Hlavní obrázek

Vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna v Brdech

Brdy nabízí hned několik kilometrů turistických tras vedoucích čistou a klidnou přírodou. My jsme pro vás prozkoumali vrchol Klobouček a skalní útvar Kazatelna, který najdete jen kousek od obce Obecnice.

Kde parkovat?

  1. U infocentra na adrese Obecnice 274
  2. U fotbalového hřiště – parkoviště u stadionu (zde jsme se napojili na zelenou turistickou stezku)

Cesta na Klobouček

Od fotbalového hřiště se vydejte po zelené turistické stezce směrem k lesu, do kterého se dostanete asi po 750 metrech.

Po dalších 800 metrech se ocitnete u vodní nádrže Octárna, u které odbočte doleva z asfaltové cesty na lesní pěšinu.

Za 900 metrů narazíte na Bukovou studánku a pokračujte po červené turistické stezce až na rozcestí Schůdecká linie.

Tipy na výlety v Brdech

Brdy najdeme v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem a proto si do dnešní doby uchovala vzhled neosídlené krajiny. V dnešní době je celá oblast chráněnou krajinnou oblastí. Proč jsou Brdy Brdy? Název Brdy má původ…
Přečíst více

Vodní nádrž Octárna

Vodní nádrž Octárna má rozlohu přes 19 ha a její objem činí 711 000 m3 vody. Hráz je vysoká 14 m a vznikla na Obecnickém potoce. Název Octárna dostala podle továrny na výrobu octa, která zde dříve stávala. 

Vrchol Klobouček

Z rozcestí je to jen pár desítek metrů na vrchol Klobouček, který je vysoký 703 metrů. Vrchol Kloboučku je převážně zalesněný, ale vyhlídka do okolí je umístěna na slepencových skalách, které jsou místy vysoké i 15 metrů. 

Info:Typický vzhled vrcholu Klobouček je vidět například od nádrže Octárna nad Obecnicí.

Cesta na Kazatelnu

Až se nabažíte krásného výhledu z vrcholu Klobouček, vraťte se zpět na rozcestí Schůdecká linie a pokračujte po červené až na další rozcestí Kamenné schody.

Jak již název napovídá, čeká na vás několik kamenných schodů, které je potřeba zdolat. Modré značení vás dovede až na rozcestí Pod Tokem, kde se napojíte na zelenou stezku, kterou budete následovat necelé 4 km.

Zelená stezka vede pěknou částí lesa, plnou potůčků a mechem obrostlých kamenů.

Až narazíte na vtipně pojmenované rozcestí Nad Slaninou, je čas přejít na modré značení, které vede až zpět do obce Obecnice ze které jste vycházeli.

Tip: Na rozcestí Nad Slaninou je dřevěný přístřešek, kde můžete třeba poobědvat. My máme na cestách nejradši adventure menu, které je uvařené za 15 minut.

Vrchol Třemošná a vyhlídka Kazatelna

Vrchol Třemošná měří 779 metrů. Nad okolní terén vystupuje protáhlý hřbet se strmými bočními svahy. Třemošná je významnou krajinnou dominantou okresu Příbram.

Pár metrů od vrcholu narazíte na skalní útvar Kazatelna, ze které je krásný výhled na město Příbram a okolí.

Info: Za velmi dobré viditelnosti je možné spatřit chladící věže Jaderné elektrárny Temelín, nebo šumavské vrcholy Kleť a Boubín.

Cesta zpět do Obecnice

Zpět k vašemu vozu vás zavede modré značení. Z Kazatelny je to do Obecnice 3,7 km. Cesta vede nejdříve lesem, poté projdete malou obec Oseč a po polní cestě dojdete až do cíle.

Celková délka trasy: 15 km

Časová náročnost: 4 – 5 hodin

Chci poznat Brdy

Padrťské rybníky - romantika pěšky i na kole

Mezi oblíbená výletní místa pro pěší turistiku a cyklistiku ve Středočeském kraji patří rozhodně Brdy. Bývalý vojenský prostor nabízí kilometry krásných tras, čistou přírodu a klid. Tedy ideální místo na strávení volného letního dne. Jak se do Brd dostanu Když se jdeme projít okolo Padrťských rybníků, parkujeme v malé obci...

Padrťské rybníky - romantika pěšky i na kole Přečíst celé

Jindřichova skála a zřícenina hradu Valdek

Brdy – nejvyšší české pohoří u nás. Najdete zde klid, čistou přírodu, spoustu turistických a cyklistických tras. Výlet na půl dne, to je okruh okolo Jindřichovo skály a zříceniny hradu Valdek. Kde zaparkovat? Výchozím bodem pro tento výlet byla obec Malá Víska. Zaparkovali jsme na konci Malé Vísky, kousek před...

Jindřichova skála a zřícenina hradu Valdek Přečíst celé

Tipy na výlety v Brdech

Brdy najdeme v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem a proto si do dnešní doby uchovala vzhled neosídlené krajiny. V dnešní době je celá oblast chráněnou krajinnou oblastí. Proč jsou Brdy Brdy? Název Brdy má původ ve slově “brdo” což znamená...

Tipy na výlety v Brdech Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru