Článek přečtete za 4 min.

13 míst, která vidět v Amsterdamu

Amsterdam je hlavní město Nizozemska. Jedná se o největší město v Nizozemsku, které je také častým turistickým cílem (velmi oblíbené díky uvolněné atmosféře a coffeshopům). 

Na první pohled vás zaujmou křivé domy, které stojí okolo husté sítě vodních kanálů. Kvůli špatné statice vodních kanálů se pomalu všechny domy bortí. Zavítejte do Amsterdamu, dříve než bude potřeba celé město zrekonstruovat. 

1. Náměstí Dam

Hlavním náměstím v Amsterdamu je náměstí Dam, které leží přímo v centru města. Uprostřed narazíte na Národní památník. Na první pohled vás zaujme královský palác ze 17. století. Královská rodina zde ale nesídlí (žije v Haagu). Za 10 EUR můžete královský palác navštívit každý den mezi 10:00 – 17:00.

2. Květinový trh Bloemenmarkt

Květiny jsou jedním z hlavních symbolů Nizozemska. V Amsterdamu doporučujeme navštívit květinový trh Bloemenmarkt, který najdete u kanálu Singel. Koná se zde každý den od 9:00 do 17:30, v neděli až od 11:30 hodin. 

Na trhu můžete nakoupit nejrůznější sazenice (tulipány, slunečnice, palmy apod.).

3. Čtvrť Jordaan

V západní části Amsterdamu stojí za návštěvu čtvrť Jordaan plná hospůdek, restaurací, obchodů a malých galerií. V dnešní době jde o jednu z nejdražších lokalit ve městě.

4. Oude Kerk

Nejstarší dochovanou stavbou ve městě je stavba Oude Kerk (Starý kostel) pocházející z roku 1213. Dříve zde byl protestantský chrám, dnes stavba slouží jako koncertní síň a centrum moderního umění.

Oude Kerk stojí uprostřed známé „vykřičené“ čtvrti Red Light District. 

5. Waag

Nejstarší nenáboženskou stavbou v Amsterdamu je pak Waag, bývalá městská brána postavená v 15. století. Najdeme ji na náměstí Nieuwmaarkt, kde se často konají trhy. My zde koupili výborný sýr.

6. Větrný mlýn De Gooyer

Ve východní části města stojí nejvyšší větrný mlýn v Nizozemsku – De Gooyer. Měří 26,6 metru a pochází z roku 1725. V jeho přízemí je příjemná restaurace.

7. Romantické kanály 

Celé město je protkané bohatou sítí vodních kanálů, která městu přináší romantický ráz. Při procházce městem uvidíte nespočet malých křivolakých domečků a budete si připadat jako v pohádce. Celkový dojem jen trochu kazí velký počet turistů, který Amsterdam každý rok navštěvuje.

8. Bazilika svatého Mikuláše

Největší katedrálou v Amsterdamu je Bazilika svatého Mikuláše, která byla dokončena v roce 1887. Slouží jako římsko-katolocký kostel a je možné ji navštívit zdarma mimo mše mezi 11. a 16. hodinou, v neděli pak od 9:45 do 14:00.

9. Vyhlídka ADAM Lookout

Hezký výhled na celé město je z vyhlídky ADAM, která je vysoká 80 metrů. Na jejím vrcholu je 360° vyhlídka otevřená denně od 10:00 do 22:00 (21:00 poslední vstup).

K vyhlídce jezdí od hlavního nádraží zdarma městský trajekt (každých pár minut). Z nádraží vás k trajektu dovede značení IJ-Zijde. Na vyhlídku doporučujeme zakoupit vstupenky předem, abyste se vyhnuli dlouhé frontě. Cena za základní vstupenku je 16,5 EUR (2022). 

Existuje více druhů vstupenek (s občerstvením, s houpačkou apod.).

10. Muzeum voskových figurín

Na náměstí Dam narazíte na muzeum Madame Tussauds (voskové figuríny). Základní vstupenka stojí pro dospělého 22 EUR. Otevřeno je většinou od 10:00 do 18:00 – přesnou otevírací dobu je nutné sledovat na oficiálních stránkách muzea.

11. Rembrandtův dům

Dům, kde slavný malíř žil a tvořil je otevřený každý den od 10:00 do 18:00. Vstupné pro dospělého stojí 14 EUR. 

Tip: vedle Remrandtova domu je výborná restaurace Rembrandt Corner, kde mají skvělé krokety s hovězím masem.

12. Dům Anny Frankové

S životem známé židovské dívky Anny Frankové se můžete seznámit v muzeu v ulici Westermarkt 20.

V hlavní sezóně je muzeum otevřené každý den od 9:00 do 22:00. Cena pro dospělého je 10,5 EUR.

13. Red Light District

Uvolněnou atmosféru Amsterdamu nejlépe vystihuje čtvrť Red Light District neboli čtvrť červených luceren, nebo také vykřičená čtvrť. 

Ve výlohách se zde svíjejí polonahé ženy, skoro na každém rohu je obchod nebo muzeum se sexuálními pomůckami a coffeeshopy s marihuanou praskají ve švech. 

S dětmi sem raději nechoďte, ale pro seznámení s místní kulturou byste si ani toto místo neměli nechat ujít 🙂

Tip na závěr: v Amsterdamu nezapomeňte ochutnat Stroopwafle (nizozemská wafle plněná sladkým krémem) a hranolky (nejpopulárnější je stánek Maneken Pis). 

Další fotky z Amsterdamu

Fotek není nikdy dost. Amsterdam se nám i přes velké množství turistů moc líbil, zamilovali jsme si zejména úzké domečky, které vypadají, že se každou chvíli zřítí 🙂

Víte, že? Každý dům má v horní části kladku, pomocí které dovnitř stěhují nábytek?

Kam dále vyrazit v Nizozemsku?

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top