zdarma.

Jízda kočárem trvá 25 minut. V areálu jsou dvě nástupní místa: Turbína (pod zámkem) a Minaret. Cena za dospělého 120 Kč, děti 60 Kč. Můžete také vyrazit na lodi – to bude zajímavější, dozvíte se spoustu informací o bobrech kolem řeky a zaplatíte skoro stejně.

Minaret Lednice

Přímo v ose zámku se tyčí významná dominanta Lednicko-valtického areálu – Minaret nebo také Turecká věž. Jedná se o jediný minaret na území Česka. Je vysoký 60 metrů a pokud vystoupáte 302 schodů na ochoz, naskytne se vám krásný pohled na celý areál.

Od zámku Lednice je to k Minaretu jen necelé dva kilometry a tak vás čeká pěkná procházka, kterou zvládnou i děti.

Nápis nade dveřmi: Není Boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok.

Janův hrad Lednice

K Janovu hradu jsme dojeli lodí ze zastávky od Minaretu. Po cestě jsme viděli několik popadaných stromů, které mají na svědomí místní bobři.

Janův hrad dříve sloužil jako lovecký zámeček. Leží na místě, které je obtékáno ze tří stran řekou Dyjí. Jeho stavba byla dokončena v roce 1808. I zde můžete zajít na prohlídku. Mě osobně Janův hrad moc nezaujal a tak jsme se raději ještě vrátili k zámku Lednice.

Trasa Minaret – Janohrad vás vyjde na 180 Kč za dospělého.

Od zámku Lednice se posuneme jen kousek dál jihovýchodním směrem. Auto můžete nechat na hrázi Mlýnského rybníka, naproti občerstvení ATC Apollo. Při procházce okolo Mlýnských rybníků navštívíme hned několik dalších památek.

Apollonův chrám

První zastávkou je Apollonův chrám, ke kterému vás zavede žlutá turistická stezka. Přední část zdobí osm dórských sloupů. Vrcholek je tvořen terasou, na které je přístupná vyhlídka odkud je vidět třpytící se hladina rybníků a další stavby areálu.

Od června do srpna je vyhlídka otevřena od 9:30 do 17:30 hodin.

Apollonův chrám

Statek Nový dvůr

Statek Nový dvůr je tu z doby Lichtenštejnů. Koně tu bývaly už dříve, jinak tomu není ani dnes. Nejhezčí částí stavby je bezpochyby kruhová Rotunda v průčelí.

Dnes statek slouží hlavně turistům. Najdete zde občerstvení, infocentrum a sociální zařízení.

Chrám tří grácií

Od Nového dvoru pokračujeme po červené turistické stezce k Chrámu tří grácií. Interiér je veřejnosti nepřístupný, ale stavbu si můžete prohlédnout alespoň zvenku. Před chrámem je známé sousoší, které zobrazuje bohyni Athénu, Afroditu a Artemis.

Vstupné (k chrámu) je zdarma a návštěva vám zabere maximálně pár minut.

Tři Grácie Lednice

Rybniční zámeček

Poslední památkou, kterou jsme u Novomlýnských rybníků navštívili, byl Rybniční zámeček.

Od Chrámu tří grácií jsme se k němu dostali po červené turistické stezce vedoucí opět kolem Nového dvora a mezi rybníky. Na rozcestí jsme odbočili do leva na žlutou turistickou stezku, odkud to byl k zámečku už jen kousek.

Zámeček patří do vlastnictví Mendelovy univerzity a přístupný je jen dvakrát ročně.

V půdních prostorách zámečku pobývá početná kolonie netopýra brvitého.

Rybniční zámeček

Rendez-vous Valtice (Dianin Chrám)

Rendez-vous nebo také Dianin chrám leží 3 kilometry severovýchodně od Valtic. Jak již název napovídá, byl zasvěcen bohyni lovu Dianě. 

Na první pohled vás zaujme jeho vzhled, kterým připomíná Velký vítězný oblouk v Paříži.

Stavba je přístupná i veřejnosti, v létě je otevřeno kromě pondělí každý den od 9 do 18 hodin.

Parkování: Parkoviště Hájenka, odtud ke stavbě asi 350 metrů lesem.

Kolonáda na Reistně

Nad Valticemi najdeme monumentálně se tyčící stavbu – Kolonádu Reistna. Kolonáda funguje také jako vyhlídka a z jejího ochozu je krásný výhled na vinohrady a nedaleké město Valtice. 

Parkování: Parkoviště pod Rajstnou, jen 200 metrů od kolonády.

Stavba se objevila ve filmu Bobule.

Kolonáda na Reistně

Město Valtice

Posledním místem, které jsme v Lednicko-valtickém areálu navštívili, bylo město Valtice. Dominantou města je barokní zámek ze 17. století. Zde na vás čekají dva prohlídkové okruhy, zámecké divadlo, jízdárna a přilehlé zahrady.

Ve sklepních prostorách zámku se nachází veřejná expozice vín oceněných titulem Salon vín České republiky, kterou si nemůže nechat ujít žádný milovník vína.

Na Jižní Moravě jsme také navštívili

Pavlov a okolí

Pálava patří podle mě mezi jedno z nejkrásnějších míst v České republice. Přesvědčili jsme se o tom už v roce 2015, kdy jsme se ubytovali v Pavlově v příjemném Penzionu Nad jezerem s výhledem Nové Mlýny. Prostě letní dovolená na jedničku. Pavlov Viděli jste seriál Vinaři? Pak si jistě vybavíte...

Pavlov a okolí Přečíst celé

Mikulov - tipy, co dělat v Mikulově

Mikulov = město vína a jedno z nejkrásnějších měst na Jižní Moravě. Poprvé jsme ho navštívili v roce 2015 a znovu pak v roce 2019, kdy jsme se zde i ubytovali. Na první pohled vás už z dálky zaujme Svatý kopeček a naproti ležící zámek. Místo, které určitě doporučujeme navštívit....

Mikulov - tipy, co dělat v Mikulově Přečíst celé

Sklípky a vinařství Jižní Moravy

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Jižní Morava? Určitě sklípky a vinařství. Já a Petr nepatříme zrovna mezi milovníky a znalce vína, ale i tak jsme několik sklípků a vinařství navštívili. Tady jsou ty co nás nejvíce zaujaly. Petrov – Plže Památková rezervace lidové architektury, to jsou...

Sklípky a vinařství Jižní Moravy Přečíst celé

Rozhledny Jižní Morava - 5 rozhleden v jednom dni

Na Jižní Moravě jsme nezkoumali jen vinice a vinařství, hrady a zámky nebo nádherné vyhlídky. Jeden celý den jsme věnovali rozhlednám. A že jich je na Jižní Moravě požehnaně. Namažte si lýtka a pojďte se s námi vydat na ty nejzajímavější a nejznámější kousky. Rozhledna Dalibor v Zaječí Rozhledna Dalibor...

Rozhledny Jižní Morava - 5 rozhleden v jednom dni Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru