Článek přečtete za 3 min.

Královský hrad Loket

Královský hrad Loket je starý více jak 800 let. Leží nad řekou Ohří ve stejnojmenném krásném městečku v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jako malý byl na hradě vězněn císař Karel IV.

Parkování u hradu

V Lokti lze parkovat na placeném parkovišti na náměstí T. G. Masaryka (1 hodina 40 Kč, celý den 300 Kč), na parkovišti Loket u benziny (1 hodina 30 Kč, celý den 150 Kč), nebo chytře jako my na neplaceném parkovišti Pod Lesem.

Na hrad je to odsud jen 650 metrů.

Historie hradu

Hrad Loket byl založen v 1. polovině 13. století pravděpodobně českým králem Vladislavem I. V průběhu staletí procházel několika stavebními úpravami. Za vlády Jana Lucemburského došlo k rozšíření a hrad sloužil jako sídlo rodu.

Za doby nepokojů proti Janu Lucemburskému pobývala na hradě Eliška Přemyslovna s malým Václavem (později císař římský Karel IV.), který zde byl ve svých třech letech vězněn. I přesto se později v dospělosti na Loket rád vracel.

Nové sály, kaple, hejtmanský dům, hospodářské budovy a palác s gotickým arkýřem vznikly až v letech 1434-1547.

Po třicetileté válce ztratil Loket strategický význam, další rekonstrukcí byl upraven na vězení, které zde fungovalo v letech 1792-1948.

Prohlídka hradu

Při prohlídce uvidíte loketské sbíky nábytku, vzácené minerály, meteorit, expozici historických zbraní, vojenskou výstoj, přilbice, nástěnné gotické malby, loketský porcelán vyrobený v 19. a 20. století.

Přístupná je hradní věž ze které je pěkný výhled na celé městečko a řeku Ohři.

Loketský meteorit

Nejstarší český zdokumentovaný meteorit najdeme právě na hradě Loket. Pochází ze 17. století. V 18. století byl rozřezán na několik kusů a rozdělen do evropských muzeí. Původní kus vážil 107 kg. Kus, kerý můžete spatřit na hradě Loket váží 15 kg.

Mučírna

Součástí prohlídky je také expozice útrpného práva. Pohyblivé figuríny, které vydávají děsivé výkřiky najdete ve sklepním vězení hradu.

Otevírací doba a vstupné

Hrad je návštěvníkům otevřen každý den.

 • listopad – březen 9:00 – 16:00
 • duben – červen 9:00 – 17:00
 • červenec- srpen 9:00 – 18:30
 • září – říjen 9:00 – 17:00

Hrad si můžete projít sami (na pokladně dostanete český text s mapkou), nebo s průvodcem.

 • dospělý s textem – 125 Kč
 • děti a studenti s textem – 105 Kč
 • dospělý s průvodcem – 150 Kč
 • děti s průvdocem – 120 Kč

Za poplatek 20 Kč je možné na hradě fotografovat.

Odkud hrad vyfotit?

Hrad Loket si nejlépe vyfotografujete z jedné z vyhlídek, které se v okolí nachází.

 • vyhlídkové místo Kolowratská skála
 • vyhlídky nad parkovištěm Pod Lesem
 • vyhlídka naproti parkovišti Pod Lesem
 • hezký pohled na hrad je také z ulice Nádražní za řekou Ohří

Město Loket a pivovar Svatý Florian

Až budete v Lokti, udělejte si čas na prohlídku městečka. Velmi pěkné je náměstí T. G. Masaryka se sloupem Nejsvětější trojice a radnicí, městské opevnění, nebo amfiteátr.

Od roku 2006 se ve městě opět vaří pivo. Toto právo udělil městu Jan Lucemburský a privilegium potvrdil roku 1352 jeho syn Karel IV. (pivo se zde vařilo až do roku 1953). Nový Loketský pivovar najdeme v prostorách původní sladovny. Pivovar Svatý Florian je otevřen celoročně od 11:30 do 22:00.

Výlety v Karlovarském kraji

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top