Článek přečtete za 2 min.

Gouda město sýru

V Jižním Holandsku najdeme město Gouda, známé ve světě díky stejnojmennému sýru. Město se pyšní krásným historickým centrem a malebnými kanály. Nás zaujala jeho klidná a romantická atmosféra.

Parkování v Goudě

Auto jsme zaparkovali kousek od centra na parkovišti Klein Amerika. Za celý den parkování zaplatíte 8 EUR (2022) . My byli v Goudě v neděli a tak bylo parkovné zdarma.

O městě Gouda

Město Gouda bylo založeno v roce 1272. V dnešní době zde žije přes 71 000 obyvatel. Goudu najdeme na soutoku řek Hollandse IJssel a Gouwe v Jižním Holandsku.

Tip: na hlavním náměstí se od půlky června do konce srpna každý čtvrtek dopoledne koná sýrový trh.

Sýr gouda

V Nizozemsku se vyrábí hlavně dva typy sýrů – edam (eidam) a gouda. Gouda může mít desítky příchutí, často bývá dochucena třeba bylinkami. Vyrábí se z několika druhů mléka, nejoblíbenější je ta z kravského mléka.

Co vidět v Goudě

Nejznámější stavbou ve městě je gotická radnice z 15. století, která stojí uprostřed náměstí Markt. Jde o krásnou stavbu jejíž věžičky připomínají zámek.

Mezi tustisty je populární Vážní budova – Waag z roku 1668, na které je vyobrazen reliéf vážení sýra. Budova stojí naproti radnici a uvnitř najdeme muzeum sýra. 

Uvnitř se kdysi kontrolovala kvalita vyrobeného sýra a po jeho zvážění se stanovila daň. 

Staré město je obklopeny kanály a najdeme zde několik malebných měšťanských domů. Co by to bylo za holandské město bez větrného mlýna, i v Goudě tak narazíte na jeden klasický čtyřlopatkový mlýn (Adresa: Punt 19, Gouda).

Ve městě je několik obchodů se sýrem (doporučujeme nějaký koupit a ochutnat), restaurací a kaváren. 

Když budete mít v Nizozemsku cestu kolem, rozhodně sem alespoň na chvíli zavítejte.

Poznejte Nizozemsko

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top