Hlavní obrázek

7 míst, která nevynechat v Nizozemsku

Nizozemsko je zemí větrných mlýnů, tulipánů, krásných měst s vodními kanály, uvolněné atmosféry a skvělých sýrů. Inspirujte se našimi tipy na výlet a poznejte, co všechno tato evropská rovinatá země nabízí.

1. Amsterdam

Hlavní město Nizozemska ve vašem plánu rozhodně nesmí chybět. Amsterdam je ve světě známý hlavně cofeeshopy a “veselou” atmosférou. Město toho ale nabízí mnohem více. Zajděte do jednoho z muzeí, projeďte se lodí po vodním kanále, ochutnejte místní speciality (doporučujeme hlavně krokety, hranolky a stroopwafle), prohlédněte si město z vyhlídky ADAM, nebo se jen tak procházejte krásnými uličkami s křivými domky. V Amsterdamu se rozhodně nudit nebudete.

13 míst, která vidět v Amsterdamu

Amsterdam je hlavní město Nizozemska. Jedná se o největší město v Nizozemsku, které je také častým turistickým cílem (velmi oblíbené díky uvolněné atmosféře a coffeshopům).  Na první pohled vás zaujmou křivé domy, které stojí okolo husté sítě vodních kanálů. Kvůli špatné statice vodních kanálů se…
Přečíst více

2. Haarlem

Ve městě Haarlem panuje klidnější atmosféra než v Amsterdamu a i zde narazíte na vodní kanály a typickou holandskou architekturu. 

Nenechte si ujít Adrianin větrný mlýn, městskou historickou bránu nebo hlavní náměstí s krásnou radnicí.

Ve městě se často konají trhy, na kterých můžete ochutnat místní speciality a zakoupit pravé nizozemské sýry.

Haarlem – takový malý Amsterdam

Haarlem leží jen 18 km západně od Amsterdamu. Při poznávání Nizozemska byste toto město se 150 000 obyvateli rozhodně neměli vynechat. Centrum města je stejně krásné jako to v Amsterdamu, jen o poznání klidnější. Parkování v Haarlemu Parkovné v Nizozemsku patří obecně k dražšímu v…
Přečíst více

3. Rotterdam

V Rotterdamu kvůli bombardování v roce 1940 nenajdeme příliš historických památek, za to zde stojí velký počet moderních mrakodrapů a městu tak někdy bývá přezdíváno “Manhattan”.

Nejznámějšími stavbami ve městě jsou Kijk-Kubus neboli krychlové domky a most, který spojuje severní a jižní část města Erasmusbrug.

Rotterdam – krychlové domky a spousta dalšího

Rotterdam je v Evropě znám díky největšímu přístavu, kam se denně dopraví stovky kontejnerů plných zboží z celého světa. Nás město lákalo hlavně kvůli nejznámější stavbě Kijk-Kubus od architekta Pieta Bloma. Kde zaparkovat? V centru najdete podzemní parkoviště Schouwburgplein 1 (Weena 720, 3014 DA Rotterdam,…
Přečíst více

4. Gouda

Gouda – již název napovídá, že odtud pochází stejnojmenný výborný sýr, který v tomto městečku zakoupíte skoro na každém rohu.

Kromě skvělého sýra v Goudě najdete populární Vážní dům a radnici, která připomíná zámek (obojí stojí na hlavním náměstí).

Gouda město sýru

V jižním Holandsku najdeme město Gouda, známé ve světě díky stejnojmennému sýru. Město se pyšní krásným historickým centrem a malebnými kanály. Nás zaujala jeho klidná a romantická atmosféra. Parkování v Goudě Auto jsme zaparkovali kousek od centra na parkovišti Klein Amerika. Za celý den parkování…
Přečíst více

5. Zandvoort

Toto městečko leží jen pár kilometrů západně od Amsterdamu a je omýváno Severním mořem. Jde o velice oblíbené letovisko mezi Nizozemci. Teplota moře zde ani v létě nedosahuje zrovna vysokých teplot, ale i tak zde strávíte příjemný den na pláži. V městečku je několik restaurací a obchodů a v plážových barech to opravdu žije.

Přímořské městečko Zandvoort

Jen necelých 40 km západně od Amsterdamu leží malé přímořské městečko Zandvoort. Letovisko omývají břehy Severního moře a patří k oblíbeným rekreačním cílům. Město je známé i díky závodnímu okruhu, na kterém se již třikrát konala Velká cena Nizozemska. Parkování v Zandvoortu V Zandvoortu jsme…
Přečíst více

6. Kinderdijk

Když se řekne Nizozemsko každému se vybaví větrné mlýny. V Kinderdijku, který je zapsán na seznam UNESCO jich najdeme dokonce 19. 

Romantickou procházku okolo mlýnů kazí jen velké množství turistů. Kinderdijk je tak lepší navštívit spíše v zimních měsících nebo ve všední dny.

Kinderdijk – větné mlýny zapsané na seznam UNESCO

Krásné větrné mlýny zapsané na seznam UNESCO najdeme nedaleko Rotterdamu. V areálu narazíme celkem na 19 staveb postavených okolo roku 1740. Při romantické procházce okolo mlýnů nasajete tu pravou holandskou atmosféru. Jak se tam dostanu? Auto jsme zaparkovali na parkovišti na adrese – Marineweg 3,…
Přečíst více

7. Keukenhof

Kromě mlýnů k Nizozemsku patří také tulipány a další květiny. Na tulipánové farmě založené již v roce 1949 jich najdeme doslova miliony.

Květinový park je největším takovým v Evropě a jeho návštěva stojí rozhodně za to. V areálu narazíte na několik pavilonů s výstavami, větrný mlýn, restaurace, obchody se suvenýry a můžete absolvovat plavbu po vodním kanále.

Z celého Nizozemska se nám právě Keukenhof líbil ze všeho nejvíce.

Keukenhof – tulipánová farma v Holandsku

K Nizozemsku jednoznačně patří tulipány. Výlet na tulipánovou farmu (největší květinový park v Evropě) Keukenhof tak byl pro nás zážitkem, který jsme rozhodně chtěli zažít. Chcete-li poznat tu pravou nizozemskou atmosféru, pak je návštěva květinového parku tím správným rozhodnutím. Víte, že? Park se rozkládá na…
Přečíst více
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru