Hlavní obrázek

10 míst, která vidět na ostrově Gozo

Druhý největší ostrov souostroví Malta se jmenuje Gozo. Stejně jako na Maltě, i zde najdete nádherné přírodní a historické památky. My jsme sem přijeli trajektem z Malty i s autem a celý ostrov Gozo pořádně prozkoumali.

Rozloha ostrova je jen 67 km2. Na délku Gozo měří 14 km a na šířku 7,25 km. Celý ostrov tak pohodlně prozkoumáte za 1-2 dny.

Místa, která jsme navštívili 

1. Dwejra – Zřícené Azurové okno a Fungus Rock

Azurové okno bývalo nejnavštěvovanějším místem na ostrově Gozo. Natáčela se zde scéna ze slavného seriálu Hra o trůny – Dothracká svatba. 

Při silné bouři v roce 2017 se Azurové okno bohužel zřítilo a tak zde dnes uvidíte jen pozůstatky. 

I přesto, že Azurové okno již ve vesničce Dwejra neuvidíte, míří sem pořád spousta turistů. Zaparkovat můžete jen pár desítek metrů od původního okna. 

Za prohlédnutí stojí i ostrůvek Fungus Rock, který se nachází v zálivu Dwejra Bay, nebo Coral Garden – korálová zahrada (odtud je výhled na bývalé Azurové okno).

Tip: U parkoviště je malé občerstvení, kde mají výborný maltský chléb Ftira.

2. Wied Il-Mielah

Alternativou za Azurové okno je menší podobný skalní útvar – Wied Il-Mielah na severu ostrova Gozo. 

Tento oblouk byl vytvořen vápencem, který byl postupem času formován mořskými vlnami. 

K oblouku se nejlépe dostanete autem, jen pozor, vede sem poměrně úzká cesta. Útvar je oblíbený mezi lezci, pár jsme jich zde viděli lézt.

3. Jeskyně Tal Mixta Cave

Další krásnou přírodní památkou na ostrově je jeskyně Tal-Mixta Cave. Z jeskyně je nádherný výhled na pláž Ramla Bay. Toto místo je velice oblíbené mezi fotografy a není se čemu divit.

Autem zaparkujete asi 200 metrů od jeskyně (pozor vedle jeskyně se nachází soukromý pozemek).

4. Útesy Sanap

K útesům Sanap jsme se dostali po úzké “silnici” cestou do vesničky Xlendi. Zaparkovali jsme až na úplném konci u cedule, kde si o útesech můžete přečíst pár zajímavých informací. 

Útesy Sanap leží na jihu ostrova a jedná se o skutečně nádhernou podívanou. Z útesů uvidíte nalevo ostrov Comino a severní část ostrova Malta.

5. Vesnička Xlendi 

Až pojedete z útesů Sanap, zastavte se ve vesničce Xlendi. Ve vesničce je krásná úzká zátoka s průzračnou vodou, kde často trénují potápěči. 

Vstup do moře je zde pozvolný a tak je to ideální místo pro koupání s malými dětmi. Zaparkovat je možné asi jen 50 metrů od zátoky odkud je výhled na okolní útesy.

6. Zátoka Mgarr ix-Xini

Další hezkou zátokou je Mgarr ix-Xini. Narazíte zde na malou pláž (občerstvení a toalety), kde nebývá příliš turistů. 

Moře je zde klidné a podmínky ideální pro šnorchlování. Parkování je možné přímo u pláže. 

7. Solné pánve Marsalforn

Z městečka Marsalforn na severním pobřeží, kde jsme zaparkovali, jsme se vydali asi na 3,5 km procházku k solným pánvím vytesaným do vápencové skály. Cesta vede podél pobřeží, celou dobu se jde po chodníku.

Některé solné pánve jsou staré i více jak 300 let. Mořská voda se v nich postupně odpařovala, až se na dně usadila sůl, která se pak uskladňovala v místních jeskyních. 

8. Hlavní město Goza – Victoria

Hlavním městem ostrova Gozo je Victoria (nebo také Rabat). Najdeme jej v podstatě uprostřed ostrova. Žije zde asi 7 000 obyvatel a jedná se o nejvíce obydlené město na ostrově. 

Nejznámější památkou ve městě je Cittadella stojící na kopci. Z Cittadelly je hezký výhled na celé hlavní město. 

V 9. století se na výstavě Cittadelly podíleli Arabové, během 16. století byla poškozena tureckými nájezdy.

Dnes si ji můžete prohlédnout zdarma. Vstupné se platí pouze do muzea a návštěvnického centra.

Až budete ve Victorii, projděte si také ulici Republic Street a náměstí Independence Square s kostelem sv. Jakuba. Kousek od náměstí pak stojí pěkná bazilika sv. Jiří ze 17. století.

Ve Victorii narazíte na spoustu restaurací, kaváren a stánků s občerstvením. Za nás doporučujeme pastizzi – šátečky z listového těsta s různými příchutěmi (nejlepší byly sýrové).

9. Rotunda of Xewkija

Ostrov Gozo není jen o přírodních krásách, ale narazíme zde i na několik historických staveb.

Největší kostel na ostrově Gozo stojí ve městečku Xewkija. Kostel sv. Jana Křtitele nebo také Rotunda of Xewkija pochází ze 2. století a jeho kupole je vysoká 75 metrů.

10. Xaghra – chrám Ggantija 

Z celého ostrova nás asi nejvíce zaujal prehistorický chrám Ggantija, který pochází z období 3 500 let př. n. l. a jedná se tak o jednu z nejstarších staveb na světě. Najdeme jej nedaleko centra městečka Xaghra. 

Do areálu chrámu se platí vstupné 10 Euro a součástí prohlídky je i malé muzeum.

Místa, která vidět na Maltě

15 míst, která musíte vidět na Maltě

Slunný ostrovní stát Malta leží ve Středozemním moři a turistům má opravdu co nabídnout. Díky bohaté historii zde narazíte na jedny z nejstarších staveb na světě. Malta také nabízí nádherné přírodní památky a pláže. Je to zkrátka ideální destinace na dovolenou po celý rok, vždyť slunce jim tady svítí více...
Přečíst článek
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako pravá ruka ve společnosti 4Dent, kde se hlavně věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Baví mě cvičení, čtení, vaření a nově i hra na piano. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít nahoru