Článek přečtete za 2 min.

Naučná stezka Kladská u Mariánských Lázní

Hledáte-li místo na krátký výlet, měli byste rozhodně zavítat na Kladskou. Procházka po dřevěných lávkách uprostřed rašeliniště je balzámem na nervy. Tak neváhejte a vydejte se poznat tuto část krajiny blízko Mariánských Lázní.

Kudy na Kladskou

Kladská leží 5 kilometrů od Lázní Kynžvart a 9 kilometrů od Mariánských Lázní. Parkovat můžete na parkovišti Kladská naproti loveckému zámečku Kladská.

Naučná stezka Kladská 

Naučná stezka Kladská je jednou z nejstarších stezek v České republice. Byla vybudována v roce 1977 a měří 2,3 kilometru.

Naučná stezka začíná přímo na parkovišti odkud vede lesem po povalových cestičkách až k rybníku Horní Bahňák. V rybníce je malý ostrůvek s altánkem, který je se stezkou spojený dřevěným mostem. Ideální místo pro krátký odpočinek.

Od rybníku Horní Bahňák stezka pokračuje mezi rybníky (druhý rybník se jmenuje Dolní Bahňák a je o hodně větší) k hlavní silnici, kterou je potřeba přejít. Pozor na projíždějící auta. 

Za hlavní silnicí se dostaneme k největšímu rybníku – Kladskému okolo kterého vede zbytek naučné stezky.

Tip: Na dřevěných chodníčcích jsou jednou za pár metrů vypálené stopy zvířat, které mohou děti rozpoznávat. Po celé stezce jsou umístěny informační tabule, které detailně popisují místní rašeliniště a lovecký zámeček.

Kladská je jednou z největších a nejstarších přírodních rezervací na Karlovarsku. Jde o unikátní soubor horských vrchovištních rašelinišť v nadmořské výšce 800 až 930 metrů. Celková rozloha dosahuje téměř 300 ha.

Lovecký zámeček Kladská

Zámeček si nechal postavit kníže Otto Sigismund v letech 1875-1876. Stavba je postavena v romantizujícím stylu švýcarské hájovny. 

V dnešní době zámeček funguje jako ubytování, občerstvení a hospůdka.

Dům přírody Slavkovského lesa

Vedle zámečku můžete navštívit středisko Dům přírody Slavkovského lesa. Zde vám poradí jaké další turistické stezky navštívit (stezku vám mohou i sami naplánovat). 

Uvnitř jsou čtyři stálé expozice – minerální prameny, rašeliniště, Slavkovský les a mokřadní lesy a louky.

V hlavní sezóně od května do září je otevřeno každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. 

Cena vstupného pro dospělého je 40 Kč pro studenty a důchodce 20 Kč.

V blízkosti Kladské navštivte

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top