Hlavní obrázek

Vzhůru na Ještěd (výšlap, výhledy i turistické atrakce)

Ikonou Libereckého kraje je jednoznačně Ještěd se slavným vysílačem a hotelem. Naplánujte si sem jednodenní výlet a užijte si krásných výhledů na Krkonošsko, Jizerské hory nebo Kokořínsko. Při cestování po severu České republiky byste toto místo rozhodně neměli vynechat.

Kudy na Ještěd

Ještěd leží 30 kilometrů od Liberce a 35 kilometrů od Jablonce nad Nisou. My jsme parkovali na parkovišti P1 Skiareál Ještěd. Je zde místo asi pro 100 aut a tak je lepší tady být jako všude jinde včas. Za celý den se platí 100 Kč (na parkovišti je automat na kartu a drobné).

Cesta na vrchol Ještědu

Na vrchol Ještědu vede několik turistických tras. My si vybrali zelenou čárkovanou turistickou stezku, která začíná u skokanských můstků.

Skokanský areál na Ještědu byl založen v letech 1966 a 1967. Jsou zde dva skokanské můstky. Vyšší má kritický bod 115 metrů a ten nižší 88 metrů. Areál byl zrekonstruován v roce 2009 kvůli Mistrovství světa v severském lyžování.

Zelená čárkovaná stezka se jmenuje – Padáky Ještědský paradox a je opravdu prudká. Na vrchol bych vám proto doporučila spíš modrou stezku, která je o poznání snazší.

Zelená stezka vede úzkou cestičkou a místy je docela zarostlá. Ovšem i zde se najdou hezká místa jako třeba vyhlídkové místo na Liberec.

Tam kde stezka míjí silnici, jsme se rozhodli, že na vrchol dojdeme právě po silnici, a bylo to dobré rozhodnutí 🙂 Cesta byla najednou o hodně příjemnější.

Z parkoviště jsme na vrchol překonali celkem 431 metrů na 3 kilometrech za 45 minut.

Rozhledna Ještěd

Vysílač Ještěd má tvar rotačního hyperboloidu. Navrhl jej architekt Karel Hubáček a postaven byl v letech 1966-1973. Rozhledna se pyšní výškou 94 metrů a slouží mimo jiné jako restaurace a hotel.

Za výborné viditelnosti je z Ještědu možné vidět až na pražský Petřín.

Hotel Ještěd

Ubytování na Ještědu je jistě velkým zážitkem. Z každého pokoje je neskutečný výhled na krásná místa České republiky. 

Nejlevnější pokoj Economy stojí od 2 000 Kč za noc, nejdražší apartmá pak od 8 600 Kč.

Rohanský kámen

Na vrcholu Ještědu je několik zajímavostí, jednou z nich je třeba Rohanský kámen. Vrcholem Ještědu dříve vedla hranice mezi panstvími rodů Clam-Gallasů a Rohanů. Žulový kámen zde umístili v roce 1838 a má připomínat návštěvu Adély Rohanové z panské rodiny.

Dítě z Marsu

Další zajímavostí je kontroverzní socha Dítě z Marsu od sochaře Jaroslava Róny, která zdobí vrchol od roku 2010.

Lanovkou na Ještěd

Kdo se nechce na Ještěd škrábat pěšky, může autem dojet až na vrchol, nebo na parkoviště Ještědka, které je od vrcholu vzdálené 950 metrů.

Další možností je lanovka. Kabinová lanovka jezdí od 8 do 19 hodin každých 30 minut každý den kromě pondělí (v pondělí jezdí jen od 14 do 19 hodin). 

  • jednosměrná jízdenka – 99 Kč dospělý, 49 Kč děti
  • zpáteční jízdenka – 149 Kč dospělý, 74 Kč děti

Dolní stanice lanovky je v Liberci – Horním Hanychově nedaleko konečné stanice MHD.

Lanovka jako jediná v republice patří Českým drahám. Jde o unikátní dvou kabinovou lanovku fungující na kyvadlovém systému. Do jedné kabinky se vejde 35 lidí a jede rychlostí až 36 km/h. Délka trati je 1188 metrů a v nejvyšším bodě se ocitnete 30 metrů nad zemí. Cesta na Ještěd trvá 4 minuty.

Občerstvení na Ještědu

Občerstvení můžete zakoupit buď to uvnitř vysílače v místním bufetu, nebo na vyhlídkové terase v dřevěné chatce. Restaurace Ještěd je otevřena každý den od 10 hodin do půlnoci. 

Cesta zpět k autu

Pro cestu zpět na parkoviště jsme si vybrali lepší trasu než na vrchol. Trasu jsme vedli přes parkoviště Ještědka – po silnici a zelené stezce na rozcestí U Vířivých kamenů, kde jsme sešli na modrou stezku (cestou pak minete Dvořákův kříž). Pokračujete až k silnici po které dojdete na parkoviště P1.

Hodnocení výletu

Jelikož mezi moje nejoblíbenější výlety patří ty do přírody, na Ještědu se mi moc líbilo. Kromě několika zajímavostí na vrcholu je odsud opravdu neskutečný výhled a posezení na vyhlídkové terase s točenou malinovkou bylo jedním slovem skvělé 🙂

V Libereckém kraji si také můžete pronajmout chatu a užít si o něco delší dovolenou, než jsme měli my.

Další výšlapy v Česku

Výstup na Sněžku

Jak každý jistě dobře ví, Sněžka je naší nejvyšší horou. Na vrchol vede několik turistických tras různých obtížností. Pojďte se dnes projít s námi a naplánujte si váš vlastní výstup na tohoto českého velikána. Parkování v Peci pod Sněžkou V Peci pod Sněžkou je několik možností, kde zaparkovat. My jsme...

Výstup na Sněžku Přečíst celé

Výšlap na Velkou Deštnou

Nejvyšší horou Orlického pohoří je Velká Deštná měřící 1115 metrů. Turistika je naším nejoblíbenějším sportem a tak bylo zdolání této hory jasným cílem jarní dovolené 2019. Vydáme se na ni společně z Luisina údolí. Parkování Jedním z výchozích bodů na vrchol Velké Deštné je Luisino údolí, kde se nachází prostorné...

Výšlap na Velkou Deštnou Přečíst celé

Celodenní výlet na Špičák a šumavská jezera

Nejznámějšími jezery na Šumavě jsou Černé a Čertovo. Když k návštěvě jezer přidáte rozhlednu Špičák, vznikne vám krásný celodenní výlet plný turistiky a poznávání krásné české přírody. Rádi se sem vracíme jak v létě, tak v zimě. Kde zaparkovat Nejlepším místem pro zaparkování vašeho vozu je parkoviště 1 Skiareál Špičák,...

Celodenní výlet na Špičák a šumavská jezera Přečíst celé

Výšlap na horu Vysoká u Hojné Vody

Jižní Čechy už máme projeté křížem krážem, při letošní letní dovolené jsme tak chtěli objevit ještě nějaká nová místa. Jedním z nich byla hora Vysoká u Hojné Vody v krásné jihočeské přírodě. Tak vzhůru na vrchol! Obsah článku Parkování v Hojné Vodě  V Hojné Vodě je jedno velké parkoviště nedaleko...

Výšlap na horu Vysoká u Hojné Vody Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru