Článek přečtete za 4 min.

Lyžování v Rakousku – TOP 6+1 v okolí Zell am See/Kaprun

Za pořádným lyžováním nemusíte jezdit daleko a už vůbec nemusíte střídat ubytování, abyste si zajezdili ve více střediscích. Když zakotvíte v Kaprunu a okolí, čeká na vás mnoho skvělých středisek – některá jsou hlavně pro začátečníky, někde si to užijí spíše zkušení lyžaři.

Lyžování v Kaprunu a okolí

1. Ledovec Kitzsteinhorn

Kitzsteinhorn patří mezi nejslavnější ledovce a nejoblíbenější lyžařská střediska v Rakousku. A právem – sezóna trvá od 29. 11. do 13. 4.

  • při lyžování v listopadu slunce brzy zaleze za štít a je šero
  • je to otevřená plocha, takže když fouká, fouká pořádně
  • parkovacích míst je dostatek, ale vyražte co nejdříve, ať nemusíte chodit 500 metrů v přeskáčích pěšky
  • lyžování nepatří mezi nejlevnější (pro dospělého stojí jednodenní lyžovačka v sezóně na 56,50 Eur)

Kitzsteinhorn se skládá ze spodní a horní části – ta spodní je brzy rozbitá a skýtá sedačkové lanovky. Ta horní je o poznání lepší, sjezdovky vydrží déle upravené, ale jezdíte na kotvě.

Kitzsteinhorn je od konce roku 2019 (30. 11. 2019) propojený se střediskem Maiskogel v Kaprunu velkou lanovkou – můžete vyrazit ráno z Kaprunu, oběd si dát v restauraci na Kitzu v nadmořské výšce 3 029 m. n. m. a pomalu se vracet zpět.

2. Maiskogel

Maiskogel je lyžařským střediskem, které vychází přímo z okraje Kaprunu. Dříve bylo orientované především pro děti (už svým názvem Familienberg Maiskogel), ale díky propojení s Kitzsteinhornem lanovkou 3K K-onnection si to své najde každý.

Maiskogel je níže položený – s nadmořskou výškou 768 – 1 570 m. n. m. to má občas se sněhem trochu těžší. Parkovat můžete na rozšířeném parkovišti přímo u Maiskogelu.

Díky (možná spíše kvůli) propojení s Kitzsteinhornem vyjde denní lyžovačka na 56,50 Eur; permanentky nad 7 dní vyžadují pak fotografii a nelze je předávat na někoho jiného.

3. Schmittenhöhe (Schmitten)

Schmittenhöhe, Schmitten nebo-li Šmitka – lyžařský areál u Zell am See. Vyjet na Schmitten lze ze Schüttdorfu (směrem od Kaprunu) nebo z údolí Saalbach. Když je méně sněhu, jezdí se pouze z výše položeného bodu nad Zell am See (943 – 2 000 m. n. m.). Tam doporučuji nasednout na lanovku Schmittenhöhebahn, která vás doveze až na vrchol.

TrassXpress končí v nadmořské výšce 1 901 m. n. m. a lyžování na stranu ke Kaprunu není takové.

Denní lyžování vyjde pro dospělého opět na 56,50 Eur (od 11:30 zaplatíte 46 Eur).

Z vrcholu je výhled na jezero, Kitzsteinhorn i do celého údolí Saalbach-Hinterglemm.

Pokud bydlíte v našem oblíbeném apartmánu, určitě ráno před odjezdem koukněte na počasí. Stává se, že na Schmittenu může být mlha, ale na Kitzsteinhornu svítí Sluníčko. Nebo naopak – nevyrážejte na Kitz, ale jezděte na Schmittenu.

Schmitten je parádní i v létě – můžete vyjet na vrchol a jít kolem chaty Sonnkogel až dolů do údolí.

4. Saalbach-Hinterglemm

Skicircus Saalbach-Hinterglemm je skupina tří lyžařských středisek a můžete zde jezdit na jednu permanentku.

  • Saalbach Hinterglemm
  • Saalfelden Leogang
  • Fieberbrunn

Celková délka sjezdovek činí 270 kilometrů. I přesto, že nějaký ten pátek lyžuji, nejraději mám modré široké sjezdovky s občasným prudším úsekem pro zrychlení. Pro začátečníky i pokročilé doporučuji jezdit z vrcholu Zwölferkogel, na který vede lanovka Zwölferkogelbahn přímo z Hinterglemmu (na konci údolí Saalbach).

Z tohoto vrcholu můžete také pokračovat po sjezdovkách zpět údolím nebo přejet lanovkou na druhou stranu a jezdit z druhé strany.

Údolí Saalbach-Hinterglemm je poměrně nízko (vrcholky 1 700 – 2 000 m. n. m), proto si předem zkontrolujte, zda je dostatek sněhu a jaké bude počasí. Přece nechcete, aby vám sníh tál od oběda pod lyžemi. 🙂

5. Weissee

Weissee (Weißsee Gletscherwelt) je mé nejoblíbenější lyžařské středisko. Od Kaprunu není daleko, ale díky jeho “zapadnuté” poloze je na něm lidí jen pomálu.

Weissee je ledovec – když napadne dost sněhu, sjezdovky vydrží upravené až do odpoledne. Sjezdovek je pár – vlastně takové pořádné jsou jen dvě. 23 kilometrů na ježdění ale na jeden nebo dva dny bohatě stačí. Oběd si dáte v restauraci Berghotel Rudolfshütte.

Další super věc – lyžování nestojí 56,50 Eur, ale celodenní lyžovačku si dospělý v hlavní sezóně užije “jen” za 39 Eur.

6. Kitzbühel

Kitzbühel nepatří mezi mé oblíbené destinace na lyžování. Sjezdovky jsou už dost prudké a než o lyžování je to spíše o poznávání míst, kde se jezdí závody ve sjezdu (Hahnenkamm) – např. Mausefalle nebo Streif. V hlavní sezóně stojí lyžování na jeden den 58 Eur.

Do Kitzbühelu je to z Kaprunu asi 40 kilometrů, parkování je tam rozdělené do několika lokalit.

6+1 = 7. Piesendorf (Nagelköpfel)

6 oblíbených a známých lokalit, musí přijít i ta sedmá – tedy +1. Tou poslední sjezdovkou je ta Pisenedorfská – Nagelköpfel. Tahle sjezdovka je cvičná, spíše pro děti a úplné začátečníky. Tomu odpovídá i cena – 18,90 Eur na celý den pro dospělého, 10,50 Eur pro děti.

Kromě lyžování můžete sáňkovat, vyzkoušet snowtubing a spoustu dalších atrakcí.

Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Scroll to Top