Hlavní obrázek

15 míst, která musíte vidět na Maltě

Slunný ostrovní stát Malta leží ve Středozemním moři a turistům má opravdu co nabídnout. Díky bohaté historii zde narazíte na jedny z nejstarších staveb na světě. Malta také nabízí nádherné přírodní památky a pláže. Je to zkrátka ideální destinace na dovolenou po celý rok, vždyť slunce jim tady svítí více jak 300 dní v roce.

 1. Hlavní město Valletta
 2. Akvárium
 3. Pepkova vesnička
 4. Město Mosta a rotunda
 5. Město St. Julians
 6. Chrámy Tarxien
 7. Pevnost Rinella
 8. Rybářské městečko Marsaxlokk
 9. Jeskyně Blue Grotto
 10. Megalitické chrámy Hagar Qim
 11. Útesy Dingli Cliffs
 12. Bývalé hlavní město Malty Mdina
 13. Maltské pláže
 14. Ostrov Gozo
 15. Gzira a Sliema
 16. Naše tipy na ubytování

1. Hlavní město Valletta

Při návštěvě slunného ostrovního státu Malta nesmíte vynechat hlavní město Valletta, které leží mezi zálivy Grand Harbour a Marsamxett Harbour.

Ve městě narazíte na romantické uličky s typickými maltskými domy s dřevěnými arkýři, restaurace, kavárny a samozřejmě krásné památky. Mezi nejslavnější památku patří kostel Panny Marie Karmelské a velice povedenou stavbou je budova Parlamentu. Nám neunikla ani pevnost St. Elmo s muzeem války.

2. Akvárium

Podmořský život objevíte v Malta National Aquarium ve městě Qawra (Bugibba). Akvárium je rozděleno do několika částí a projdete se v něm třeba podvodním tunelem se žraloky. 

3. Pepkova vesnička

Kdo by neznal slavného Pepka námořníka, který miluje špenát. Na Maltě najdete vesnici věnovanou této komiksové a filmové postavičce. Na místě se dokonce natáčel hraný film (rok 1980).

Ve vesničce na vás čeká několik dřevěných domů, výstava komiksů, dům Olivie, hry, zábava, dobré jídlo a nádherná malá pláž s azurovou vodou v zátoce Anchor.

Popeye Village (Pepkova vesnice) Malta

Populární postavičku z komiksů a hraných filmů Pepka Námořníka zná asi každý. Věděli jste ale, že na Maltě můžete navštívit jeho vesničku? O vesničce Vesničku navrhl dánský architekt Hans Munk. Stavba probíhala více jak půl roku a podílelo se na ní 165 osob. Dřevěná prkna,…
Přečíst více

4. Město Mosta a rotunda

Nejvýznamnější památkou jednoho z největších měst na Maltě – Mosty je rotunda Santa Marija Assunta, které se často přezdívá Mostský chrám. Stavba byla postavena v letech 1833 až 1871, zcela dokončena byla ale až v roce 1930. Kopule rotundy má průměr 37 metrů a patří k největším v Evropě. 

5. Město St. Julians

Mezi turisty asi nejvíce oblíbené městečko na Maltě, to je St. Julians s krásným přístavem. O St. Julians se říká, že na návštěvníky dýchá italskou atmosféru přímořských městeček. Navíc to tady ve večerních hodinách pořádně žije, stejně jako v severní části Paceville.

6. Chrámy Tarxien

Ve městě Tarxien byly vykopány zbytky prehistorického megalitického chrámu, který nese stejné jméno. Nejstarší z komplexů pochází již z doby okolo 2 800 př. n. l. Památka je chráněna světovým kulturním dědictvím UNESCO. Okolo staveb vede prohlídkový okruh po chodníčcích, stavby si tak prohlédnete opravdu zblízka.

7. Pevnost Rinella

Pevnost Rinella leží v přístavu Grand Harbour a je známá hlavně díky největšímu funkčnímu dělu na světě, které váží skoro 100 tun a má ráži 45 milimetrů. Od pevnosti je pak krásný výhled na Středozemní moře.

