Hlavní obrázek

Zámek Orlík

Bývalý hrad přestavěný na zámek najdeme u stejnojmenné přehrady v Jihočeském kraji. Celý areál je chráněn jako kulturní památka České republiky. Vydejte se tam s námi na výlet.

Jak se dostanu na zámek Orlík

Zámek je nejlépe dostupný autem. Kousek od zámku jsou dvě prostorná placená parkoviště. U parkoviště je zastávka autobusu, který jezdí na zámek z Písku z autobusového nádraží.

Historie zámku Orlík

Hrad byl založen ve 2. polovině 13. století Přemyslem Otakarem II.. Mezi významné majitele hradu patřili Švamberkové, Eggenbergové a Schwarzenbergové. Dnes je zámek majetkem Karla Schwarzenberga. Největší přestavby se Orlík dočkal po požáru v 16. století kdy byl zvýšen o druhé patro a důkladně opraven. V první polovině 18. století bylo přestavěno severozápadní a následně i jihozápadní křídlo. 

Prohlídkový okruh zámku Orlík

Na zámku Orlík je jeden prohlídkový okruh, který trvá 50 až 60 minut. Uvnitř zámku si prohlédnete:

  • Empírové sály
  • Teskův sál se zbytky renesančního stropu
  • Rytířský sál
  • Malou zbrojnici
  • Zámeckou knihovnu
  • Pušková chodba – jedna z největších sbírek loveckých zbraní v České republice
  • Trofejní chodba – téměř dva tisíce loveckých trofejí

Otevírací doba a vstupné na zámek Orlík

Zámek Orlík je o prázdninách otevřený každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná v 17 hodin.

Plné vstupné stojí 150 Kč a zlevněné 100 Kč.

Anglický park

Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem. Původně měl park rozlohu 180 ha, dodnes se dochovalo 140 ha. Zbytek byl zatopen vodami orlického jezera, které dnes tvoří přírodní hranici zámku Orlík.  

Schwarzenberská hrobka

Po prohlídce zámku si udělejte malou procházku a dojděte ke Schwarzenberské hrobce. Cesta je dlouhá necelé dva kilometry a vede po červené turistické stezce. 

Hrobka má být zmenšenou částečnou kopií hrobky u Třeboně. Vnitřek není přístupný pro veřejnost. Po cestě k hrobce se zastavte na několika vyhlídkových místech odkud je krásný pohled na Orlickou přehradu.

Bruslení na Orlíku

Věděli jste, že se na Orlíku dá bruslit? Tedy – když zamrzne přehrada. 🙂 Omrkněte fotky, počkejte na mráz a připravte si brusle, protože to bude pořádná jízda!

Tip na závěr

Až pojedete na zámek Orlík, vezměte to přes Žďákovský most. Jde o technicky unikátní 540 metrů dlouhý silniční most přes řeku Vltavu. Na výšku má 90 metrů a je tak nejvyšším mostem v České republice. Pojmenovaný je po zatopené obci Ždákov. 

Další zámky v Jižních Čechách

Vodní zámek Blatná - super výlet na jedno odpoledne

Unikátní zámek obklopený vodním příkopem najdeme v jižních Čechách. K zámku přiléhá rozlehlá zámecká zahrada s daňky, krásnými pávy a třemi alpakami. Navštivte s námi další místo ze série hrady a zámky ČR. Kudy do Blatné Autem  Blatná leží v okrese Strakonice 60 kilometrů od Plzně. Parkování je umožněno na...

Vodní zámek Blatná - super výlet na jedno odpoledne Přečíst celé

Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota byl již dlouhá léta na mém wishlistu, a tak když jsme vyrazili s maminkou v červenci 2018 na wellness víkend do Veselí nad Lužnicí, bylo jasné, že zámek musíme navštívit.  Co je dobré vědět, než na Červenou Lhotu přijedete Historie zámku Červená Lhota Na místě dnešního zámku...

Zámek Červená Lhota Přečíst celé

Zámek Hluboká nad Vltavou - jihočeský klenot

V Česku najdeme spoustu krásných hradů a zámků, přesto jeden jediný podle mého názoru vyčnívá. Pohádkový zámek Hluboká nad Vltavou leží v jižních Čechách a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti až budete plánovat letní výlety a dovolené. Jak se na zámek pohodlně dostat Autem  Jako vždy je doprava na...

Zámek Hluboká nad Vltavou - jihočeský klenot Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru