Hlavní obrázek

Svatý Jan pod Skalou – trasa na Karlštejn

Svatý Jan pod Skalou je vyhledávaným cílem nejen mezi turisty, ale také mezi fotografy, kteří si toto místo oblíbili pro jeho fotogeničnost. Vydejte se do Svatého Jana i vy a objevte čistou přírodu v Českém krasu.

Parkování

Přímo ve Svatém Janu najdete hned 3 parkoviště. Všechny jsou placené a za den parkování osobního automobilu zaplatíte 100 Kč.

V obci je kromě několika památek Obecní muzeum, infocentrum, restaurace a veřejné WC.

Klášter Benediktinů a další památky

Dějiny místního kláštera sahají až na počátek 11. století. V této době zde údajně stávala jeskynní kaple. V roce 1310 zde vzniklo probošství a v 16. století opatství. Místo se stalo vyhledávaným cílem poutníků. Klášter byl dostavěn v roce 1731. Dnes v prostorách kláštera sídlí vyšší odborná škola pedagogická. 

Jeskyně sv. Ivana

Jeskyně sv. Ivana byla v minulosti upravena na skalní kostel. V části jeskyně se zachovala neupravená travertinová jeskyně s krápníkovou výzdobou. Před jeskyni vyvěrá údajně léčivý pramen sv. Ivana.

Moravské sousoší

Naproti klášteru stojí barokní sousoší sv. Ivana, sv. Jana Křtitele a Panny Marie.

Kaple sv. Maxmiliána

Neogotická kaple s hrobkou stojí na druhém konci obce. Nechal ji postavit Judr. Maxmilián Berger (předseda spolku pro výstavbu Národního divadla v Praze).

Vyhlídkové místo na Mramoru

Svatý Jan pod Skalou je také velmi oblíbený mezi fotografy, kteří sem vyráží na východ slunce v brzkých ranních hodinách. Jednou z hezkých vyhlídek, ze které je vidět klášter je vyhlídkové místo na Mramoru.

Vyhlídka na Svatojánské skalní stěně – Křížek

Další populární vyhlídkou je Křížek nad Benediktinským klášterem, na který vás dovede strmá červená stezka. Od kláštera je to na vrchol 1 km.

Cesta na Karlštejn

My jsme se ze Svatého Jana vydali po červené turistické stezce na Karlštejn. Na stezku jsme se napojili za klášterem. Pokud půjdete stejnou cestou jako my, po cestě minete rozcestí Propadlé vody, Boubová a Bubovické vodopády. Trasa je poměrně kopcovitá a rozhodně není vhodná pro kočárky.

Bubovické vodopády

Bubovické vodopády jsou tvořené soustavou tří vápencových stupňů oddělených od sebe několik metrů. Říká se, že patří mezi nejkrásnější místa Karlštejnska. Místo je dobře přístupné, okolo vodopádů vede stezka se zábradlím a řetězy. 

Dub Sedmi bratří

Dalším zastavením na červené stezce je Dub Sedmi bratří. Památným stromem byl vyhlášen v roce 1976, je vysoký 17 metrů a obvod kmene měří 492 cm. Jeho stáří je odhadované na více jak 350 let. Podle pověsti se pod tímto dubem rozdělovalo a lup sedm bratrů loupežníků.

Hrad Karlštejn

Od dubu je to na hrad Karlštejn jen kilometr. Červená turistická stezka vás dovede až k hradní bráně u muzea voskových figurín.

O hradě Karlštejn si přečtěte více v článku: Hrad Karlštejn

Cesta okolo Berounky

Od hradu Karlštejn pokračujte hlavní ulicí plnou obchůdků a restaurací až na křižovatku u muzea lehkého opevnění. Zde se napojte na cyklostezku číslo 8219 – Po stopách českých králů. Cyklostezka vás zavede až na rozcestí V Kozle.

Trasa vede okolo řeky Berounky, přes obec Srbsko. Cestou narazíte na několik skal a jeskyní (Aniččina stěna, Podtraťová jeskyně, Vlastina stěna, Štítek, Stěna kotlů, Pupek a další).

Na rozcestí V Kozle se napojte na zelenou stezku – NS Srdcem Českého krasu, po které pokračujte přes Hostim až do Svatého Jana pod Skalou.

Délka trasy: 18 km

Časová náročnost: 4-6 hodin

Kam dál ve Středočeském kraji?

Hrad Karlštejn - nejnavštěvovanější hrad v Česku

Hrad Karlštejn bývá někdy nazýván klenotem české země a musím jedině souhlasit. Rozhodně se jedná o unikátní architektonické dílo s bohatou historií. Založen byl již v roce 1348. Stejně jako horu Říp i Karlštejn by podle mě měl navštívit každý Čech. Kudy na Karlštejn Karlštejn leží 15 km od Berouna...

Hrad Karlštejn - nejnavštěvovanější hrad v Česku Přečíst celé

Hrad Křivoklát

Navštivte s námi jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů v České republice – Křivoklát, kde své dětství prožil velikán české historie Karel IV.. Památku najdeme v okrese Rakovník ve Středních Čechách a jestliže máte rádi historii naší země, rozhodně by vám neměla uniknout. Jak se na hrad dostanu Autem ...

Hrad Křivoklát Přečíst celé

Hrady Točník a Žebrák

Máte rádi hrady a zříceniny stejně jako my? Pak je pro vás tento výlet jako dělaný, protože za jedno odpoledne navštívíte hrad Točník a zříceninu hradu Žebrák, které jsou jen kousek od sebe. Jak se k hradům dostanu Autem Zpoplatněné parkoviště hradu Točník leží 850 metrů od hradu a 760...

Hrady Točník a Žebrák Přečíst celé

Vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna v Brdech

Brdy nabízí hned několik kilometrů turistických tras vedoucích čistou a klidnou přírodou. My jsme pro vás prozkoumali vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna, který najdete jen kousek od obce Obecnice. Kde parkovat? Cesta na Klobouček Od fotbalového hřiště se vydejte po zelené turistické stezce směrem k lesu, do kterého se...

Vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna v Brdech Přečíst celé

Jindřichova skála a zřícenina hradu Valdek

Brdy – nejvyšší české pohoří u nás. Najdete zde klid, čistou přírodu, spoustu turistických a cyklistických tras. Výlet na půl dne, to je okruh okolo Jindřichovo skály a zříceniny hradu Valdek. Kde zaparkovat? Výchozím bodem pro tento výlet byla obec Malá Víska. Zaparkovali jsme na konci Malé Vísky, kousek před...

Jindřichova skála a zřícenina hradu Valdek Přečíst celé

Padrťské rybníky - romantika pěšky i na kole

Mezi oblíbená výletní místa pro pěší turistiku a cyklistiku ve Středočeském kraji patří rozhodně Brdy. Bývalý vojenský prostor nabízí kilometry krásných tras, čistou přírodu a klid. Tedy ideální místo na strávení volného letního dne. Jak se do Brd dostanu Když se jdeme projít okolo Padrťských rybníků, parkujeme v malé obci...

Padrťské rybníky - romantika pěšky i na kole Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru