Hlavní obrázek

Lyžování v Rakousku – TOP 6+1 v okolí Zell am See/Kaprun

Za pořádným lyžováním nemusíte jezdit daleko a už vůbec nemusíte střídat ubytování, abyste si zajezdili ve více střediscích. Když zakotvíte v Kaprunu a okolí, čeká na vás mnoho skvělých středisek – některá jsou hlavně pro začátečníky, někde si to užijí spíše zkušení lyžaři.

Lyžování v Kaprunu a okolí

1. Ledovec Kitzsteinhorn

Kitzsteinhorn patří mezi nejslavnější ledovce a nejoblíbenější lyžařská střediska v Rakousku. A právem – sezóna trvá od 29. 11. do 13. 4.

  • při lyžování v listopadu slunce brzy zaleze za štít a je šero
  • je to otevřená plocha, takže když fouká, fouká pořádně
  • parkovacích míst je dostatek, ale vyražte co nejdříve, ať nemusíte chodit 500 metrů v přeskáčích pěšky
  • lyžování nepatří mezi nejlevnější (pro dospělého stojí jednodenní lyžovačka v sezóně na 56,50 Eur)

Kitzsteinhorn se skládá ze spodní a horní části – ta spodní je brzy rozbitá a skýtá sedačkové lanovky. Ta horní je o poznání lepší, sjezdovky vydrží déle upravené, ale jezdíte na kotvě.

Kitzsteinhorn je od konce roku 2019 (30. 11. 2019) propojený se střediskem Maiskogel v Kaprunu velkou lanovkou – můžete vyrazit ráno z Kaprunu, oběd si dát v restauraci na Kitzu v nadmořské výšce 3 029 m. n. m. a pomalu se vracet zpět.

2. Maiskogel

Maiskogel je lyžařským střediskem, které vychází přímo z okraje Kaprunu. Dříve bylo orientované především pro děti (už svým názvem Familienberg Maiskogel), ale díky propojení s Kitzsteinhornem lanovkou 3K K-onnection si to své najde každý.

Maiskogel je níže položený – s nadmořskou výškou 768 – 1 570 m. n. m. to má občas se sněhem trochu těžší. Parkovat můžete na rozšířeném parkovišti přímo u Maiskogelu.

Díky (možná spíše kvůli) propojení s Kitzsteinhornem vyjde denní lyžovačka na 56,50 Eur; permanentky nad 7 dní vyžadují pak fotografii a nelze je předávat na někoho jiného.

3. Schmittenhöhe (Schmitten)

Schmittenhöhe, Schmitten nebo-li Šmitka – lyžařský areál u Zell am See. Vyjet na Schmitten lze ze Schüttdorfu (směrem od Kaprunu) nebo z údolí Saalbach. Když je méně sněhu, jezdí se pouze z výše položeného bodu nad Zell am See (943 – 2 000 m. n. m.). Tam doporučuji nasednout na lanovku Schmittenhöhebahn, která vás doveze až na vrchol.

TrassXpress končí v nadmořské výšce 1 901 m. n. m. a lyžování na stranu ke Kaprunu není takové.

Denní lyžování vyjde pro dospělého opět na 56,50 Eur (od 11:30 zaplatíte 46 Eur).

Z vrcholu je výhled na jezero, Kitzsteinhorn i do celého údolí Saalbach-Hinterglemm.

Pokud bydlíte v našem oblíbeném apartmánu, určitě ráno před odjezdem koukněte na počasí. Stává se, že na Schmittenu může být mlha, ale na Kitzsteinhornu svítí Sluníčko. Nebo naopak – nevyrážejte na Kitz, ale jezděte na Schmittenu.

Schmitten je parádní i v létě – můžete vyjet na vrchol a jít kolem chaty Sonnkogel až dolů do údolí.

4. Saalbach-Hinterglemm

Skicircus Saalbach-Hinterglemm je skupina tří lyžařských středisek a můžete zde jezdit na jednu permanentku.

  • Saalbach Hinterglemm
  • Saalfelden Leogang
  • Fieberbrunn

Celková délka sjezdovek činí 270 kilometrů. I přesto, že nějaký ten pátek lyžuji, nejraději mám modré široké sjezdovky s občasným prudším úsekem pro zrychlení. Pro začátečníky i pokročilé doporučuji jezdit z vrcholu Zwölferkogel, na který vede lanovka Zwölferkogelbahn přímo z Hinterglemmu (na konci údolí Saalbach).

Z tohoto vrcholu můžete také pokračovat po sjezdovkách zpět údolím nebo přejet lanovkou na druhou stranu a jezdit z druhé strany.

Údolí Saalbach-Hinterglemm je poměrně nízko (vrcholky 1 700 – 2 000 m. n. m), proto si předem zkontrolujte, zda je dostatek sněhu a jaké bude počasí. Přece nechcete, aby vám sníh tál od oběda pod lyžemi. 🙂

Lyžování v Saalbach-Hinterglemm

Ne každé středisko je univerzální pro všechny typy lyžařů – třeba v Kitzbühelu, kvůli relativně prudkým sjezdovkám, nepokročilým lyžařům lyžovačku nedoporučuji. To ale neplatí pro Saalbach-Hinterglemm – lyžařský areál pro zkušené lyžaře i rodiny s dětmi. O sjezdovkách v Saalbachu Saalbach-Hinterglemm a Leogang patří mezi…
Přečíst více

5. Weissee

Weissee (Weißsee Gletscherwelt) je mé nejoblíbenější lyžařské středisko. Od Kaprunu není daleko, ale díky jeho “zapadnuté” poloze je na něm lidí jen pomálu.

Weissee je ledovec – když napadne dost sněhu, sjezdovky vydrží upravené až do odpoledne. Sjezdovek je pár – vlastně takové pořádné jsou jen dvě. 23 kilometrů na ježdění ale na jeden nebo dva dny bohatě stačí. Oběd si dáte v restauraci Berghotel Rudolfshütte.

Další super věc – lyžování nestojí 72-75 Eur, ale celodenní lyžovačku si dospělý v hlavní sezóně užije “jen” za 46 Eur.

6. Kitzbühel

Kitzbühel nepatří mezi mé oblíbené destinace na lyžování. Sjezdovky jsou už dost prudké a než o lyžování je to spíše o poznávání míst, kde se jezdí závody ve sjezdu (Hahnenkamm) – např. Mausefalle nebo Streif. V hlavní sezóně stojí lyžování na jeden den 58 Eur.

Do Kitzbühelu je to z Kaprunu asi 40 kilometrů, parkování je tam rozdělené do několika lokalit.

6+1 = 7. Piesendorf (Nagelköpfel)

6 oblíbených a známých lokalit, musí přijít i ta sedmá – tedy +1. Tou poslední sjezdovkou je ta Pisenedorfská – Nagelköpfel. Tahle sjezdovka je cvičná, spíše pro děti a úplné začátečníky. Tomu odpovídá i cena – 18,90 Eur na celý den pro dospělého, 10,50 Eur pro děti.

Kromě lyžování můžete sáňkovat, vyzkoušet snowtubing a spoustu dalších atrakcí.

Naše tipy na ubytování

Apartmán Austria, Kaprun

Apartmán Kaprun, Rakousko
Zjistit dostupnost a cenu

Der Sonnberg, Zell am See

Apartmán Zell am See, Rakousko
Zjistit dostupnost a cenu

Pension Lederergütl, Saalbach Hinterglemm

Apartmán Saalbach Hinterglemm, Rakousko
Zjistit dostupnost a cenu

Haus Brandeck, Uttendorf

Apartmán Uttendorf, Rakousko
Zjistit dostupnost a cenu
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Přejít nahoru