Hlavní obrázek

13 míst, která vidět v Amsterdamu

Amsterdam je hlavní město Nizozemska. Jedná se o největší město v Nizozemsku, které je také častým turistickým cílem (velmi oblíbené díky uvolněné atmosféře a coffeshopům). 

Na první pohled vás zaujmou křivé domy, které stojí okolo husté sítě vodních kanálů. Kvůli špatné statice vodních kanálů se pomalu všechny domy bortí. Zavítejte do Amsterdamu, dříve než bude potřeba celé město zrekonstruovat. 

Amsterdam – doprava a parkování (P+R a tramvaj)

Amsterdam je z České republiky velmi dobře dostupný autem. Do hlavního města létá také velké množství spojů. Pokud se rozhodnete pro cestu autem, je dobré vědět, kde v Amsterdamu zaparkovat. Cesta do Amsterdamu autem Cesta do Amsterdamu z České republiky trvá průměrně 9-11 hodin. Na…
Přečíst více

1. Náměstí Dam

Hlavním náměstím v Amsterdamu je náměstí Dam, které leží přímo v centru města. Uprostřed narazíte na Národní památník. Na první pohled vás zaujme královský palác ze 17. století. Královská rodina zde ale nesídlí (žije v Haagu). Za 10 EUR můžete královský palác navštívit každý den mezi 10:00 – 17:00.

2. Květinový trh Bloemenmarkt

Květiny jsou jedním z hlavních symbolů Nizozemska. V Amsterdamu doporučujeme navštívit květinový trh Bloemenmarkt, který najdete u kanálu Singel. Koná se zde každý den od 9:00 do 17:30, v neděli až od 11:30 hodin. 

Na trhu můžete nakoupit nejrůznější sazenice (tulipány, slunečnice, palmy apod.).

3. Čtvrť Jordaan

V západní části Amsterdamu stojí za návštěvu čtvrť Jordaan plná hospůdek, restaurací, obchodů a malých galerií. V dnešní době jde o jednu z nejdražších lokalit ve městě.

4. Oude Kerk

Nejstarší dochovanou stavbou ve městě je stavba Oude Kerk (Starý kostel) pocházející z roku 1213. Dříve zde byl protestantský chrám, dnes stavba slouží jako koncertní síň a centrum moderního umění.

Oude Kerk stojí uprostřed známé „vykřičené“ čtvrti Red Light District. 

5. Waag

Nejstarší nenáboženskou stavbou v Amsterdamu je pak Waag, bývalá městská brána postavená v 15. století. Najdeme ji na náměstí Nieuwmaarkt, kde se často konají trhy. My zde koupili výborný sýr.

6. Větrný mlýn De Gooyer

Ve východní části města stojí nejvyšší větrný mlýn v Nizozemsku – De Gooyer. Měří 26,6 metru a pochází z roku 1725. V jeho přízemí je příjemná restaurace.

7. Romantické kanály 

Celé město je protkané bohatou sítí vodních kanálů, která městu přináší romantický ráz. Při procházce městem uvidíte nespočet malých křivolakých domečků a budete si připadat jako v pohádce. Celkový dojem jen trochu kazí velký počet turistů, který Amsterdam každý rok navštěvuje.

8. Bazilika svatého Mikuláše

Největší katedrálou v Amsterdamu je Bazilika svatého Mikuláše, která byla dokončena v roce 1887. Slouží jako římsko-katolocký kostel a je možné ji navštívit zdarma mimo mše mezi 11. a 16. hodinou, v neděli pak od 9:45 do 14:00.

9. Vyhlídka ADAM Lookout

Hezký výhled na celé město je z vyhlídky ADAM, která je vysoká 80 metrů. Na jejím vrcholu je 360° vyhlídka otevřená denně od 10:00 do 22:00 (21:00 poslední vstup).

K vyhlídce jezdí od hlavního nádraží zdarma městský trajekt (každých pár minut). Z nádraží vás k trajektu dovede značení IJ-Zijde. Na vyhlídku doporučujeme zakoupit vstupenky předem, abyste se vyhnuli dlouhé frontě. Cena za základní vstupenku je 16,5 EUR (2022). 

Existuje více druhů vstupenek (s občerstvením, s houpačkou apod.).

10. Muzeum voskových figurín

Na náměstí Dam narazíte na muzeum Madame Tussauds (voskové figuríny). Základní vstupenka stojí pro dospělého 22 EUR. Otevřeno je většinou od 10:00 do 18:00 – přesnou otevírací dobu je nutné sledovat na oficiálních stránkách muzea.

11. Rembrandtův dům

Dům, kde slavný malíř žil a tvořil je otevřený každý den od 10:00 do 18:00. Vstupné pro dospělého stojí 14 EUR. 

Tip: vedle Remrandtova domu je výborná restaurace Rembrandt Corner, kde mají skvělé krokety s hovězím masem.

