Článek přečtete za 2 min.

Kinderdijk – větné mlýny zapsané na seznam UNESCO

Krásné větrné mlýny zapsané na seznam UNESCO najdeme nedaleko Rotterdamu. V areálu narazíme celkem na 19 staveb postavených okolo roku 1740. Při romantické procházce okolo mlýnů nasajete tu pravou holandskou atmosféru.

Jak se tam dostanu?

Auto jsme zaparkovali na parkovišti na adrese – Marineweg 3, Alblasserdam odkud k větrným mlýnům jezdí kyvadlová doprava (minibusy). V ceně parkování 7,5 EUR (2022) je započten i minibus, který jezdí každých 15-30 minut.

Z Rotterdamu se do Kinderdijku dostanete Waterbusem, který vyjíždí od mostu Erasmusbrug z řady číslo 21. Cesta trvá asi půl hodiny 

Vstupné a otevírací doba

Větrné mlýny můžete v hlavní sezóně (leden až říjen) navštívit každý den od 9:30 do 17:30. Cena za vstupenku je ve všední dny 16 EUR a o víkendu 18,5 EUR.

Pokud vám stačí jen procházka okolo mlýnů bez prohlídky, zaplatíte jen 7,5 EUR za parkování.

Tip: Kinderdijk je lepší navštívit v týdnu, kdy zde není tolik turistů. O Velikonočním víkendu jsme se prodírali doslova stovkami turistů.

O větrných mlýnech Kinderdijk

19 větrných mlýnů bylo postaveno okolo roku 1740. Mlýny sloužily k přečerpávání vody a vysoušení polderů (odovdňování bažinaté holandské krajiny).

Dnes jsou mlýny v provozu jen výjimečně.

Roku 1997 byl Kinderdijk zapsán na seznam UNESCO. Okolo mlýnů se můžete projít nebo projet na kole.

Některé mlýny je možné navštívit. Vedle vstupu do areálu se nachází muzeum polderů, kde se seznámíte s postupem vysušování půdy.

Cesta zpět k autu

Na zpět k autu vás opět zaveze minibus, nebo se stejně jako my můžete projít. 

Prošli jsme okolo mlýnů a poté jsme pokračovali podél vodního kanálu přes krásné a klidné sídliště Alblasserdam (necelých 6 km). 

Poznejte další krásy Nizozemska

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top