Výlety Středočeský kraj

Hrady Točník, Žebrák, Karlštejn, Křivoklát a nádherná příroda. To je to co nabízí Středočeský kraj. Až budete mít dost přírody vydejte se do Berouna, Příbrami nebo třeba Rakovníka.

Dýňová farma Bykoš

Chcete nasát pravou podzimní atmosféru? Za mě není lepší místo než dýňová farma Bykoš, kde seženete nejrůznější druhy dýní a ochutnáte chutné výrobky z této stále více oblíbené plodiny.  Jak se dostat na farmu? Parkování na farmě Bykoš Kdy se na dýňovou farmu vypravit? Na co se můžete těšit? Něco…

Dýňová farma Bykoš Přečíst celé

Zámek Březnice ve Středních Čechách

Renesanční zámek Březnice, který prošel později barokní úpravou, leží ve Středočeském kraji. Při prohlídce uvidíte renesanční jídelnu, zámeckou kapli nebo Lokšanskou knihovnu z roku 1558, která je nejstarší u nás. V areálu zámku je krásný anglický park s rybníkem a renesanční bylinná zahrádka s kavárnou. Kudy do Březnice Parkování O…

Zámek Březnice ve Středních Čechách Přečíst celé

NPP Kotýz – Aksamitova brána a lom Čertovy schody

V těsné blízkosti Koněpruských jeskyní jsme objevili krásný kus přírody – NPP Kotýz s Aksamitovou bránou. Kromě přírodní podívané by vám neměl uniknout ani lom Čertovy schody, který se svojí krásou snadno vyrovná i známému lomu Velká Amerika. Jak se dostanu do NPP Kotýz? Cesta k Aksamitovo bráně Velkolom Čertovy…

NPP Kotýz – Aksamitova brána a lom Čertovy schody Přečíst celé

Koněpruské jeskyně a stezka Zlatý kůň

Sestupte do hlubin Koněpruských jeskyní a prozkoumejte krápníky staré miliony let. Při hodinové prohlídce uvidíte různé typy stalaktitů, stalagmitů a stalagnátů. Poté doporučujeme projít ještě stezku Zlatý kůň, která vede v těsném okolí jeskyní. Kudy do Koněprus? Parkování Otevírací doba jeskyní a vstupné O Koněpruských jeskyních Výzdoba jeskyní a nálezy…

Koněpruské jeskyně a stezka Zlatý kůň Přečíst celéInformace o Středočeském kraji

Středočeský kraj je s rozlohou 11 015 km2 největším krajem v České republice. Žije zde přes 1 300 000 obyvatel. Sousedí s Libereckým, Královéhradeckém, Pardubickým, Jihočeským, Plzeňským, Ústeckým krajem a Vysočinou.

Krajským městem je Praha, která je také samostatným krajem.

V Mladé Boleslavi sídlí společnost Škoda Mladá Boleslav, známá výrobou osobních automobilů a součástek.

Města v kraji: Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram, Rakovník

Geografie Středočeského kraje

Středočeský kraj leží uprostřed republiky. Najdeme zde Český masiv, který je jednou z nejstarších částí evropské pevniny. Sever kraje je spíše rovinatý (nížiny okolo řeky Labe), v jižní a jihozápadní části leží Brdy s nejvyšším vrcholem Tok 865,3 m. n. m.

  • nejníže položené místo: hladina řeky Labe u obce Horní Počaply 154 m. n. m.

Krajem protékají tyto řeky: Berounka, Labe, Jizera, Sázava, Vltava, Cidlina a Želivka.

Zajímavá místa ve Středočeském kraji

Na území kraje se nachází několik významných historických památek a chráněných krajinných oblastí. Město Kutná Hora s největší koncentrací památek je zapsána na seznamu UNESCO. Chrám sv. Barbory je opravdovým architektonickým dílem.

Ve Středočeském kraji je několik chráněných oblastí – CHKO Křivoklátsko, CHKO Kokořínsko, Český kras (např. Svatý Jan pod skalou nebo Solvayovy lomy), Český ráj nebo vrchol Blaník (pověst o Blanických rytířích). Další zajímavou oblastí jsou Brdy – díky tomu, že zde byl dlouhá léta vojenský areál, zdejší příroda je nezničená a krásně čistá.

Kromě přírodních památek v kraji stojí několik hradů a zámků. Z těch nejznámějších jsou to Karlštejn, Křivoklát, Žebrák, Točník a zámky Lány, Mělník, Březnice, Průhonice nebo Liblice.

Krajové speciality

Oblíbenou krajovou pochoutkou jsou Dobřejovické vdolky z kynutého těsta s povidly a tvarohem.

Již od 50. let minulého století se v Sedlčanech vyrábí Hermelín a další sýry. Mezi další speciality patří Kladenská uhlířina (hornické jídlo z brambor, knedlíků, zelí nebo masa), řepánky (kynuté bochánky plněné cukrovou řepou z Kolínska), Chlumecká pochoutka (uzená vepřová kýta) a pivo Sedm kulí (pivo se směsí bylin vyráběné v pivovaru Ferdinand).

Přejít nahoru