12. Dům Anny Frankové

S životem známé židovské dívky Anny Frankové se můžete seznámit v muzeu v ulici Westermarkt 20.

V hlavní sezóně je muzeum otevřené každý den od 9:00 do 22:00. Cena pro dospělého je 10,5 EUR.

13. Red Light District

Uvolněnou atmosféru Amsterdamu nejlépe vystihuje čtvrť Red Light District neboli čtvrť červených luceren, nebo také vykřičená čtvrť. 

Ve výlohách se zde svíjejí polonahé ženy, skoro na každém rohu je obchod nebo muzeum se sexuálními pomůckami a coffeeshopy s marihuanou praskají ve švech. 

S dětmi sem raději nechoďte, ale pro seznámení s místní kulturou byste si ani toto místo neměli nechat ujít 🙂

Tip na závěr: v Amsterdamu nezapomeňte ochutnat Stroopwafle (nizozemská wafle plněná sladkým krémem) a hranolky (nejpopulárnější je stánek Maneken Pis). 

Další fotky z Amsterdamu

Fotek není nikdy dost. Amsterdam se nám i přes velké množství turistů moc líbil, zamilovali jsme si zejména úzké domečky, které vypadají, že se každou chvíli zřítí 🙂

Víte, že? Každý dům má v horní části kladku, pomocí které dovnitř stěhují nábytek?

Naše tipy na ubytování

Maxhotel Amsterdam Airport Schiphol

Hotel Amsterdam
Zjistit dostupnost a cenu

Motel One Amsterdam

Hotel Amsterdam
Zjistit dostupnost a cenu

NH Amsterdam Zuid, Amsterdam

Hotel Amsterdam
Zjistit dostupnost a cenu

citizenM Amsterdam South, Amsterdam

Hotel Amsterdam
Zjistit dostupnost a cenu

Kam dále vyrazit v Nizozemsku?

Rotterdam - krychlové domky a spousta dalšího

Rotterdam je v Evropě znám díky největšímu přístavu, kam se denně dopraví stovky kontejnerů plných zboží z celého světa. Nás město lákalo hlavně kvůli nejznámější stavbě Kijk-Kubus od architekta Pieta Bloma. Kde zaparkovat? V centru najdete podzemní parkoviště Schouwburgplein 1 (Weena 720, 3014 DA Rotterdam, Nizozemsko). Za dvě hodiny parkování...

Rotterdam - krychlové domky a spousta dalšího Přečíst celé

Gouda město sýru

V jižním Holandsku najdeme město Gouda, známé ve světě díky stejnojmennému sýru. Město se pyšní krásným historickým centrem a malebnými kanály. Nás zaujala jeho klidná a romantická atmosféra. Parkování v Goudě Auto jsme zaparkovali kousek od centra na parkovišti Klein Amerika. Za celý den parkování zaplatíte 8 EUR (2022) ....

Gouda město sýru Přečíst celé

Přímořské městečko Zandvoort

Jen necelých 40 km západně od Amsterdamu leží malé přímořské městečko Zandvoort. Letovisko omývají břehy Severního moře a patří k oblíbeným rekreačním cílům. Město je známé i díky závodnímu okruhu, na kterém se již třikrát konala Velká cena Nizozemska. Parkování v Zandvoortu V Zandvoortu jsme zaparkovali na parkovišti De Zuid...

Přímořské městečko Zandvoort Přečíst celé

Haarlem - takový malý Amsterdam

Haarlem leží jen 18 km západně od Amsterdamu. Při poznávání Nizozemska byste toto město se 150 000 obyvateli rozhodně neměli vynechat. Centrum města je stejně krásné jako to v Amsterdamu, jen o poznání klidnější. Parkování v Haarlemu Parkovné v Nizozemsku patří obecně k dražšímu v Evropě. V Haarlemu jsme ale...

Haarlem - takový malý Amsterdam Přečíst celé

Keukenhof - tulipánová farma v Holandsku

K Nizozemsku jednoznačně patří tulipány. Výlet na tulipánovou farmu (největší květinový park v Evropě) Keukenhof tak byl pro nás zážitkem, který jsme rozhodně chtěli zažít. Chcete-li poznat tu pravou nizozemskou atmosféru, pak je návštěva květinového parku tím správným rozhodnutím. Víte, že? Park se rozkládá na 32 hektarech a roste zde...

Keukenhof - tulipánová farma v Holandsku Přečíst celé

Kinderdijk - větné mlýny zapsané na seznam UNESCO

Krásné větrné mlýny zapsané na seznam UNESCO najdeme nedaleko Rotterdamu. V areálu narazíme celkem na 19 staveb postavených okolo roku 1740. Při romantické procházce okolo mlýnů nasajete tu pravou holandskou atmosféru. Jak se tam dostanu? Auto jsme zaparkovali na parkovišti na adrese – Marineweg 3, Alblasserdam odkud k větrným mlýnům...

Kinderdijk - větné mlýny zapsané na seznam UNESCO Přečíst celé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru