Hlavní obrázek

Výstup na Sněžku

Jak každý jistě dobře ví, Sněžka je naší nejvyšší horou. Na vrchol vede několik turistických tras různých obtížností. Pojďte se dnes projít s námi a naplánujte si váš vlastní výstup na tohoto českého velikána.

Parkování v Peci pod Sněžkou

V Peci pod Sněžkou je několik možností, kde zaparkovat. My jsme si vybrali parkoviště číslo 3 u infocentra. Parkovné stojí 20 Kč na hodinu a nepatří tedy zrovna k nejlevnějším. Na všech ostatních parkovištích je cena stejná, takže si nepomůžete ani tehdy, když zaparkujete trochu dál.

Cesta na Sněžku aneb Vzhůru na vrchol

Pro výšlap na vrchol byla jasnou volbou modrá turistická stezka, která začíná přímo na parkovišti. Vede přes Obří důl, kde se určitě nezapomeňte vyfotit s ikonickou velkou židlí. 

První malá pauza nastala na odpočívadle U Kovárny, kde se Petřík převlékal do kraťasů – z kopce pod námi mu začalo být horko a to ještě nevěděl, co nás čeká dál. 🙂

Cesta na Sněžku

Stezka pokračuje kolem vodopádů Rudého potoka až na Obří sedlo. Na Obřím sedle jsme si mysleli, že už máme vyhráno, ale čekala nás snad nejtěžší část cesty – schody, které vedou až na vrchol Sněžky. V té době jsme ještě tolik nesportovali a měli jsme nějaké to kilo navíc, ale i tak jsme podali myslím slušný výkon. Na vrcholu Sněžky jsme byli za 2,5 hodiny.

Nejvyšší hora České republiky dosahuje výšky 1 603 metrů. Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice. Nejvyšší bod najdeme na polské straně kousek od kaple sv. Vavřince.

Na špičce Česka

Co vás čeká na vrcholu Sněžky? Kromě nádherného výhledu (za dobrého počasí) na českou, ale i polskou stranu zde uvidíte kapli sv. Vavřince. Zajímavá je také meteorologická stanice nebo Česká poštovna, odkud můžete poslat pohled třeba své rodině.

  • otevírací doba poštovny: Po a Út zavřeno, ostatní dny otevřeno od 10 do 16 hodin
Poštovna Sněžka

Součástí poštovny je občerstvení, kde můžete zakoupit teplé a studené nápoje a něco malého k snědku. To určitě po těžkém výšlapu přijde vhod. Případně je dobré si vzít z domu i nějaké hotové jídlo.

Adventure Menu – recenze: jídlo na cestách

Na našich cestách není vždy jednoduché zajít na oběd, především při delších tůrách v horách. Po 4 nebo 5 hodinách stoupání si moc rádi pochutnáme na teplém jídle, které navíc nezabere moc místa v batohu. A věřte, že knedlo-vepřo-zelo s výhledy do údolí, si zamilujete….
Přečíst více

Lanovka na Sněžku – informace a ceník

Ani méně zdatní turisté, nebo osoby se sníženou schopností pohybu nemusí zoufat, že by se na vrchol nedostali. Na vrchol Sněžky se pohodlně dostanete díky lanové dráze.

Nová lanovka je v provozu od roku 2013, kdy nahradila lanovku původní z roku 1949. 

  • Pec pod Sněžkou – Sněžka (obousměrné jízdné za dospělou osobu) – 430 Kč
  • Pec pod Sněžkou – Růžová hora (obousměrné jízdné za dospělou osobu) – 310 Kč

Více informací o lanovce a jízdném naleznete na oficiálních stránkách: http://www.snezkalanovka.cz/cenik/

Cesta dolů ze Sněžky

Neradi chodíme dvakrát stejnou cestou. Jinak tomu nebylo ani při sestupu ze Sněžky. Žlutá turistická stezka nás zavedla přes Růžovou horu až k rozcestí Růžohorky. Odtud už jsme pokračovali po zelené stezce až do Pece pod Sněžkou na parkoviště u infocentra. 

Informace o trase

  • Celkem kilometrů: 15 km
  • Převýšení: 1 673 metrů
  • Časová náročnost: 5-8 hodin dle fyzické zdatnosti

Omrkněte ubytování v Krkonoších nebo přímo v Peci pod Sněžkou – Apartmán a studio Markéta, ať se vám šlape na vrchol co nejlépe!

Další tip na skvělou túru

Krkonoše - Pramen Labe

Mezi často navštěvované místo v Krkonoších patří jednoznačně pramen řeky Labe. Jedná se o symbolické místo, skutečný pramen vyvěrá kousek dál, v Labské louce. Kvůli ochraně zdejší přírody je skutečný pramen nepřístupný. Návštěva tohoto místa, ale rozhodně stojí za to. Každý pravý milovník přírody se sem bude rád vracet. Kudy...

Krkonoše - Pramen Labe Přečíst celé

Vzhůru na Ještěd (výšlap, výhledy i turistické atrakce)

Ikonou Libereckého kraje je jednoznačně Ještěd se slavným vysílačem a hotelem. Naplánujte si sem jednodenní výlet a užijte si krásných výhledů na Krkonošsko, Jizerské hory nebo Kokořínsko. Při cestování po severu České republiky byste toto místo rozhodně neměli vynechat. Kudy na Ještěd Ještěd leží 30 kilometrů od Liberce a 35...

Vzhůru na Ještěd (výšlap, výhledy i turistické atrakce) Přečíst celé

Výšlap na Velkou Deštnou

Nejvyšší horou Orlického pohoří je Velká Deštná měřící 1115 metrů. Turistika je naším nejoblíbenějším sportem a tak bylo zdolání této hory jasným cílem jarní dovolené 2019. Vydáme se na ni společně z Luisina údolí. Parkování Jedním z výchozích bodů na vrchol Velké Deštné je Luisino údolí, kde se nachází prostorné...

Výšlap na Velkou Deštnou Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru