Spojené Arabské Emiráty

První dovolená mimo Evropu byla v roce 2016 v SAE. Luxusní metropole Dubaj, divoká jízda pouští po dunách a místní kultura nás nadchla natolik, že jsme se sem v roce 2021 vrátili.

První dovolená mimo Evropu byla v roce 2016 v SAE. Luxusní metropole Dubaj, divoká jízda pouští po dunách a místní kultura nás nadchla natolik, že jsme se sem v roce 2021 vrátili.

Dubai Safari park

Dubaj Safari park je domovem více než tří tisíc divokých zvířat. Původní dubajská zoo prošla po kritice odborníků zásadní proměnou a tak dnes můžeme obdivovat slony, žirafy, medvědy, šimpanze nebo antilopy v krásných prostorných výbězích. Jak se do parku dostanu? Adresa: Al Warqa 5 – Dubai  Safari park se nachází…

Dubai Safari park Přečíst celé

Dubai Marina a pláž

Dubai Marina je luxusní dubajskou čtvrtí, někdy nazývanou Miami Středního východu. Čtvrť vyrostla v místech, kde dříve byly jen písečné duny, dnes zde najdeme luxusní mrakodrapy a přístav. Kudy do Dubai Marina Do Dubai Marina se snadno dostanete červenou linkou metra. Vystoupit můžete na stanicích DMCC nebo Sobha Realty a…

Dubai Marina a pláž Přečíst celé

Dubai Mall a Dubai Fountain

Největší obchodní centrum v Dubaji, to je Dubai Mall. Uvnitř najdeme 1 200 obchodů, nespočet restaurací a kaváren, vodopád, kluziště, obrovské akvárium nebo venkovní hrající fontánu Dubai Fountain. Jak se dostat do Dubai Mall Cesta do obchodního domu je velice jednoduchá. Červená linka metra staví ve stanici Burj Khalifa/ Dubai…

Dubai Mall a Dubai Fountain Přečíst celé

Metro v Dubaji

Metro patří v Dubaji mezi nejlevnější a nejpohodlnější způsob dopravy. V dubajském metru najdeme jen dvě linky – zelenou a červenou a tak je cestování velice jednoduché (ne jako v Barceloně, Paříži, nebo New Yorku). Dubajskou hromadnou dopravu společnosti RTA tvoří autobusy, metro a tramvaje. Jízdenku nazývanou Nol, kterou použijete…

Metro v Dubaji Přečíst celé

Dubaj Miracle Garden

Dubajská zahrada zázraků je největší květinovou zahradou na světě (jak jinak když je postavena v Dubaji). Park plný květin by ve vyprahlé poušti asi čekal málokdo. V Dubaji to ale dokázali. Jak se do zahrady dostanu? Adresa: Al Barsha South 3, Dubai K Miracle Garden nejede metro. Pohodlně se sem…

Dubaj Miracle Garden Přečíst celé

Co vidět v Dubaji – 11 tipů, které jsme sami vyzkoušeli

Dubaj – město luxusu, světových rekordů a mnoha kuriozit co musíte vidět na vlastní oči. Exotická dovolená na kterou budete vzpomínat celý život. Co nesmíte při návštěvě Dubaje vynechat? 1. Burj Khalifa – nejvyšší budova světa Nejvyšší budova světa Burj Khalifa měří 828 metrů. Navštivte 124. a 125. patro s…

Co vidět v Dubaji – 11 tipů, které jsme sami vyzkoušeli Přečíst celé

Dubai Global Village

Dubai Global Village představuje největší sezónní pouť na světě, kterou ročně navštíví více jak 6 milionů návštěvníků. Kromě obchodů, restaurací a kulturního vyžití, zde můžete zažít bláznivou jízdu na některé z atrakcí. Jak se do Global Village dostanu? Global Village leží východním směrem od centra Dubaje, prakticky již v poušti….

Dubai Global Village Přečíst celé

Dubai Frame

Největší obrazový rám na světě, to je Dubai Frame. Více jak 150 metrů vysoký rám slouží jako muzeum a rozhledna. Z vrcholu je opravdu krásný výhled na starou Dubaj i moderní část z nejvyšší budovou světa Burj Khalifou.  Jak se k Dubai Frame dostanete? Dubai Frame se nachází u parku…

Dubai Frame Přečíst celéZákladní informace o SAE

Spojené arabské emiráty najdeme v jihozápadní Asii na Arabském poloostrově. SAE mají rozlohu 83 600 km2 a žije zde asi 9,3 milionů obyvatel. Hlavním městem je Abú Zabí (také Abú Dhabí), sídlí zde prezident Chalífa bin Saíd Ál Nahján.

SAE jsou muslimskou zemí (náboženství islám), při dovolené v této zemi tak musíte počítat s určitými kulturními rozdíly.

Úředním jazykem je arabština, většina nápisů (dopravní značky apod.) je psána také anglicky.

Bohatství státu spočívá v přírodních zdrojích (ropa a zemní plyn).

Geografie Spojených Arabských Emirátů

SAE se dělí na 7 emirátů (Abú Zabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá). Země sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií. Většinu území zabírá plochá nížina, která je z velké části pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno několika ostrovy. V SAE se v létě pohybují teploty nad 45 °C. Velice časté jsou zde písečné bouře.

 • nejvyšší hora: Džabal Bil Ajs 1 934 m. n. m.
 • nejnižší bod: Perský záliv 0 m. n. m.

