Nizozemsko – dovolená a tipy na menší výlety

Vyražte s námi do Nizozemska – domoviny tulipánů, větrných mlýnů a jízdních kol. Omrkněte mlýny Kinderdijk, Amsterdam, Keukenhof a mnoho dalších míst, která za návštěvu rozhodně stojí!

Vyražte s námi do Nizozemska – domoviny tulipánů, větrných mlýnů a jízdních kol. Omrkněte mlýny Kinderdijk, Amsterdam, Keukenhof a mnoho dalších míst, která za návštěvu rozhodně stojí!

Rotterdam – krychlové domky a spousta dalšího

Rotterdam je v Evropě znám díky největšímu přístavu, kam se denně dopraví stovky kontejnerů plných zboží z celého světa. Nás město lákalo hlavně kvůli nejznámější stavbě Kijk-Kubus od architekta Pieta Bloma. Kde zaparkovat? V centru najdete podzemní parkoviště Schouwburgplein 1 (Weena 720, 3014 DA Rotterdam, Nizozemsko). Za dvě hodiny parkování…

Rotterdam – krychlové domky a spousta dalšího Přečíst celé

Přímořské městečko Zandvoort

Jen necelých 40 km západně od Amsterdamu leží malé přímořské městečko Zandvoort. Letovisko omývají břehy Severního moře a patří k oblíbeným rekreačním cílům. Město je známé i díky závodnímu okruhu, na kterém se již třikrát konala Velká cena Nizozemska. Parkování v Zandvoortu V Zandvoortu jsme zaparkovali na parkovišti De Zuid…

Přímořské městečko Zandvoort Přečíst celé

Gouda město sýru

V jižním Holandsku najdeme město Gouda, známé ve světě díky stejnojmennému sýru. Město se pyšní krásným historickým centrem a malebnými kanály. Nás zaujala jeho klidná a romantická atmosféra. Parkování v Goudě Auto jsme zaparkovali kousek od centra na parkovišti Klein Amerika. Za celý den parkování zaplatíte 8 EUR (2022) ….

Gouda město sýru Přečíst celé

Amsterdam – doprava a parkování (P+R a tramvaj)

Amsterdam je z České republiky velmi dobře dostupný autem. Do hlavního města létá také velké množství spojů. Pokud se rozhodnete pro cestu autem, je dobré vědět, kde v Amsterdamu zaparkovat. Cesta do Amsterdamu autem Cesta do Amsterdamu z České republiky trvá průměrně 9-11 hodin. Na německé ani nizozemské dálnici nepotřebujete…

Amsterdam – doprava a parkování (P+R a tramvaj) Přečíst celé

Keukenhof – tulipánová farma v Holandsku

K Nizozemsku jednoznačně patří tulipány. Výlet na tulipánovou farmu (největší květinový park v Evropě) Keukenhof tak byl pro nás zážitkem, který jsme rozhodně chtěli zažít. Chcete-li poznat tu pravou nizozemskou atmosféru, pak je návštěva květinového parku tím správným rozhodnutím. Víte, že? Park se rozkládá na 32 hektarech a roste zde…

Keukenhof – tulipánová farma v Holandsku Přečíst celé

Kinderdijk – větné mlýny zapsané na seznam UNESCO

Krásné větrné mlýny zapsané na seznam UNESCO najdeme nedaleko Rotterdamu. V areálu narazíme celkem na 19 staveb postavených okolo roku 1740. Při romantické procházce okolo mlýnů nasajete tu pravou holandskou atmosféru. Jak se tam dostanu? Auto jsme zaparkovali na parkovišti na adrese – Marineweg 3, Alblasserdam odkud k větrným mlýnům…

Kinderdijk – větné mlýny zapsané na seznam UNESCO Přečíst celé

13 míst, která vidět v Amsterdamu

Amsterdam je hlavní město Nizozemska. Jedná se o největší město v Nizozemsku, které je také častým turistickým cílem (velmi oblíbené díky uvolněné atmosféře a coffeshopům).  Na první pohled vás zaujmou křivé domy, které stojí okolo husté sítě vodních kanálů. Kvůli špatné statice vodních kanálů se pomalu všechny domy bortí. Zavítejte…

