Jihočeský kraj – výlety i celá dovolená

Jižní Čechy jsou místem, na které se mnohdy při plánování cest zapomíná. A nemělo by se! Podívejte se s námi na TOP zámky, Tereziino údolí u Nových Hradů, do Trocnova, Třeboně nebo na rozhlednu Kleť. A nezapomeňte na Hošticefilmové místo Slunce Seno.

Jižní Čechy jsou místem, na které se mnohdy při plánování cest zapomíná. A nemělo by se! Podívejte se s námi na TOP zámky, Tereziino údolí u Nových Hradů, do Trocnova, Třeboně nebo na rozhlednu Kleť. A nezapomeňte na Hošticefilmové místo Slunce Seno.

Javorník na Šumavě

V zimě láká Javorník k lyžování, v létě si užijete cyklistiku, turistiku nebo výhledy do krajiny z Klostermannovy rozhledny. Šumavský Javorník se pyšní jedním z nejčistších ovzduší v České republice, možná také proto se zde dříve nacházela známá dětská ozdravovna. Parkování Zaparkovali jsme na placeném parkovišti vedle Penzionu Na Podlesí….

Javorník na Šumavě Přečíst celé

Středověký vodní mlýn Hoslovice a rozhledna

Na unikátní areál vodního mlýna narazíte 17 km daleko od Strakonic. Romantický mlýn pochází ze 14. století a rozhodně stojí za vaši pozornost. Parkování Malé parkoviště se nachází přímo u mlýna. My jsme ale parkovali nahoře v obci Hoslovice u fotbalového hřiště a ke mlýnu došli hezkou procházkou.  Otevírací doba…

Středověký vodní mlýn Hoslovice a rozhledna Přečíst celé

Slepičí hory – túra na vrcholy Kohout a Slepice

V Jihočeském kraji se mezi městy Kaplice a Trhové Sviny tyčí Slepičí hory. Nejedná se o žádné vysoké vrcholy, ale příroda je tady krásná. Udělejte si malou túru a poznejte ne příliš známou část České republiky. Kde jsme parkovali? Zaparkovali jsme v obci Velké Skaliny na zpevněném, neplaceném parkovišti u…

Slepičí hory – túra na vrcholy Kohout a Slepice Přečíst celé

Státní zámek Kratochvíle

Lovecký renesanční letohrádek najdeme v Jihočeském kraji jen kousek od Netolic. Sídlo si nechal postavit Vilém z Rožmberka, dnes si můžete zámek prohlédnout díky 4 prohlídkovým okruhům. Parkování u zámku Kratochvíle Hned vedle zámku (asi 200 metrů od vstupní brány) je velké placené zpevněné parkoviště. Den parkování zde stojí 40…

Státní zámek Kratochvíle Přečíst celé

Hrad Landštejn

V České Kanadě stojí zachovalá zřícenina hradu Landštejn s románským jádrem. Jde o významnou středoevropskou historickou stavbu, kterou si nesmíte nechat ujít. Parkování u hradu Landštejn Nedaleko hradu se nachází prostorné placené parkoviště, vedle kterého stojí restaurace s venkovním i vnitřním posezením a dětské hřiště. Parkování je možné zakoupit pouze…

Hrad Landštejn Přečíst celé

Červené blato jižní Čechy

Na krásnou přírodní rezervaci Červené blato narazíte vedle Jiříkova údolí v jižních Čechách. Výlet vám zabere asi hodinu. Parkování u Červeného blata Parkuje se na parkovišti vedle silnice v Jiříkově údolí. Parkoviště je ze silnice dobře značené a je zdarma. O Červeném blatu Červené blato je přírodní rezervací, která leží…

Červené blato jižní Čechy Přečíst celé

Recenze hotelu Podhrad Hluboká nad Vltavou

Hotel Podhrad se nachází v těsné blízkosti pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou. Hostům nabízí ubytování v krásných pokojích, restauraci, wellness, masáže nebo golf. Zkrátka ideální místo pro romantický víkend ve dvou. Poloha hotelu Hotel Podhrad se nachází jen 500 metrů od nádherného zámku Hluboká na náměstí Čsl. armády. Naproti hotelu…

