Článek přečtete za 2 min.

Pavlov a okolí

Pálava patří podle mě mezi jedno z nejkrásnějších míst v České republice. Přesvědčili jsme se o tom už v roce 2015, kdy jsme se ubytovali v Pavlově v příjemném Penzionu Nad jezerem s výhledem Nové Mlýny. Prostě letní dovolená na jedničku.

Pavlov

Pavlov

Viděli jste seriál Vinaři? Pak si jistě vybavíte městečko Křetice, neboli jihomoravský Pavlov.

Pavlov kostel

Toto vinařské městečko leží na břehu novomlýnských nádrží a dýchne na vás tou pravou moravskou atmosférou. Všude okolo se rozléhají úhledné vinice a na každém rohu narazíte na příjemné lidi. A těch sklípků tam… 🙂

Dívčí hrady

Přímo nad Pavlovem se tyčí Dívčí hrady – Děvičky. Z Pavlova ke zřícenině dojedete po zelené turistické stezce. Celou dobu je to samozřejmě do kopce. My jsme se na Dívčí hrady škrábali ve 30 stupních a to byl opravdu zážitek. Z vrchu je krásný výhled na Novomlýnské nádrže a okolní vinice.

Zřícenina gotického hradu pochází z počátku 13. století. Jmenuje se podle skalních útvarů, které leží před nimi ve svahu. Podle pověsti představují zkamenělé dívky.

Pavlov vinice

Stolová hora a Sirotčí Hrádek

Zajímavou túrou je určitě trasa vedoucí z Klentnice přes Stolovu horu po červené turistické stezce až na Sirotčí hrádek. Auto můžete nechat v Klentnici na parkovišti. Celá stezka měří asi 3,5 kilometru a není nijak fyzicky náročná.

Přes Tabulovou horu dojdete na Stolovou horu (vrchol leží ve výšce 459 metrů), odtud pak pokračujete po červené – až na Sirotčí hrádek.

Pálava

Romantická silueta Sirotčího hrádku z přelomu 13. a 14. století neodmyslitelně patří k siluetě Pálavských vrchů. Hrad je přístupný celoročně a zcela zdarma.

Dolní Věstonice

Malou vinařskou obec proslavil po celém světě nález 11 centimetrové sošky Venuše pocházející z doby 29 000 – 25 000 let př. n. l. 

Repliku si můžete prohlédnout v místním muzeu. Základní vstupné stojí 40 Kč, rodinné pak 70 Kč. Mimo Venuše se seznámíte s životem lovců mamutů, pravěkými nástroji a ukázkami textilií a keramiky.

Dolní Věstonice mimo Venuše nabízejí také gurmánský zážitek v podobě těch nejlepších vín, které můžete ochutnat v jednom z místních sklípků na pravidelných degustacích.

Věstonická Venuše

Vodní dílo Nové Mlýny

Nádrže jsou díky své rozloze i charakteristickým místům nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo se k nim dostane. Určitě si vzpomenete na filmové záběry z Bobulí na úzkou silničku mezi dvěma nádržemi nebo na kostelík (románsko-gotický kostel sv. Linharta) vyčnívající nad hladinu.

Pavlov Nové mlýny

Nové Mlýny lze také objet na kole – celý okruh je po rovině, vede po štěrkových a panelových úsecích. Pokud budete objíždět dvě ze tří nádrží, okruh je dlouhý asi 26 kilometrů.

Kousek od Nových Mlýnů najdete také akvapark Aqualand Moravia

Na Jižní Moravě jsme také navštívili

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top