13 míst, která vidět v Amsterdamu Přečíst celé

7 míst, která nevynechat v Nizozemsku

Nizozemsko je zemí větrných mlýnů, tulipánů, krásných měst s vodními kanály, uvolněné atmosféry a skvělých sýrů. Inspirujte se našimi tipy na výlet a poznejte, co všechno tato evropská rovinatá země nabízí. 1. Amsterdam Hlavní město Nizozemska ve vašem plánu rozhodně nesmí chybět. Amsterdam je ve světě známý hlavně cofeeshopy a…

7 míst, která nevynechat v Nizozemsku Přečíst celé



Více o Nizozemsku

Nizozemské království leží v severozápadní Evropě a jeho břehy omývá Severní moře.

Rozloha Nizozemska je 41 526 km2 (přibližně polovina rozlohy ČR) a žije zde více jak 17,5 milionů obyvatel. Hlavním městem země je Amsterdam, královská rodina ale žije v Haagu.

Úředním jazykem je nizozemština, bez problému se všude domluvíte anglicky.

Geografie

Nizozemsko sousedí s Belgií a Německem. Celá země je velice rovinatá a vysoké hory by jsme zde hledali jen těžko. Nejvyšší vrchol Nizozemska je jen 322,5 metrů vysoký. Přibližně 50 % území leží v nadmořské výšce jen 1 m. n. m., dalších 26 % pak dokonce pod hladinou moře.

  • nejvyšší hora: Vaalserberg (322,5 m. n. m.)
  • nejníže položené místo: polder Zuidplaspolder -7 m
  • největší jezero: IJsselmeer – 1 100 km2
  • nejdelší řeka: Rýn

Nejznámější místa

Turisty nejvíce vyhledávanou destinací je zajisté hlavní město Amsterdam známé ve světě díky své uvolněné atmosféře a populárním coffee shopům. Dalšími vyhledávanými městy jsou Rotterdam, Utrecht, Alkmaar, Gouda, Haarlem nebo Haag, kde sídlí královská rodina a Mezinárodní soudní dvůr.

Od města si můžete odpočinout např. u větrných mlýnů Kinderdijk, na tulipánové farmě Keukenhof, či v malém přímořském městečku Zandvoort.

Ceny/Měna

V Nizozemsku se platí jako ve většině států Evropy Eurem. Bez problému všude zaplatíte českou platební kartou a tak s sebou není potřeba velké množství hotovosti. V Nizozemsku je dráž než v České republice, při plánování dovolené tak počítejte s větším rozpočtem na potraviny a vstupné.

  • láhev vody 1,5l – 0,5 EUR
  • jídlo ve fast foodu – 3,5 – 5 EUR
  • jídlo v restauraci – od 10 EUR
  • balení chleba – 0,7 EUR
  • taxi 1 km – 2,5 EUR
  • Stroopwafel – 2 EUR

Může se hodit

  • vstupní formality: stačí občanský průkaz nebo pas
  • zásuvky: 230 V, 50 Hz
  • rychlosti: v obci 50 km/h, na dálnici 120 km/h, rychlostní silnice 100 km/h
  • na dálnici není potřeba dálniční známka
  • předvolba: +31
  • běžná cena letenek: 3 000 Kč

Státní svátky

  • 1. ledna – Nový rok
  • Velikonoce – pohyblivé datum
  • 30. dubna – Den královny
  • 5. května – Den osvobození
  • Den Nanebevstoupení Páně – pohyblivé datum (květen)
  • Svatodušní svátky – pohyblivé datum (květen, červen)
  • 25. prosince – 1. svátek vánoční
  • 26. prosince – 2. svátek vánoční

Musíte ochutnat

Tradiční holandská jídla jsou spíše jednoduchá a vydatná – hutspot a stamppot (směs brambor, masa a zeleniny). Na nizozemském talíři nechybí mořské plody a ryby. Země je známá výrobou výborných sýrů (Gouda, Edam a další).

V každém větším městě narazíte na stánek s hranolkami s majonézou nebo na krokety. My jsme ochutnali Bitterballen s hovězím masem a byly výborné.

Ze sladkých jídel nás nejvíce nadchly Stroopwafel – vafle slepované karamelovým sirupem.

Přejít nahoru