Recenze hotelu Podhrad Hluboká nad Vltavou Přečíst celé

Muzeum amerických veteránů v Nové Bystřici

V Nové Bystřici v Jihočeském kraji narazíte na největší muzeum amerických předválečných automobilů v České republice. Ideální program pro celou rodinu do deštivého dne. Otevírací doba a vstupné Muzeum v Nové Bystřici je otevřené v hlavní sezóně (červen až září) denně od 10:00 do 17:00 a v květnu, říjnu a…

Muzeum amerických veteránů v Nové Bystřici Přečíst celéInformace o Jihočeském kraji

Jihočeský kraj jak už název napovídá, leží na jihu České republiky. Jeho rozloha dosahuje 10 057,98 km2 a sousedí s Plzeňským, Středočeským, Jihomoravským krajem a Vysočinou.

V kraji žije přes 643 000 obyvatel a krajským městem jsou České Budějovice.

Města v kraji: České Budějovice, Tábor, Písek, Strakonice, Jindřichův Hradec, Prachatice, Třeboň, Vimperk, Vodňany, Blatná, Hluboká nad Vltavou, Trhové Sviny, Bechyně, Český Krumlov.

Jihočeský kraj je v republice znám hlavně díky velkému množství rybníků, které přímo vybízí k relaxaci a letní rodinné dovolené.

Geografie Jihočeského kraje

Jihočeská krajina je známá velkým počtem rybníků. Největším rybníkem je Rožmberk v Třeboni (489 ha). V kraji se vypíná Středočeská pahorkatina, Českomoravská vrchovina, Novohradské hory a Šumava. Nejvyšší horou je se s vými 1 378 metry Plechý.

  • nejnižší bod: hladina Orlické přehrady 350 m. n. m.

Vodní toky v kraji: Vltava, Lužnice, Otava, Blanice, Malše, Nežárka, Lomnice, Stropnice, Skalice a Volyňka.

V kraji se nachází 11 vodních nádrží. Nejznámější z nich je Lipno, které je zároveň oblíbenou letní destinací.

Zajímavá místa v Jihočeském kraji

V Jihočeském kraji najdeme řadu krásných hradů, zámků ale také přírodních památek. Město Český Krumlov je dokonce zapsáno na seznamu UNESCO.

Mezi nejznámější hrady a zámky v kraji patří Bechyně, Blatná, Červená Lhota, Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou, Nové Hrady, Třeboň, Zvíkov, Rožmberk nad Vltavou nebo Orlík nad Vltavou.

Turisté často navštěvují klášter ve Vyšším Brodě a celou Šumavu, kde se dají podnikat krásné túry (okolo Černého a Čertovo jezera, na Horské Kvildě, Modravě a okolo řeky Vydry).

Na venkově často narazíte na malebné vesnice jako z pohádky s typickými stavbami lidové jihočeské architektury. Nejnavštěvovanější jsou Holašovice, které jsou zapsaná na seznamu UNESCO.

Populární jsou také Hoštice u Volyně, filmové místo z trilogie Slunce, seno.

Krajové speciality

Mezi typické pochoutky v Jihočeském kraji patří bramborové šišky, šťouchané brambory s kyselým zelím a škvarky nebo bramboráky krajově nazývané cmunda.

Pomyslným vrcholem jihočeské kuchyně jsou ryby. Třeboňský kapr je vyhlášený po celém Česku a najdeme jej na vánočním stole skoro každé rodiny. Specialitou z kapra jsou kapří hranolky nebo Kapr namodro.
Preferujete-li raději sladké pokrmy, zajeďte v červenci na Borovanské borůvkobraní a ochutnejte plněné borůvkové knedlíky a kynuté koláče.

Přejít nahoru