Chcete-li vidět ty nejkrásnější výhledy na Vysoké Taury s mohutnými vodními přehradami v pozadí, vydejte se kousek za městečko Kaprun. Přehrady Mooserboden vám učarují stejně tak jako nám.

Kde najdu přehrady Mooserboden a Wasserfallboden?

Přehrady leží nad městečkem Kaprun, které je vzdálené 20 km od Zell am See, známého Rakouského letoviska i zimního střediska.

K přehradám se dostanete po silnici Kesselfallstrasse. Přímo na konci této silnice je velké 11. patrové parkoviště, které je zdarma.

Vstupné a návštěvní doba

Vydáte-li se od parkoviště doprava do kopce hned po 100 metrech narazíte na chatu s restaurací a naproti na turistické centrum, kde se kupují vstupenky na autobus, který vás doveze k přehradám.

  • Vstupné pro dospělého na obě jízdy je 24 Eur, na jednu jízdu 12 Eur
  • Děti zaplatí 13.5 Eur za obě jízdy a 6 Eur za jednu jízdu
  • Pokud s sebou vezmete i pejska, platíte mu vstupenku za 6, nebo 3 Eura v případě jedné jízdy

První autobusy jedou nahoru v 8:10, poslední pak většinou v 16:00, ale v srpnu 2020 kdy jsme navštívili přehrady my, byla poslední jízda už ve 14:30 a tak raději sledujte oficiální stránky přehrad.

Cesta k přehradám

Na přehrady vás vyveze buď velká plošina, která ale při obou našich návštěvách nebyla v provozu, nebo kyvadlová doprava autobusy.

Nastupuje se dole u infocentra a vystoupit můžete buď u první přehrady Wasserfallboden, nebo pokračovat až na horní přehradu Mooserboden stejně tak jako my.

Cesta autobusem na vrchol je také velkým zážitkem, autobus projíždí několika úzkými tunely, kde má z každé strany jen pár centimetrů volného místa.

Jízda trvá asi 15 minut, dolů pak 20, jelikož v polovině cesty je povinná zastávka, aby autobusu vystydly brzdy.

Přehrada Mooserboden

Přehrada Mooserboden leží ve výšce 2 036 metrů a je vybudována nad spodní přehradou Wasserfallboden. Mooserboden má dvě přehradní hráze. Jedna se jmenuje Moosersperre, její výška je 107 metrů a délka 494 metrů. Druhá je nazvaná Drossensperre a chlubí se rozměry 112 metrů na výšku a 357 metrů na délku. V této nádrži je objem vody neskutečných 86.6 milionu m3 vody.

Přehrada Wasserfallboden

Menší spodní přehrada Wasserfallboden ve výšce 1 672 metrů s přehradní hrází Limbergsperre je vysoká 120 metrů a délka koruny hráze je 375 metrů.

V obou přehradách je krásně čistá a ledová voda s nezaměnitelnou modrou barvou. Ve spojení s výhledem na Vysoké Taury, tady tak vznikají ty nejhezčí fotografie.

Vrcholek Höhenburg

Přehrady jsou rozděleny vrcholem Höhenburg, který dosahuje výšky 2 112 metrů. Od přehrady Mooserboden se na něj dá vyjít, na vrchol vedou kamenné schody a výstup není nijak náročný. Odměnou za pár schodů vám bude krásný výhled jak na horní, tak dolní přehradu.

U dřevěného kříže se můžete zapsat do pamětní knihy, stejně tak jako jsme to udělali my.

Procházka po vrcholu

Z přehrad vede několik náročných až sedmi hodinových túr po černých turistických stezkách. Túry jsme zatím nepodnikli, ale letos jsme sešli na kamennou pláž u přehrady Mooserboden a zkusili si jak je voda ledová.

U přehrad dále najdete infocentrum, restauraci a toalety. Děti se zabaví na interaktivním hřišti, kde se seznámí s tím jak přehrady fungují.

Po vrcholu je rozmístěno několik laviček a relaxačních míst, kde si s krásným výhledem vychutnáte třeba dobrou svačinu.

Nad restaurací se většinou pasou naše oblíbené alpské krávy a tak ani tentokrát není nouze o hodně fotek s těmito krásnými zvířaty.

Tip na závěr

Stejně tak jako všude jsme zde byli včas. Jeli jsme hned prvním autobusem v 8:10 a tak byl u přehrad ještě krásný klid.

Když jsme se pak v 11 vraceli zpátky k autu, fronta na vstupenky se táhla asi 300 metrů a to je děs!

Takže si radši přivstaňte, odpočívat můžete celé odpoledne třeba u jezera v Zell am See.

Poznávejte Rakousko s námi