Hlavní obrázek

Babiččino údolí – zámek Ratibořice a Staré Bělidlo

Nejznámější výletní místo Východních Čech by nemělo uniknout ani vám. Babička Boženy Němcové patří mezi českou klasiku, kterou by si měl přečíst každý. Navštivte místa, kde chodily postavy babičky, paní kněžny, Barunky, psů Sultána a Tyrla nebo bláznivé Viktorky.

Jak se sem dostanete

Ratibořice leží přibližně 2 km severně od České Skalice.

Autem: Ideálním místem, kde zaparkovat je parkoviště zámek Ratibořice. Cena za stání není nijak vysoká, za jeden den zaplatíte 40 Kč.

Autobus: V letních měsících jezdí pravidelná linka ze zastávky u železniční stanice v České Skalici. Autobus staví také v obci Zlíč.

Zámek Ratibořice

Zámek můžete navštívit od března do října. V letních měsících je zámek přístupný od pondělí do neděle mezi 9 a 17 hodinou.

První zmínka o panském sídle Ratibořice pochází již z roku 1388. Do dnešní podoby barokního zámečku nechal sídlo postavit kníže Lorenzo Piccolomini v letech 1702 – 1708. 

Zámek Ratibořice

Cena za vstupné je pro dospělého 100 Kč a pro děti a mládež 70 Kč. Více informací na oficiálních stránkách zámku.

V 19. století byl zámeček díky vévodkyni Zaháňské přebudován do stylu klasicismu a empíru. V okolí vznik park, lovecký pavilon a skleník. Vévodkyni Zaháňskou můžeme znát jako paní kněžnu z knihy Boženy Němcové.

Při prohlídce zámku nezapomeňte ani na krásný přilehlý park.

Staré Bělidlo

Od zámku se doporučujeme vydat po červené turistické stezce směrem ke Starému Bělidlu.

Socha babičky s dětmi

Na rozcestí Ratibořice – pomník babičky nepřehlédněte známou sochu babičky s vnoučaty (socha z roku 1922). V protilehlém Panském hostinci v letních měsících určitě přijde k chuti točená Kofola.

Babiččino údolí

Od sochy babičky je to asi 500 metrů ke Starému Bělidlu. To bylo postaveno již v roce 1797 mlynářem Antonínem Rudrem. Pro tuto stavbu je typické roubení přední části a lomenice. 

Božena Němcová prožila v chaloupce krásné prázdniny se svými dětmi v roce 1844. Své vzpomínky na dětství později umístila právě do této romantické chaloupky. 

 • otevírací doba v červenci a srpnu: od 9 do 17 hodin

Další zajímavá místa Babiččina údolí

Rudrův mlýn

 • stálá expozice tradičního mlynářského obydlí z 19. století
 • plné vstupné 30 Kč, zlevněné 20 Kč
 • červenec až srpen otevřeno od 9 do 17 hodin (pondělí až neděle)

Vodní mandl

 • technická památka z 19. století 
 • stálá expozice s technickým zázemím
 • vstupné 10 Kč
 • červenec až srpen otevřeno od 9 do 17 hodin (úterý až neděle)

Viktorčin Splav

 • starý dřevěný splav
 • již několikrát přestavěn
 • dle knihy zde šílená Viktorka hodila své miminko do řeky Úpy
Údolí splav

V Královéhradeckém kraji jsme ještě navštívili

Prachovské skály

Skalnaté útvary jako z jiného světa najdeme v Českém ráji. Ideálním výchozím bodem pro návštěvu Prachovských skal je např. Jičín, který leží 5 až 7 kilometrů daleko.  Skály jsou velmi populární mezi horolezci. Kdo by neznal píseň Ivana Mládka – Prachovské skály. Archeologické nálezy dokazují, že v Prachovských skalách žili...

Prachovské skály Přečíst celé

Rychnov nad Kněžnou - 6 tipů na výlet v okolí

O Orlických horách se říká, že patří mezi jednu z nejčistších lokalit České republiky. Na takové označení mají bezpochyby právo. Po třech dnech jsme s manželkou Maňánkou potkali jen minimum turistů (v porovnání s Krkonoši nebo Šumavou téměř nikoho), krajina je bez odpadků a přírody se stroje ještě nestihly dotknout.

Rychnov nad Kněžnou - 6 tipů na výlet v okolí Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru