Článek přečtete za 3 min.

Ledovec Kitzsteinhorn u Kaprunu

Kitzsteinhorn je jedním z nejznámějších kopců, ledovců i lyžařských středisek Rakouska. Ve spojení s velmi oblíbenou lokalitou Zell am See/Kaprun je to místo, které byste si neměli nechat uniknout.

kitzsteinhorn-sunnyday

Léto a zima na Kitzsteinhornu

Sezóna na ledovci je opravdu dlouhá – pokud ji nezkrátí koronavirus, obvykle trvá od konce listopadu do května. Zbytek roku je areál též přístupný, nicméně si na na něm už nezalyžujete – je to spíše turistické místo. Aktuální sezónu objevíte nejlépe v aktualizovaném ceníku na oficiálním webu.

Parkování u lanovky na Kitzsteinhorn

Od konce roku 2019 máte možnost využít hned dvě lokace pro parking. Zaparkovat můžete na několika parkovištích podél silnice směrem od Kaprunu při cestě k nadzemním garážím Stausse Mooserboden. Odtud vede původní lanovka a je zde též památník pro oběti havárie té úplně první lanovky na vrchol.

Druhou možností je ponechat auto na velkém parkovišti u Maiskogelu přímo v Kaprunu. Přes několik lanovek (začínáte na 3K K-ONNECTION) se dostanete též na vrchol, jen musíte počítat, že cesta tam i pak zpět k autu zabere o něco více času. Cena za lanovku se nemění, takže zaparkovat můžete (zdarma) na jakémkoli parkovišti.

3K K-onnection Maiskogel

Ceny za lanovky

Každý rok se cena nepatrně zvyšuje. Aktuální ceny odpovídají zahraničním skipasům – za den pro dospělého necháte v sezóně za den kolem 56,50 Eur, mimo sezónu je tato cena nižší. Na Kitzsteinhorn můžete vyrazit i v létě, cena za jednu cestu tam a jednu zpět (z horního parkoviště) vyjde na v celku nepříjemných 47 Eur.

Ceník rozlišuje dospělé, juniory a děti. Děti jsou v tomto případě do 6 let, junior od 6 do 15 let.

Sjezdovky na Kitzteinhornu

Kitzsteinhorn je trochu specifický, protože sjezdovky nejsou z údolí víceméně vůbec vidět, to samé platí pro lanovky. Skládá se ze dvou hlavních částí – spodní a horní. V té spodní jezdí sedačkové lanovky, jsou zde restaurace – obvykle je zde ale hodně lidí a sjezdovky jsou brzy rozbité.

Určitě doporučuji jezdit spíše v horní části, kde není nic extrémně prudké (takové příjemně modré/červené). Jedinou nevýhodou mohou být kotvy a pomy – to byste za více než 1 500 Kč na den nečekali. 🙂

kitzsteinhorn-kotvy

Zkuste to a uvidíte, že je to úplně něco jiného, než ježdění na Neklidu nebo Lubáku na Špičáku.

Mapa sjezdovek na Kitzsteinhornu

Výhled TOP OF SALZBURG

Když už budete na Kitzsteinhornu, můžete se vydat také na vyhlídku Top of Salzburg, která je ve výšce 3 029 m. n. m. a jedná se o nejvyšší bod Kitzsteinhornu, kam se bezpečně dostanete (i v přeskáčích).

kitzsteinhorn-3029-mnm

Na vyhlídce je také fotoaparát, kde po stisknutí tlačítka systém vyfotí a odešle fotku na internet. Vy si ji tak můžete stáhnout, až se vrátíte třeba na ubytování.

Webkamera Kitzsteinhorn

Jak to na vrcholu Kitzsteinhornu vypadá právě teď? Mrkněte na webkameru – stačí kliknout na tlačítko pro přehrání a uvidíte aktuální počasí.

Počasí Kitzsteinhorn

Počasí na Kitzsteinhornu se stejně jako v celé horské oblasti Rakouska mění velmi rychle. V jednu chvíli může svítit slunce a za hodinu už se nad vašimi hlavami budou rozsvěcovat blesky s ohlušujícími hromy do celého údolí nebo se celý vrchol zahalí do bílého závoje sněhu. Nechci vás ale děsit – přeci jen je na Kitzu často krásně a když je hezky, je jen málo krásnějších míst s lepším výhledem.

Video z Kitzsteinhornu

Natočili jsme pár záběrů v listopadu 2019, na které se můžete podívat. Líbí? Dejte nám odběr.

V okolí Kitzsteinhornu

Autor: Petr Krauz

Jsem SEO konzultant na volné noze se specializací na auto-moto a technické projekty, zakladatel Marketingové Plzně a milovník cestování. Nejraději objevuji nové lokality v Alpách, vyhýbám se vodě (a lodím) a o našich cestách se rád podělím na blogu. To je tady!

Scroll to Top