Článek přečtete za 3 min.

Šumava – Poledník a Prášily a Prášilské jezero v létě

Krásnou přírodu Šumavy si rozhodně zamilujete. Když budete mít štěstí, nepotkáte ani miliony turistů jako v Krkonoších. My bydlíme v Plzni, takže na Šumavu vyrážíme poměrně často. Nejčastěji jezdíme do okolí Modravy. Tentokrát jsme se ale vydali kousek vedle, a to do Prášil.


Cíl cesty byl jasný, rozhledna Poledník. Auto jsme proto zaparkovali v Prášilech naproti penzionu Škarda. Další možností je pak větší parkoviště Slunečná, kousek od centra městečka směrem na Poledník.

Cesta na Poledník z Prášil měří 8,5 kilometru a samozřejmě je to do pořádného kopce. Na rozhlednu se můžete vydat po červené turistické stezce. Stejně tak jako my.

Cestou minete tyto ukazatele: Jezerní cesta, Prášilské jezero, Liščí díry, Předěl, Poledník rozcestí a konečnou zastávku – Poledník vrchol.

Pro kočárky doporučujeme cestu po asfaltce – přímo z Prášil, kousek po kostkách, až na vrchol. K Prášilskému jezeru s kočárkem raději nevyrážejte. 🙂

Prášilské jezero

Po cestě si rozhodně nenechte ujít Prášilské jezero. Je opravdu nádherné. S Petříkem jsme si tam dali krátkou pauzu. Na chvilku se zde zastavte, kochejte se čistou přírodou a užívejte klidu. Od věci určitě nebude ani malá svačinka, jen si ji nesmíte zapomenout v autě. Tak, jako jsme ji tam nechali my.

Prášilské jezero Šumava

Prášilské jezero patří mezi 5 šumavských ledovcových jezer. Na hrázi najdeme kamenný pomník na památku utopeného studenta. V minulosti bylo jezero využíváno k plavení dříví.

Rozhledna Poledník

Po pořádném výšlapu budete rádi, až uvidíte siluetu známé rozhledny Poledník. Jedná se o původní radarovou stanici, která byla v roce 1998 přebudována na rozhlednu a zpřístupněna turistům. 

Rozhledna Poledník

Rozhledna je vysoká 37 metrů a na první pohled vás zaujme svojí architekturou. 

Co v rozhledně najdeme?

  • 1. patro – pult pro obsluhu
  • 2. patro – informace z historie Poledníku
  • 3. patro – expozice
  • Když zdoláte 227 schodů, odměnou vám bude pěkný výhled na 180 km vzdálené Alpy.

Když si zapomenete svačinu, nemusíte zoufat. Dole u rozhledny je malý bufet, kde si můžete koupit třeba česnečku, klobásu, nějakou tu sušenku nebo točenou malinovku. Nebo všechno najednou.

Občerstvení na Poledníku

Víte, že v roce 2007 pustošil okolí Poledníku orkán Kyrill? Nyní tuto událost připomíná turistická zážitková trasa dlouhá 700 metrů, která vás zavede přímo do středu jednoho z polomů.

Cestu zpět k autu jsme absolvovali také po červené turistické stezce, jen s tím rozdílem, že jsme již nešli okolo Prášilského jezera.

Celý výlet nám zabral asi 4,5 hodiny. 

Penzion u Michala

Patříte mezi milovníky skvělé české kuchyně? Pak nevynechejte gastronomický zážitek v restauraci Penzion u Michala.

K obědu jsme měli klasiku: Petřík knedlo, vepřo špenáto a já kynuté borůvkové knedlíky. Hodnocení 10/10 🙂

U Michala

Šumava není jen Horská Kvilda, Modrava nebo Železná Ruda. Vydejte se jen o kousek dál a poznejte krásný prášilský kraj.

Je tady krásně i v zimě

V okolí Prášil je krásně také v zimě. Proto jsme se sem vydali jednou po Vánocích.

Stejně jako v létě, jsme po červené došli k Prášilskému jezeru a poté na Poledník.

Cesta byla o dost náročnější, jelikož jsme šlapali asi v 15 cm sněhu. Na zimní výpravu doporučujeme teplé boty a oblečení, rukavice a kulicha a výšlap k Poledníku zvládnete bez problému. Nezapomeňte si do batohu přibalit Adventure menu (kdyby náhodou zase zavřeli hospody).

Kde se ubytovat v Prášilech a blízkém okolí

Podívejte se na tipy na ubytování v Prášilech a okolí.

Pokračujte po Šumavě

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top