Hlavní obrázek

Central Park New York

Central Park je nejznámějším městským parkem na světě. Vznikal v letech 1857-1876 a jeho rozloha činí 341 hektarů. Co v Central Parku nesmíte vynechat?

O Central Parku

Central Park se rozprostírá v horní části Manhattanu od 59. do 110. Street. Od roku 1963 je národní historickou památkou. 

Park má obdélníkový tvar – na výšku měří 4 km a na šířku necelý 1 km. Pokud si půjdete do parku zaběhat, bez problému zde uběhnete okruh 10 km.

Vznikl v letech 1857-1876 a všichni newyorčani si jej hned oblíbili, je to zkrátka zelená oáza uprostřed betonové džungle. 

Lidé v parku běhají, jezdí na kole a koloběžce (dokonce i na koni), pořádají pikniky, opalují se, prochází se nebo jen tak odpočívají.

V areálu najdete baseballová hřiště, basketbalovou halu, tenisové kurty a v zimě lední ovál. Půjčit si můžete lodičky a pozorovat z nich želvy, které žijí v místním rybníčku.

Central Park jste určitě viděli v nějakém americkém filmu. Zejména ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku se objevuje v několika scénách.

Praktické info

Otevírací doba parku je 6:00 – 1:00, park ale není oplocen a tak se tady lidé pohybují i v noci. 

Uvnitř parku narazíte na několik stánků s hot dogy, pitím, preclíky, zmrzlinou, nebo suvenýry a mapami parku. 

Samozřejmostí jsou i veřejné toalety, kterých je jinak v New Yorku velký nedostatek a lavičky.

Co vidět v Central Parku?

ZOO

Leží v jižní části parku nedaleko hotelu Plaza. ZOO si zahrála např. v animovaném filmu Madagaskar. Jedná se o malou ZOO, kde uvídíte lachtany, tučňáky, opice, medvědy nebo červenou pandu.

Zoo v Central Parku

Hotel Plaza

Kdo viděl film Sám doma 2, určitě pozná hotel Plaza, který stojí přímo u Central Parku v ulici 59th Street. Hotel vlastnil bývalý americký prezident Donald Trump.

The Mall a Literary Walk

Alej (jediná rovná cesta v Central Parku), kde často vystupují místní umělci. Narazíte zde na stánky s obrazy, suvenýry a občerstvením. Doporučuji vyzkoušet slaný preclík.

Bethesda Terrace a fontána

Dvouúrovňová terasa spojená dvěma velkými schodišti se objevila v několika filmech. Uprostřed stojí velká kašna se sochou Anděla vod. Za fontánou se rozprostírá jezero The Lake, ve kterém plavou želvičky. Jde o jedno z nejpopulárnějších míst v Central Parku.

Cherry Hill a kašna ze seriálu Přátel

Na kopci Cherry Hill stojí kašna, kterou všichni dobře známe z úvodní znělky seriálu Přátelé. Byla by škoda se tady nevyfotit, co říkáte?

Bow bridge

Nedávno zrekonstruovaný most, který svým tvarem připomíná luk, proto také nese jméno Bow bridge. Pohledem na most se můžete kochat z lodiček na místním rybníčku.

Strawberry Fields a pomník Johna Lennona

Zahrada ve tvaru slzy nese jméno Strawberry fields – Jahodová pole. Potkáte zde desítky fanoušků legendární skupiny Beatles. 

Vdova po zpěvákovi Johnu Lennonovi nechala tuto část parku zrekonstruovat a vybudovat kruhovou mozaiku s nápisem Imagine.

Alenka v říši divů

Socha Alenky z knihy (také filmu) Alenka v říši divů od slavného spisovatele Lewise Carrolla.

Socha milenců

Socha připomínající nejslavnější světové milence Romea a Julii.

Hrad Belvedere

Jedná se o napodobeninu skotského hradu a nejvyšší bod celého parku. Z vrcholu věže je krásný výhled na park a panorama mrakodrapů. 

Rezervoár Jacqueline Kennedy Onassis

V horní části Central Parku se rozprostírá velká vodní nádrž pojmenovaná po první dámě Jacqueline Kennedy Onassis. Okolo rezervoáru vede další běžecká trať, po které běhal např. Dustin Hoffman ve filmu Maratonec.

Obelisk

Na obelisk narazíme naproti Metropolitnímu muzeu umění. Byl vytvořen v Egyptě kolem roku 1425 př. n. l. 

V New Yorku dále nepřehlédněte

Battery park a Rockefeller park NYC

Klidné místo se zelení se v New Yorku hledá jen těžko, naštěstí i v této betonové džungli existuje pár příjemných parků. Kromě Central Parku jsme navštívili parky Battery a Rockefeller. Battery park Battery park leží v jižní části Manhattanu a odjíždí odtud trajekty k soše Svobody nebo do Jersey city...

Battery park a Rockefeller park NYC Přečíst celé

Brooklyn bridge, Manhattan bridge a vyhlídková mola

Ty nejhezčí výhledy na Manhattan jsou z mostu Brooklyn bridge, který spojuje jižní Manhattan s městskou částí Brooklyn. Za prozkoumání stojí i Manhattan bridge. Brooklyn bridge Nejznámějším mostem v New Yorku je bezpochyby Brooklyn bridge, který spojuje městské části Manhattan a Brooklyn již od roku 1883.  Jde o první visutý...

Brooklyn bridge, Manhattan bridge a vyhlídková mola Přečíst celé

The High Line Park a The Vessel

Ve velkoměstě jako je New York je každý kousek přírody velice vítaný. Když se newyorské úřady rozhodly na místě původní železnice postavit park The High Line, všichni byli nadšení. Ihned si jej oblíbili místní obyvatelé i turisté. The High Line Park High Line park je vybudovaný na místě bývalé železniční...

The High Line Park a The Vessel Přečíst celé

Socha Svobody New York

Když se řekne USA, jako první se mi asi vybaví socha Svobody (Statue of Liberty). K soše Svobody vás doveze trajekt a je jen na vás jestli si zaplatíte vstupné také do podstavce nebo místního muzea. Jak to v podstavci sochy Svobody vypadá? O soše Svobody V roce 1776 Francie...

Socha Svobody New York Přečíst celé

Filmová místa, která jsme navštívili v New Yorku

V New Yorku se natáčelo a stále natáčí stovky seriálů a filmů. Byla by tak škoda se nepodívat na nějaká filmová místa. Central Park  Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, několik scén se odehrává přímo v Central Parku: Hotel Plaza Zde byl Kevin ubytován v luxusním apartmá. Ve scéně...

Filmová místa, která jsme navštívili v New Yorku Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se věnuji správě e-shopu s dentální technikou a oblečením. Ve volném čase ráda běhám, posiluji, čtu, vařím, hraji na piano a chodím na procházky. Můj život nejvíce naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na tomto blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru