Hlavní obrázek

7 míst, která nevynechat v Nizozemsku

Nizozemsko je zemí větrných mlýnů, tulipánů, krásných měst s vodními kanály, uvolněné atmosféry a skvělých sýrů. Inspirujte se našimi tipy na výlet a poznejte, co všechno tato evropská rovinatá země nabízí.

1. Amsterdam

Hlavní město Nizozemska ve vašem plánu rozhodně nesmí chybět. Amsterdam je ve světě známý hlavně cofeeshopy a “veselou” atmosférou. Město toho ale nabízí mnohem více. Zajděte do jednoho z muzeí, projeďte se lodí po vodním kanále, ochutnejte místní speciality (doporučujeme hlavně krokety, hranolky a stroopwafle), prohlédněte si město z vyhlídky ADAM, nebo se jen tak procházejte krásnými uličkami s křivými domky. V Amsterdamu se rozhodně nudit nebudete.

2. Haarlem

Ve městě Haarlem panuje klidnější atmosféra než v Amsterdamu a i zde narazíte na vodní kanály a typickou holandskou architekturu. 

Nenechte si ujít Adrianin větrný mlýn, městskou historickou bránu nebo hlavní náměstí s krásnou radnicí.

Ve městě se často konají trhy, na kterých můžete ochutnat místní speciality a zakoupit pravé nizozemské sýry.

3. Rotterdam

V Rotterdamu kvůli bombardování v roce 1940 nenajdeme příliš historických památek, za to zde stojí velký počet moderních mrakodrapů a městu tak někdy bývá přezdíváno “Manhattan”.

Nejznámějšími stavbami ve městě jsou Kijk-Kubus neboli krychlové domky a most, který spojuje severní a jižní část města Erasmusbrug.

4. Gouda

Gouda – již název napovídá, že odtud pochází stejnojmenný výborný sýr, který v tomto městečku zakoupíte skoro na každém rohu.

Kromě skvělého sýra v Goudě najdete populární Vážní dům a radnici, která připomíná zámek (obojí stojí na hlavním náměstí).

Gouda město sýru

5. Zandvoort

Toto městečko leží jen pár kilometrů západně od Amsterdamu a je omýváno Severním mořem. Jde o velice oblíbené letovisko mezi Nizozemci. Teplota moře zde ani v létě nedosahuje zrovna vysokých teplot, ale i tak zde strávíte příjemný den na pláži. V městečku je několik restaurací a obchodů a v plážových barech to opravdu žije.

6. Kinderdijk

Když se řekne Nizozemsko každému se vybaví větrné mlýny. V Kinderdijku, který je zapsán na seznam UNESCO jich najdeme dokonce 19. 

Romantickou procházku okolo mlýnů kazí jen velké množství turistů. Kinderdijk je tak lepší navštívit spíše v zimních měsících nebo ve všední dny.

7. Keukenhof

Kromě mlýnů k Nizozemsku patří také tulipány a další květiny. Na tulipánové farmě založené již v roce 1949 jich najdeme doslova miliony.

Květinový park je největším takovým v Evropě a jeho návštěva stojí rozhodně za to. V areálu narazíte na několik pavilonů s výstavami, větrný mlýn, restaurace, obchody se suvenýry a můžete absolvovat plavbu po vodním kanále.

Z celého Nizozemska se nám právě Keukenhof líbil ze všeho nejvíce.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru