Článek přečtete za 3 min.

Výstup na Sněžku

Jak každý jistě dobře ví, Sněžka je naší nejvyšší horou. Na vrchol vede několik turistických tras různých obtížností. Pojďte se dnes projít s námi a naplánujte si váš vlastní výstup na tohoto českého velikána.

Parkování v Peci pod Sněžkou

V Peci pod Sněžkou je několik možností, kde zaparkovat. My jsme si vybrali parkoviště číslo 3 u infocentra. Parkovné stojí 20 Kč na hodinu a nepatří tedy zrovna k nejlevnějším. Na všech ostatních parkovištích je cena stejná, takže si nepomůžete ani tehdy, když zaparkujete trochu dál.

Cesta na Sněžku anebVzhůru na vrchol

Pro výšlap na vrchol byla jasnou volbou modrá turistická stezka, která začíná přímo na parkovišti. Vede přes Obří důl, kde se určitě nezapomeňte vyfotit s ikonickou velkou židlí. 

První malá pauza nastala na odpočívadle U Kovárny, kde se Petřík převlékal do kraťasů – z kopce pod námi mu začalo být horko a to ještě nevěděl, co nás čeká dál. 🙂

Cesta na Sněžku

Stezka pokračuje kolem vodopádů Rudého potoka až na Obří sedlo. Na Obřím sedle jsme si mysleli, že už máme vyhráno, ale čekala nás snad nejtěžší část cesty – schody, které vedou až na vrchol Sněžky. V té době jsme ještě tolik nesportovali a měli jsme nějaké to kilo navíc, ale i tak jsme podali myslím slušný výkon. Na vrcholu Sněžky jsme byli za 2,5 hodiny.

Nejvyšší hora České republiky dosahuje výšky 1 603 metrů. Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice. Nejvyšší bod najdeme na polské straně kousek od kaple sv. Vavřince.

Na špičce Česka

Co vás čeká na vrcholu Sněžky? Kromě nádherného výhledu (za dobrého počasí) na českou, ale i polskou stranu zde uvidíte kapli sv. Vavřince. Zajímavá je také meteorologická stanice nebo Česká poštovna, odkud můžete poslat pohled třeba své rodině.

  • otevírací doba poštovny: Po a Út zavřeno, ostatní dny otevřeno od 10 do 16 hodin
Poštovna Sněžka

Součástí poštovny je občerstvení, kde můžete zakoupit teplé a studené nápoje a něco malého k snědku. To určitě po těžkém výšlapu přijde vhod. Případně je dobré si vzít z domu i nějaké hotové jídlo.

Lanovka na Sněžku – informace a ceník

Ani méně zdatní turisté, nebo osoby se sníženou schopností pohybu nemusí zoufat, že by se na vrchol nedostali. Na vrchol Sněžky se pohodlně dostanete díky lanové dráze.

Nová lanovka je v provozu od roku 2013, kdy nahradila lanovku původní z roku 1949. 

  • Pec pod Sněžkou – Sněžka (obousměrné jízdné za dospělou osobu) – 430 Kč
  • Pec pod Sněžkou – Růžová hora (obousměrné jízdné za dospělou osobu) – 310 Kč

Více informací o lanovce a jízdném naleznete na oficiálních stránkách: http://www.snezkalanovka.cz/cenik/

Cesta dolů ze Sněžky

Neradi chodíme dvakrát stejnou cestou. Jinak tomu nebylo ani při sestupu ze Sněžky. Žlutá turistická stezka nás zavedla přes Růžovou horu až k rozcestí Růžohorky. Odtud už jsme pokračovali po zelené stezce až do Pece pod Sněžkou na parkoviště u infocentra. 

Informace o trase

  • Celkem kilometrů: 15 km
  • Převýšení: 1 673 metrů
  • Časová náročnost: 5-8 hodin dle fyzické zdatnosti

Omrkněte ubytování v Krkonoších nebo přímo v Peci pod Sněžkou – Apartmán a studio Markéta, ať se vám šlape na vrchol co nejlépe!

Další tip na skvělou túru

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top