Pardubický kraj

Když se řekne Pardubický kraj každý si jako první vybaví perník, Velkou Pardubickou nebo zámek v Pardubicích. Přesně tato místa s námi můžete objevit hned teď.

Když se řekne Pardubický kraj každý si jako první vybaví perník, Velkou Pardubickou nebo zámek v Pardubicích. Přesně tato místa s námi můžete objevit hned teď.

Co dělat v Pardubicích?

Když se řekne Pardubice, jako první se mi vybaví Velká pardubická a perník. Proto naše kroky jako první vedli právě na dostihovou dráhu. Dále jsme navštívili historické centrum a krásný zámek. Parkování v Pardubicích Před návštěvou zámku a historického centra, jsme zaparkovali v obchodním centru Grand na náměstí Republiky. Hodina…

Co dělat v Pardubicích? Přečíst celé

Kokořínsko za víkend

K cestování s Petříkem využíváme každou volnou chvíli, proto byl na jeden červnový víkend plán jasný. Prozkoumáme Kokořínsko a jeho okolí. Nejsme žádní velký spáči a tak už jsme před osmou hodinou ranní byli na parkovišti pod horou Říp. Hora Říp Parkování: parkoviště v obci Rovné Hora Říp tak nějak…

Kokořínsko za víkend Přečíst celéVíce o Pardubickém kraji

Pardubický kraj leží v severovýchodní části naší země. Sousedí s Olomouckým, Jihomoravským, Středočeským, Karlovarským krajem a krajem Vysočina. V Pardubickém kraji žije přibližně 520 000 obyvatel. V krajském městě Pardubice má hlášený trvalý pobyt 90 500 obyvatel.

Rozloha kraje činí 4 519,20 km2.

Města v kraji: Chrudim, Svitavy, Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Litomyšl

Nejznámějším produktem z Pardubického kraje je zajisté pardubický perník, který si musíte stoprocentně dovézt jako suvenýr. Pardubický kraj je známý také díky chemickému průmyslu, hlavně výrobě semtexu (plastická trhavina).

Geografie

Většina kraje je tvořena vrchovinami a pahorkatinami. Na polské hranici leží třetí nejvyšší pohoří České republiky – Králický Sněžník (1 423 m.n.m.). V Pardubickém kraji se tyčí Orlické hory, Železné hory, Žďárské vrchy a Českomoravská vrchovina.

  • nejnižší bod kraje: hladina řeky Labe u Kojic (201 m. n. m.)
  • nejvyšší bod kraje: Králický Sněžník (1 423 m.n.m.)

Pardubickým krajem protéká řeka Labe, která odvodňuje většinu území kraje, nejdelší řekou v kraji je Chrudimka.

Zajímavá místa

V Pardubickém kraji nevynechejte návštěvu krajského města Pardubice, kde kromě krásného náměstí můžete navštívit místní zámek, jehož základy pocházejí již ze 13. století. Fanoušci dostihů zajisté znají nejslavnější dostihový závod v České republice – Velkou pardubickou, která se koná každý rok v říjnu. Dostihové závodiště je možné navštívit po celý rok.

U koní ještě chvíli zůstaneme, v Kladrubech nad Labem totiž narazíme na jeden z nejstarších hřebčínů na světě, kde chovají krásné starokladrubské koně.

Dalšími místy, která rozhodně stojí za návštěvu jsou, Státní hrad Kunětická hora ze 14. století, hrad Svojanov, skanzen na Veselém kopci či renesanční zámek Litomyšl.

Krajové speciality

Pardubický kraj je proslulý voňavým a křupavým perníkem, na který narazíte skoro na každém rohu a každý rok se zde konají perníkové slavnosti.

Další místní specialitou je hrachová kaše s uzeným masem, nebo také netradiční sladká verze uzeného – švestouka s bramborovými špalíčky.

Přejít nahoru