Ať už máte raději přírodní krásy nebo putování po městech, rozestoupené skály a hukot studené vody pod nohami vás zaručeně uchvátí. Pojďme se podívat na nejkrásnější soutěsky, které v oblasti Kaprun-Zell am See můžete navštívit.

Soutěska Sigmund Thun Klamm

Sigmund Thun Klamm je nenápadná soutěska, která startuje hned za Kaprunem (při cestě směrem na Kitzsteinhorn/Mooserboden) a za 3,5 Eur vás odvede 750 metrů dlouhá lávka až k jezeru Klammsee.

  • parkování zdarma u Kraftwerk Informationszentrum
  • nenáročná soutěska s pár desítkami schodů i pro netrénované (s kočárkem to nezkoušejte)

Na konci soutěsky se před vámi objeví umělé jezero Klammsee, z něhož říčka protéká skrz soutěsku a celým Kaprunem. Toto jezero lze obejít asi za 20-30 minut. Když je sluníčko, můžete si na druhé straně u přítoku smočit nohy v ledové vodě. Jezero je hezké, ale rozhodně narazíte na zajímavější kousky – třeba Hintersee u Mittersillu nebo Zell am See v části promenády.

Liechtensteinklamm

Lichntensteinklamm – Lichtenštejnskou soutěsku – najdete poblíž města Sankt Johann im Pongau. Soutěsku je oproti té v Kaprunu o něco užší a delší. Lichteinsteinklamm je dlouhá 4 kilometry, ale přístupná je bohužel jen část – asi 1,5 km. 

Soutěska je místy hluboká až 300 metrů, ale tam se určitě nedostanete. Celá cesta vede při zemi nad potůčkem a v některých místech je opravdu úzká, sotva projdete. Na konci soutěsky je krásný vodopád.

Doporučujeme návštěvu brzy ráno, kdy nebudete čekat ve frontě na vstupenky (6 Eur za dospělého). Díky vodě ze soutěsky byste mohli být při čekání na vstupu nuceni vytáhnout pláštěnky.

  • soutěska je pro návštěvníky otevřena denně od osmi do šesti hodin (od května do října)
  • do soutěsky můžete i se psem

Seisenbergklamm a jeskyně Lamprechtshöhle

Soutěska Seisenbergklamm vede z Weissbachu, mezi Loferem a Saalfeldenem. Celý okruh měří asi 3 kilometry, přičemž stezka nad potokem zabírá jen malou část. S kočárkem se do soutěsky nevydávejte.

Jeskyně Lamprechtshöhle

Tohle místo je naprosto perfektní a hodí se pro návštěvu i v době mírného deště. A věřte, že to se hodí – v deštivém dni najít zajímavá místa pro návštěvu není jen tak. Stačí přejet z parkoviště od Vorderkaserklamm pár set metrů, zaparkovat přímo před vstupem do jeskyně a trochu se přiobléct (4-6 stupňů po celý rok)

Jedná se o nejdelší jeskyni v Salcbursku a jednu z nejhlubších jeskyní na světě. Jeskynní systém měří až 50 kilometrů – nebojte, takhle daleko chodit nemusíte. 🙂 Zpřístupněno je něco přes 650 metrů a jedná se o téměř nejspodnější část jeskynního systému.

V jeskyni se můžete těšit na trochu užší prostory, stejně tak ke konci na převýšení 70 metrů na 392 schodech. Celková návštěva zabere asi hodinu. Focení vám moc času nezabere, protože je tam dost šero a na profi fotky se stativem není místo ani prostor kvůli dalším návštěvníkům.

  • Otevírací doba pro rok 2020 – 29. 05. až 08.11.2020 (od 08:00 do 19:00)
  • Vstupné 2020 – pro dospělého 7 Eur

Vorderkaserklamm

Soutěska se nachází mezi obcemi St. Martin a Weissbach. Soutěska Vorderkaseklamm je dlouhá 400 metrů a její hloubka činí až 80 m. Místy je úzká jen 80 centimetrů. Těšit se můžete na více než 50 lávek a 35 schodišť s celkem 373 schody.

  • zaparkovat můžete hned u soutěsky nebo 1,8 km daleko na velkém parkovišti u silnice
  • vstupné je placené – 5,50 Eur na dospělého (aktuální ceny zde)
  • můžete zakoupit také kombinovanou vstupenku a za zvýhodněnou cenu pokračovat do jeskyně Lamprechtshöhle a soutěsky Seisenbergklamm.

Co si přečíst dál?