Nejznámější místa

Většina turistů mířících do emirátů navštíví Dubaj. A není se čemu divit. V tomto městě plném luxusu se mísí historie (stará Dubaj) a supermoderní město s mrakodrapy (nová Dubaj /Downtown). Najdeme zde nejvyšší budovu světa Burj Khalifu, největší akvárium, největší fontánu, největší obchodní dům (Dubai Mall), vnitřní sjezdovku se sněhem, luxusní hotely (Burj Al Arab, Atlantis), umělé ostrovy, Dubai Frame a spoustu dalšího.
V Abú Zabí pro změnu najdeme druhou největší mešitu světa (Sheikh Zayeed Grand Mosque), Ferrari World Park, Saadiyat Island (chráněné území s krásnými plážemi) nebo pouštní zoo.

Na své si v emirátech přijdou i milovníci přírody. Město Al Ain oplývá jedna z největších pouštních oáz na světě, pouštní oblast okolo oázy Liwa je zase jednou z největších písečných dun na světě.

Na hranicích s Ománem se rozprostírá jedno z největších pohoří na Arabském poloostrově – Hajjarské pohoří, které rozhodně stojí za návštěvu.

Měny a ceny v SAE

V SAE se platí emirátským dirhamem (AED). 1 AED se rovná přibližně 6,50 Kč. Obchody v emirátech mají otevřeno až do pozdních hodin. Supermarkety mají otevřeno od 9 do 23 hodin, v pátek většina obchodů otevírá až ve 14. hodin (den pracovního klidu). Díky nízkým daním a nízkým nákladům na dopravu jsou SAE rájem pro nakupování. Na tržištích nezapomínejte smlouvat.

Například v Dubaji už zaplatíte téměř všude kartou (i na safari poušti nebo v taxíku). Kurz ve směnárně v prosinci 2021 byl 6,79 Kč, při platbě kartou byl převodní kurz necelých 6,50 Kč.

 • chléb 26 Kč
 • 1 kg rýže 40 Kč
 • 12 ks vajec 54 Kč
 • voda 1.5 l 13 Kč
 • pivo 0,5 l 77 Kč
 • cigarety 130 Kč
 • jídlo v levnější restauraci 150 Kč
 • cappuccino 100 Kč
 • tříchodové menu v lepší restauraci 600 Kč

Ceny ve velkých městech se mohou lištit. Například v Dubaji se nejlevněji najíte pro jednoho v klasickém fastfoodu za 200-300 Kč (dle chuti), za večeři dáte 400-700 Kč pro jednoho.

Může se hodit

 • vstupní formality: cestovní pas platný alespoň 6 měsíců od data vstupu do země a cestovní zdravotní pojištění
 • zásuvky: britského typu se třemi kolíky, je potřeba si pořídit adaptér (v některých hotelech se používají univerzální zásuvky, kde se obejdete i bez adaptéru)
 • běžná cena za zpáteční letenku: 8 – 13 000 Kč
 • doba letu: Praha Dubaj 6 hodin
 • časový posun: +3 hodiny v době zimního času, +2 hodiny v době letního času
 • předvolba: +971
 • rychlosti: dvouproudé komunikace 40 km/h, víceproudá komunikace 60-80 km/h, mimo městské komunikace a dálnice 100-140 km/h
 • konzumace alkoholu je možná pouze na hotelu, v obchodě alkohol nekoupíte
 • evropský styl oblékání u žen je tolerován, nicméně platí určitá pravidla (zahalená ramena a sukně nebo kraťasy ke kolenům)
 • mimo hotelové komplexy by se ženy měly oblékat elegantně a ležérně, neměly by jim koukat kolena a ramena, stejně tak v restauraci v hotelu je vhodné chodit slušně oblečeni (jen plavky se opravdu nehodí)
 • místní obyvatelé nosí tradiční arabské oděvy, ženský oděv, který zahaluje celou postavu se nazývá abája, přes hlavu se nosí černý šátek hidžáb, pokud je zakrytý i obličej, tak se takovému oděvu říká burka, muži nosí volné dlouhé košile světlé barvy
 • omezené sledování satelitní televize a omezené výsledky hledání na internetu
 • přísné tresty za spáchané trestné činy = na druhou stranu nízká kriminalita
 • k pití je doporučována pouze balená voda, nikoliv z kohoutku
 • cestujete-li do SAE v letních měsících, přibalte do kufru opalovací krém s SPF 50

Svátky v SAE

 • 1. ledna Nový rok
 • 5. května Lailat Al Miraj – noční cesta Mohameda z Mekky do jeruzalémské mešity
 • 7. – 9. července Eid Al Fitr – ukončení měsíce ramadánu
 • 10. září Day of Ararat – muslimové, kteří vykonávají tradiční pouť, v tento den putují do města Mina k hoře Arafat
 • 11. září Eid Al Adha – svátek obětování
 • 2. října Al Hijra – počátek muslimského nového roku
 • 30. listopadu Martyr’s Day – připomínka mučedníků, kteří položili život za SAE
 • 2. prosince UAE National Day – místní Národní den
 • 12. prosince – narození proroka Mohameda

Musíte ochutnat

Kuchyně v emirátech je velice rozmanitá. Objevuje se zde mnoho druhů ovoce, datle, fíky, pražené vločky nebo ovesná kaše.

Arabská kuchyně respektuje pravidla islámu, nesmí se zde konzumovat vepřové maso a alkohol.

Tradiční speciality, které nesmí uniknout mlsným jazýčkům: Al Harres (pomalu vařené kořeněné maso s obilovinou), Ghuzi (pečené jehněčí maso na špejli s rýží, zeleninou a oříšky), Hummus (směs z vařené cizrny), Shawarma (pomalu pečené maso s různými přílohami), Matchbous (kořeněné jehněčí maso s rýží), Ful medames (kořeněná směs vařených fazolí), Esh asarya (tvarohový koláč s krémem), Logaimat (smažené kuličky slazené sirupem).

Přejít nahoru