Hlavní obrázek

Jindřichova skála a zřícenina hradu Valdek

Brdy – nejvyšší české pohoří u nás. Najdete zde klid, čistou přírodu, spoustu turistických a cyklistických tras. Výlet na půl dne, to je okruh okolo Jindřichovo skály a zříceniny hradu Valdek.

Kde zaparkovat?

Výchozím bodem pro tento výlet byla obec Malá Víska. Zaparkovali jsme na konci Malé Vísky, kousek před cedulí chráněná krajinná oblast Brdy. Odpoledne zde stálo více aut, ale přijedete-li brzy jako my, místo tady určitě najdete.

Jindřichova skála (588 m.n.m.)

Od auta se vydejte po žluté turistické stezce směrem do lesa. Asi po 500 metrech dojdete na rozcestí Jindřichova skála – odbočka, kde odbočíte doleva a pokračujete stále po žluté dalších 500 metrů.

Jindřichova, nebo také Víceská skála je slepencová skála vysoká 20 metrů. Proti pádu vás ochrání kovové zábradlí. 

Ze skály je krásný výhled do brdských lesů a na protilehlou zříceninu hradu Valdek. 

Informace pro horolezce: Lezení je zde od roku 2017 zakázáno.

Lokalita Jindřichovy skály je významná nejen geologicky, ale také floristicky. Nachází se zde několik druhů lišejníků.  Skála se do roku 1910 jmenovala Vísecká, poté ji ale ředitel hořovického velkostatku Johann Liebus nechal upravit na turistickou vyhlídku a své jméno získala po majiteli panství Jindřichovi knížeti z Hanau.

Jindřichovu skálu obklopuje rozsáhlé kamenné moře, které je domovem mnoha mechů a lišejníků. Balvany zdobí bochánkovité keříky, které jsou citlivé na pošlapání, proto zde choďte jen po vyznačených cestách.

Cesta na Valdek

Z Jindřichovy skály se vraťte zpět  na rozcestí a pokračujte po žluté turistické stezce 1 300 metrů. Zde odbočte na cyklostezku po které jděte další 2 000 m k ukazateli Červený potok. 

Na rozcestí sejděte na zelenou stezku, která vás zavede až ke zřícenině hradu Valdek. 

Tip: Po cestě na Valdek si můžete odpočinout na hrázi rybníka Pod Valdekem, kde je ale zakázané koupání.

Zřícenina hradu Valdek

Hrad Valdek nechal ve 13. století postavit rod Buziců. Jedná se o raně gotickou stavbu s mladšími dostavbami. V 15. století patřil hrad Václavu IV., poté ale střídal majitele a chátral. Dodnes se ale dochovala velká část původního hradu – gotická věž a mohutné opevnění.

Přímo do hradu je vstup zakázán, ale je možné jej obejít. Ze zadní strany je pak vidět na Jindřichovu skálu.

Cesta zpět

Od hradu Valdek jděte po žluté stezce z prudčího kopce až do obce Neřežín. Na rozcestí Neřežín sejděte na naučnou stezku Okolím Komárova a po 500 metrech se opět vraťte na žluté značení.

Žlutá stezka vás po 1,5 km dovede zpět k vozu. Cestou se můžete kochat krásnou Brdskou přírodou a ohradami s koňmi a ovcemi.

Celková délka stezky: 10,2 km

Časová náročnost: 3-4 hodiny

Další výlety v Brdech

Padrťské rybníky - romantika pěšky i na kole

Mezi oblíbená výletní místa pro pěší turistiku a cyklistiku ve Středočeském kraji patří rozhodně Brdy. Bývalý vojenský prostor nabízí kilometry krásných tras, čistou přírodu a klid. Tedy ideální místo na strávení volného letního dne. Jak se do Brd dostanu Když se jdeme projít okolo Padrťských rybníků, parkujeme v malé obci...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru