Článek přečtete za 5 min.

Vysokohorské přehrady Mooserboden v Kaprunu

Chcete-li vidět ty nejkrásnější výhledy na Vysoké Taury s mohutnými vodními přehradami v pozadí, vydejte se kousek za městečko Kaprun. Přehrady Mooserboden vám učarují stejně tak jako nám.

Kde najdu přehrady Mooserboden a Wasserfallboden?

Přehrady leží nad městečkem Kaprun, které je vzdálené 20 km od Zell am See, známého Rakouského letoviska i zimního střediska.

K přehradám se dostanete po silnici Kesselfallstrasse. Přímo na konci této silnice je velké 11. patrové parkoviště, které je zdarma.

Vstupné a návštěvní doba

Vydáte-li se od parkoviště doprava do kopce hned po 100 metrech narazíte na chatu s restaurací a naproti na turistické centrum, kde se kupují vstupenky na autobus, který vás doveze k přehradám.

  • Vstupné pro dospělého na obě jízdy je 24 Eur, na jednu jízdu 12 Eur
  • Děti zaplatí 13.5 Eur za obě jízdy a 6 Eur za jednu jízdu
  • Pokud s sebou vezmete i pejska, platíte mu vstupenku za 6, nebo 3 Eura v případě jedné jízdy

První autobusy jedou nahoru v 8:10, poslední pak většinou v 16:00, ale v srpnu 2020 kdy jsme navštívili přehrady my, byla poslední jízda už ve 14:30 a tak raději sledujte oficiální stránky přehrad.

Cesta k přehradám

Na přehrady vás vyveze buď velká plošina (jezdí pod spodní přehradu a poté se pokračuje autobusem), nebo celou cestu kyvadlová doprava autobusy.

Nastupuje se dole u infocentra a vystoupit můžete buď u první přehrady Wasserfallboden, nebo pokračovat až na horní přehradu Mooserboden stejně tak jako my.

Cesta autobusem na vrchol je také velkým zážitkem, autobus projíždí několika úzkými tunely, kde má z každé strany jen pár centimetrů volného místa.

Jízda trvá asi 15 minut, dolů pak 20, jelikož v polovině cesty je povinná zastávka, aby autobusu vystydly brzdy.

Přehrada Mooserboden

Přehrada Mooserboden leží ve výšce 2 036 metrů a je vybudována nad spodní přehradou Wasserfallboden. Mooserboden má dvě přehradní hráze. Jedna se jmenuje Moosersperre, její výška je 107 metrů a délka 494 metrů. Druhá je nazvaná Drossensperre a chlubí se rozměry 112 metrů na výšku a 357 metrů na délku. V této nádrži je objem vody neskutečných 86.6 milionu m3 vody.

Přehrada Wasserfallboden

Menší spodní přehrada Wasserfallboden ve výšce 1 672 metrů s přehradní hrází Limbergsperre je vysoká 120 metrů a délka koruny hráze je 375 metrů.

V obou přehradách je krásně čistá a ledová voda s nezaměnitelnou modrou barvou. Ve spojení s výhledem na Vysoké Taury, tady tak vznikají ty nejhezčí fotografie.

Vrcholek Höhenburg

Přehrady jsou rozděleny vrcholem Höhenburg, který dosahuje výšky 2 112 metrů. Od přehrady Mooserboden se na něj dá vyjít, na vrchol vedou kamenné schody a výstup není nijak náročný. Odměnou za pár schodů vám bude krásný výhled jak na horní, tak dolní přehradu.

U dřevěného kříže se můžete zapsat do pamětní knihy, stejně tak jako jsme to udělali my.

Procházka po vrcholu

Z přehrad vede několik náročných až sedmi hodinových túr po černých turistických stezkách. Túry jsme zatím nepodnikli, ale letos jsme sešli na kamennou pláž u přehrady Mooserboden a zkusili si jak je voda ledová.

U přehrad dále najdete infocentrum, restauraci a toalety. Děti se zabaví na interaktivním hřišti, kde se seznámí s tím jak přehrady fungují.

Po vrcholu je rozmístěno několik laviček a relaxačních míst, kde si s krásným výhledem vychutnáte třeba dobrou svačinu.

Nad restaurací se většinou pasou naše oblíbené alpské krávy a tak ani tentokrát není nouze o hodně fotek s těmito krásnými zvířaty.

Tip na závěr

Stejně tak jako všude jsme zde byli včas. Jeli jsme hned prvním autobusem v 8:10 a tak byl u přehrad ještě krásný klid.

Když jsme se pak v 11 vraceli zpátky k autu, fronta na vstupenky se táhla asi 300 metrů a to je děs!

Takže si radši přivstaňte, odpočívat můžete celé odpoledne třeba u jezera v Zell am See.

Na přehrady Mooserboden pěšky

V srpnu 2021 počasí konečně klaplo a my tak mohli na přehrady vyrazit pěšky. Červená stezka značená rakouskou vlajkou začíná za mostíkem a chatou s restaurací Kesselfall Alpenhaus.

Cesta se ihned zvedá do kopce, asi po 250 metrech je potřeba přejít potok po kamenech. Dál je stezka smíšená, občas větší kameny, občas tráva nebo štěrk. Po cestě se několikrát podchází lanovka (krátké tunely), která vozí turisty ke stanici autobusu pod spodní přehradou. Serpentinami se dojde až k 3,5 km vzdálené přehradě Wasserfallboden. 

Z hráze je krásný výhled na celou přehradu i dolu do údolí. Za první přehradou pak začíná to pravé dobrodružství. Cesta se zužuje a vede jen kousek od srázu k přehradě. V jednom úseku se dokonce prochází tunelem, kterým jezdí autobusy k horní přehradě. Tunel je na to, ale přizpůsoben, nemusíte se tak bát, že by vás autobusy srazily. Po úzkém chodníčku ujdete asi 200 metrů a vyjdete opět ven na stezku. 

Následuje nejsložitější úsek, kdy se musí lézt po dvou žebřících a přidržovat se lana. Prochází se menším vodopádem a tak se připravte na to, že se trochu namočíte 🙂

Když překonáte tento úsek, stezka je stále docela úzká, ale už nevede nad žádnými srázy. 

Od chaty Fürthermoaralm/Ebmatten je trasa nejhezčí, pokračuje údolím s kravami a nádhernými výhledy. Na závěrečném úseku se jde opět do prudčího kopce. Po překonání posledního převýšení vám bude odměnou pohled na přehradu Mooserboden.

Stejnou cestou jsme se pak vraceli i zpět. Lezení po žebřících bylo nahoru o poznání snazší.

Na cestu doporučujeme určitě pevnou obuv a trekingové hole. Před výstupem si zjistěte předpověď počasí, ať vás na trase nepřekvapí bouřka. Od září do června bývá cesta někdy úplně uzavřena kvůli sněhu nebo množství vody, které po cestě vytváří menší i větší potoky a vodopády. Na přehrady tak doporučujeme jít o letních prázdninách.

Délka trasy: 18,5 km

Časová náročnost: 6-7 hodin (my jsme šli 5 hodin a 50 minut + pauza na svačiny a oběd)

Převýšení: 1 025 metrů

Poznávejte Rakousko s námi

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top