Hlavní obrázek

Lázeňská města v ČR

V České republice je přes 30 lázeňských měst a téměř všechna stojí za návštěvu i těch, kteří lázně nutně nepotřebují. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější lázeňská města České republiky.

1. Karlovy Vary

Karlovy Vary patří mezi nejnavštěvovanější lázeňské město v ČR, je také ze všech lázeňských měst největší. Kromě léčebných procedur skýtá město nádhernou kolonádu, Grand Hotel Pupp, Muzeum Jan Becher nebo Rozhlednu Diana s Motýlím domem.

2. Mariánské Lázně

Mariánské Lázně (Mariánky) jsou nejmladším městem z lázeňského trojúhelníku (K. Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně). Jsou druhým největším lázeňským městem ČR. 

Kromě léčebných lázní v Mariánkách narazíte na krásnou architekturu, kolonádu, zpívající fontánu a spoustu volně dostupných pramenů (Křížový, Rudolfův, Medvědí). Nad Mariánskými lázněmi se můžete zajít podívat na miniatury do parku Boheminium a ještě o kousek dál můžete obejít nádhernou naučnou stezku Kladská.

3. Františkovy Lázně

Františkovy lázně jsou jen 5 kilometrů daleko od Chebu, těsně u hranic s Německem. Léčebné lázně, wellness, odpočinek – toho si u Františka užijete dost.

Až vás ten odpočinek přejde, můžete omrknout sochu Františka, kolonádu, budovu Dvorana Glauberových pramenů, Sluneční pramen a Labutí jezírko, rozhlednu Salingburg, Aquaforum nebo rozhledna Zámeček a Wiedermannův park.

4. Lázeňské město Luhačovice

V Luhačovicích je hned několik pramenů, ale kromě nich můžete navštívit třeba lázeňské náměstí, Sluneční lázně či Luhačovickou přehradu (ideální pro procházky, kolo, rybaření, je zde lanové centrum, koupaliště s tobogány).

V centru Luhačovic je pak populární pražírna Lázeňská káva. Zde si můžete dát kávu nebo prohlédnout pražírnu a zajít na řízenou degustaci kávy.

Další inspiraci najdete například na blogu příjemného a stylově vybaveného ubytování Vincent.

5. Lázně Kynžvart

Lázně Kynžvart leží hned vedle Mariánských lázní v Karlovarském kraji. Od roku 1822 se zde nacházejí klimatické lázně. Lázně jsou tu především díky vhodnému klimatu, minerálním pramenům a ložiskům slatiny v okolí.

Ve městě Lázně Kynžvart můžete navštívit zámek Kynžvart a jeho park nebo na oběd do restaurace Metternich.

6. Lázně Poděbrady

V Poděbradech jsou od roku 1908 velké lázně zaměřující se na léčbu onemocnění srdce (infarkt, ischemické srdeční choroby), cukrovku, obezitu a pohybové ústrojí.

V Poděbradech můžete vyrazit také za poznáním památek a zajímavých míst. Mezi ty patří například poděbradský zámek, Pomník Jiřího z Poděbrad, renesanční radnice, poděbradský trpaslík, vila Kouřimka nebo hydroelektrárna se zdymadlem.

7. Lázně Třeboň

Lázně v Třeboni jsou vyhlášené lázně založené na rašelině. Díky tomu se zde léčí převážně revmatická onemocnění. Mezi hlavní lázně patří Lázně Aurora a Bertiny Lázně. Ve městě můžete narazit i na mnoho menších lázní i volně dostupných wellness pobytů.

Třeboň ale není úplně typické lázeňské město. 

Kromě samotného odpočinku a léčení se sem jezdí za rybníky, rovinou vhodnou na cyklotoulky nebo architekturou. My jsme v okolí Třeboně jezdili nejen na kole, ale také prozkoumali okolí Třeboně pěšky.

8. Lázně Bohdaneč u Pardubic

Lázně Bohdaneč najdete asi 10 kilometrů od Pardubic. Ve městě najdete Léčebné Lázně Bohdaneč – především pro léčbu dlouhodobých potíží, předoperačních a pooperačních stavů a poúrazovou rehabilitaci.

Ve městě není pro běžného turistu moc míst, kam by mohl zavítat. Kromě Kaple sv. Jiří nebo Horeckých písníků doporučujeme vyrazit spíše do Pardubic, kde se můžete podívat na dostihové závodiště, nebo do okolí Rychnova nad Kněžnou.

9. Jánské Lázně

Jánské Lázně najdete ve východní části Krkonoš. Pramen byl údajně objeven už v 11. století. Slávu si město získalo úspěšnou léčbou dětské obrny. Dnes se zde nabízejí různé léčebné balíčky – od rehabilitací, komplexní péče, redukci váhy a samozřejmě i procedury pro děti.

V Jánských lázních můžete narazit na Kostel sv. Jana Křtitele, secesní kolonádu, sochu Krakonoše nebo lanovku na Černou horu. Nedaleko od města je také Sněžka, na kterou můžete vyrazit s pomocí lanovky nebo po svých.

10. Konstantinovy Lázně

Konstantinovy lázně jsou umístěny jen 40 kilometrů severozápadně od Plzně. Prostor pro léčbu najdete hned v deseti lázeňských domech s celkovou kapacitou přes 400 lidí.

Největší budovu zaujímá léčebný dům Prusík (Balneoprovoz). Mezi hlavní léčebné zdroje patří minerální uhličité vody z přírodní kyselky. Lázně jsou zaměřeny na prevenci, léčbu a rekonvalescenci při kardiovaskulárních chorobách, pohybový aparát a dýchací ústrojí. V Konstantinkách je také široká nabídka wellness či sportovních pobytů pro všechny věkové kategorie.


Další lázeňská města v ČR

 • Lázně Bechyně
 • Lázně Dubí
 • Lázně Hodonín
 • Lázně Jeseník
 • Lázně Karlova Studánka
 • Lázně Klášterec nad Ohří
 • Lázně Bělohrad
 • Lázně Běloves
 • Lázně Darkov
 • Lázně Jeleč
 • Lázně Kundratice
 • Lázně Libverda
 • Lázně Toušeň
 • Lázně Velké Losiny
 • Lázně Ostrožská Nová Ves
 • Lázně Jáchymov
 • Lázně Teplice
 • Lázně Teplice nad Bečvou
 • Lednice
 • Lipová
 • Mšené
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru