Článek přečtete za 2 min.

Výšlap na Velkou Deštnou

Nejvyšší horou Orlického pohoří je Velká Deštná měřící 1115 metrů. Turistika je naším nejoblíbenějším sportem a tak bylo zdolání této hory jasným cílem jarní dovolené 2019. Vydáme se na ni společně z Luisina údolí.

Parkování

Jedním z výchozích bodů na vrchol Velké Deštné je Luisino údolí, kde se nachází prostorné parkoviště odkud budeme startovat.

Začátek cesty

Z Luisina údolí se vydáme po modré turistické stezce jak jinak než do kopce. Asi po 650 metrech dojdeme na rozcestí Pod Velkou Deštnou, kde sejdeme z modré stezky na zelenou. 

Zeleného značení se držíme až na samotný vrchol hory.

Z parkoviště jsou to na vrchol přibližně 2 kilometry s převýšením 240 metrů, takže nejde o žádný hrozný výšlap, jako třeba na Sněžku.

Velká Deštná

Od podzimu 2019 najdeme na vrcholu novou dřevěnou rozhlednu. My jsme zde byli na jaře a tak tady ještě nestála, i tak byl ale po cestě hezký výhled na okolní čistou přírodu.

Věděli, jste, že Orlické hory jsou jednou z nejčistších oblastí v České republice?

Masarykova chata

Z vrcholu Velké Deštné jdeme po červené turistické stezce skrz přírodní rezervaci Jelení lázeň, vrchol Malé Deštné až na rozcestí Šerlich – sedlo.

Velká Deštná – Masarykova chata – 4 km

Masarykova chata je horská turistická chata ležící pod vrcholem Šerlich ve výšce 1 019 m.n.m. v blízkosti česko-polské státní hranice.

Chata byla postavena v letech 1924 – 1925 a od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Cesta zpět do Luisina údolí

Neradi chodíme dvakrát stejnou cestou. Proto jsme si pro zpáteční cestu vybrali žlutou turistickou stezku vedoucí přes Šerlišský důl, Deštné v Orlických horách – zákoutí.

V Zákoutí odbočíme na velké křižovatce doleva a do cíle na parkovišti dojdeme po modrém značení.

  • Celková délka trasy: 9,6 km
  • Časová náročnost: 3,5 – 4 hodiny

Co dalšího podniknout v Orlických horách?

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top