Článek přečtete za 3 min.

Túra k jezeru Plattachsee a na chatu St. Pöltner Hütte

Křišťálově čisté jezero, nádherná příroda a dechberoucí scenérie tyrolské krajiny, to všechno zažijete při túře na jezero Plattachsee nedaleko rakouského Mittersillu. Třešničkou na dortu je pak výšlap k chatě St. Pöltner Hütte ve výšce více jak 2 400 m.n.n.

Parkování u jezera Hintersee

U turisticky oblíbeného jezera Hintersee je od roku 2021 nově vybudované parkoviště s veřejnými záchody a infocentrem. Pohodlně zde zaparkuje více jak stovka aut a za parkování se neplatí.

Doporučené vybavení na cestu

  • pevná vyšší obuv
  • trekingové hole
  • větrovka, mikina, pláštěnka
  • kšiltovka proti ostrému slunci, opalovací krém
  • dostatek tekutin a jídla

Před zahájením túry zkontrolujte předpověď počasí, aby vás v kopcích nepřekvapila třeba bouřka. Od září do června může být část trasy pod sněhem, nejlepší je se na cestu vydat od konce července do konce srpna. My jsme šli 12. 8. a sníh byl jen kousek pod chatou St. Pöltner Hütte.

Začátek túry u jezera Hintersee

Túra začíná za jezerem Hintersee (1 313 m.n.m.).

Projdete kolem chaty Jausenstation Gamsblick a pokračujete pořád dál po turistickém značení (v Rakousku je to nejčastěji rakouská vlajka – tedy dva červené vodorovné pruhy a jeden bílý pruh uprostřed).

Dvakrát přejdete malý můstek přes říčku Felber Bach a poté začne větší stoupání. Cesta vede okolo nádherného, 80 metrů vysokého vodopádu Schleierfall. První úsek je nejvíce náročný, na pár místech se nacházejí kovové žebříky a lana, kterých je lepší se přidržovat – proto je cesta značená jako černá, s dětmi bych tedy radši volila červenou trasu, která vede z parkoviště u Hintersee.

Když se cesta dostanete pod elektrické vedení, to nejhorší už máte za s sebou 🙂

K jezeru Plattachsee je to od Hintersee 4,8 km chůze do kopce. My jsme to zvládli ujít za 2 necelé 2,5 hodiny, mapy. cz udávají 3 hodiny a 10 minut.

Jezero Plattachsee

Jezero Plattachsee patří jednoznačně k těm nejhezčím, které jsme v Rakousku viděli. Zastavili jsme u něj na oběd (ohřáli jsme si naše oblíbené Adventure Menu) a kochali se nezničenou rakouskou přírodou. 

Plattachsee leží ve výšce 2 199 m.n.m. Doporučujeme jezero obejít a prohlédnout si vodopád, který u něho vzniká, ale buďte opatrní a nevstupujte nad srázy!

Od Plattachsee na chatu St. Pöltner Hütte

Od jezera Plattachsee je to na chatu St. Pöltner Hütte necelé dva kilometry. Stezka je zde více kamenitá a prudká a tak přijdou vhod trekingové hole. Žádné žebříky ani lana vás tady už nepřekvapí.

K chatě jsme došli za necelých 45 minut.

Chata leží ve výšce 2 481 m.n.m. na vrcholu průsmyku Felbertauern, starověkého přechodu Tauern v obci Mittersill v Salcburku na hranici s východním Tyrolskem. 

Zakoupit si můžete občerstvení a nápoje (my si dali výborný jablečný štrůdl se šlehačkou a jablečný džus – 17 Eur r. 2021). V chatě jsou také toalety.

Z chaty zpět k Hintersee

Z chaty jsme se vydali stejnou cestou zpět okolo jezera Plattachsee. Na rozcestí pod jezerem, jsme ale tentokrát zvolili červenou stezku nikoliv černou vedoucí kolem vodopádu (při představě slézání žebříků směrem dolů se nám do toho moc nechtělo). 

Na červené stezce na nás nečekaly žebříky ani lana. Cesta je o něco delší a na konci je několik “nekonečných” serpentin, které je potřeba sejít na parkoviště u Hintersee (po náročné túře už nás docela bolela kolena).

  • Celková délka trasy: 15,5 km
  • Časová náročnost: 6 a půl hodiny čisté chůze (individuální podle fyzické zdatnosti)
  • Nastoupaných metrů: 1 248
  • Náročnost: náročné, pro trénované turisty

Výlety ve Vysokých Taurách

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top