Pozůstatky pevnosti

8. Rybářské městečko Marsaxlokk

Krásné rybářské městečko se jménem Marsaxlokk najdeme na jižním pobřeží Malty. Městu dominuje kostel Panny Marie z Pompejí. Často se zde konají trhy a v restauracích můžete ochutnat ty nejlepší maltské ryby a mořské plody. 

Na první pohled vás určitě zaujmou pestrobarevné lodě kotvící v místním přístavu, kterým se říká luzzu.

9. Jeskyně Blue Grotto

Jednou z nejhezčích přírodních památek na Maltě je určitě Modrá jeskyně – Blue Grotto. Jedná se o komplex 7 jeskyní, kterému dominuje velký skalní oblouk.

Jeskyni si můžete prohlédnout z protilehlé vyhlídky u které lze zaparkovat a nebo k jeskyním vyrazit lodí (výlety se prodávají skoro ve všech přístavech).

10. Megalitické chrámy Hagar Qim

Dalšími historickými stavbami na Maltě jsou megalitické chrámy Hagar Qim. Chrámový komplex vznikl v období 3 600 až 2 500 př. n. l. a najdeme jej na jižním pobřeží ostrova.
Doporučujeme zajít na prohlídku, rozhodně to stojí za to. Součástí prohlídky je návštěva muzea a dalšího megalitického chrámu Mnajdra.

11. Útesy Dingli Cliffs

Na nádherné bílé skály Dingli Cliffs, které sahají do výšky až 253 metrů, narazíte u stejnojmenné vesničky. Jedná se o nejvyšší bod celé Malty. Okolo útesů se můžete procházet po stezce, která začíná u romantického kostelíku sv. Máří Magdaleny.

12. Bývalé hlavní město Malty Mdina

Dříve než se hlavním městem Malty stala Valletta, plnilo tento úkol menší město Mdina. Historie Mdiny sahá až do období 4 000 př. n. l. Jedná se o určitě nejkrásnější město na celém ostrově. Romantické, úzké uličky mají své specifické kouzlo. V horkých dnech je zde navíc velice příjemně.

Fanoušci Hry o trůny toto město určitě znají, natáčelo se tady hned několik scén.

13. Maltské pláže

Malta je každý rok cílem pro letní dovolonou tisíců turistů a v tomto ohledu má určitě co nabídnout. Za nás patří mezi nejhezčí pláže pláž Paradise bay, Golden bay, Armier bay, Gnejna bay nebo malá pláž u Pepkovo vesnice.

14. Ostrov Gozo

Až budete na Maltě, alespoň na jeden den se také vydejte na nedaleký ostrov Gozo, kam se za pár minut dostanete trajektem. 

Na ostrově na vás čeká další várka památek, přírodních krás a dobrého jídla. 

10 míst, která vidět na ostrově Gozo

Druhý největší ostrov souostroví Malta se jmenuje Gozo. Stejně jako na Maltě, i zde najdete nádherné přírodní a historické památky. My jsme sem přijeli trajektem z Malty i s autem a celý ostrov Gozo pořádně prozkoumali. Rozloha ostrova je jen 67 km2. Na délku Gozo…
Přečíst více

15. Gzira a Sliema

Na Maltě jsme bydleli ve městě Gzira vedle kterého leží hned další město Sliema. Najdete zde dlouhou promenádu obklopenou restauracemi, obchody a stánky se zmrzlinou. Z přístavu Sliema jezdí trajekt do hlavního města Valletty každou chvíli a tak se jedná o ideální lokalitu, kde se na Maltě ubytovat za rozumnou cenu. 

Naše tipy na ubytování

Maritim Antonine Hotel & Spa, Malta

Hotel Malta
Zjistit dostupnost a cenu

Hotel VIU57, Malta

Hotel Malta
Zjistit dostupnost a cenu

Seaview Stays, Malta

Apartmán Malta
Zjistit dostupnost a cenu

Mon-Chery, Malta

Apartmán Malta
Zjistit dostupnost a cenu
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru