Dovolená v Thajsku

Splněný asijský sen, to byla naše dovolená v roce 2017 kdy jsme měli možnost prozkoumat velkoměsto Bangkok plné krásných chrámů. Další destinací byl exotický ostrov Koh Samui, který jsme si zamilovali a ještě divočejší ostrov Koh Lanta na druhé straně thajského pobřeží.

Splněný asijský sen, to byla naše dovolená v roce 2017 kdy jsme měli možnost prozkoumat velkoměsto Bangkok plné krásných chrámů. Další destinací byl exotický ostrov Koh Samui, který jsme si zamilovali a ještě divočejší ostrov Koh Lanta na druhé straně thajského pobřeží.

Chrám tří náboženství Wat Plai Laem Koh Samui

Místo, kde se mísí thajsko-čínská architektura, to je chrám tří náboženství Wat Plai Laem na exotickém ostrově Koh Samui. Pro Evropana určitě zajímavá podívaná. Kde chrám najdu? Chrám leží na severovýchodním pobřeží ostrova Koh Samui, kde jsme strávili Vánoce v roce 2017. Areál najdeme nedaleko známějšího chrámu Velkého Buddhy. V…

Chrám tří náboženství Wat Plai Laem Koh Samui Přečíst celé

Královský palác Bangkok – nezapomenutelný zážitek

V Bangkoku jsme strávili dva dny a bylo nám jasné, že rozhodně musíme stihnout návštěvu Královského paláce. K unikátní stavbě jsme přijeli lodí po řece Chao Phraya a čekal na nás nezapomenutelný architektonický zážitek. Info: Celý areál má rozměry asi 500 x 400 metrů a je obehnán bílými hradbami. Vstupné…

Královský palác Bangkok – nezapomenutelný zážitek Přečíst celé

Buddhova magická zahrada na Koh Samui (Buddha`s secret garden)

Koh Samui je nádherný exotický ostrov v Thajském zálivu. Kromě krásných pláží a chrámů zde narazíte na jedno tajemné místo – Buddhovu (magickou) zahradu. Kde zahradu najdu? Zahrada ukrytá v horách leží na kopci Khun Nim Peak. Pokud se sem nechystáte s delegátem v rámci výletu, snadno do zahrady dojedete…

Buddhova magická zahrada na Koh Samui (Buddha`s secret garden) Přečíst celé

Koh Samui 2017 – fotogalerie

Koh Samui – ostrov v Thajském zálivu, třetí největší ze všech thajských ostrovů. Prozkoumejte alespoň část téhle krásné země, ostrova Samui v téhle fotogalerii. PS: Fotogalerie je neseřazená. Pro popisky, příběhy i podrobnosti mrkněte do samostatných článků v kategorii Thajsko. Prozkoumejte Koh Samui i další místa Thajska

Koh Samui 2017 – fotogalerie Přečíst celé

8 zajímavých míst na ostrově Koh Samui

Ideálním způsobem jak prozkoumat ostrov Koh Samui je půjčení skútru. Každý den tak můžete objevit jiné zajímavé místo tohoto exotického ostrova a že je rozhodně o co stát. Kromě krásných pláží objevíte několik chrámů a zajímavých přírodních úkazů. 1. Pláž Bophut – nejhezčí pláž ostrova Pláž Bophut je dlouhá několik…

8 zajímavých míst na ostrově Koh Samui Přečíst celé

Thajsko – výlet lodí na ostrovy v parku Mu Koh Ang Thong

Při vánoční dovolené na ostrově Koh Samui jsme měli možnost vyrazit na výlet lodí do přírodního parku Mu Koh Ang Thong. Odměnou za divokou jízdu na vlnách nám byli krásné exotické ostrovy uprostřed Thajského zálivu. Kde výlet zařídit Na ostrově Koh Samui jsme bydleli v rezidenci Royal Cottage, výlety tak…

Thajsko – výlet lodí na ostrovy v parku Mu Koh Ang Thong Přečíst celé

Koh Samui aneb Vánoce u moře – celodenní výlet

Vánoce v exotice? I pro nás dříve nepředstavitelné. Potom, co jsme zažili v Thajsku, doporučujeme všemi deseti. Vánoc v Česku bude ještě určitě několik, tak proč nezkusit něco jiného a nevyměnit kila cukroví za čerstvé kokosové ořechy? Ideálním místem pro vánoční dovolenou může být například thajský ostrov Ko Samui. Z…

Koh Samui aneb Vánoce u moře – celodenní výlet Přečíst celéHlavní informace o Thajsku

Thajské království je stát ležící v jihovýchodní Asii. Rozloha země činí 513 115 km2 a žije zde více jak 68 milionů obyvatel. Hlavní město Bangkok leží v deltě řeky Čao-Praja ve středním Thajsku.

Úředním jazykem je thajština. Ve všech turistických oblastech se domluvíte anglicky, německy nebo rusky. Thajsko je oblíbenou destinací pro dovolenou turistů z celého světa.

Geografie Thajska

Thajsko leží na poloostrově Zadní Indie a sousedí s Myanmarem, Laosem, Kambodžou a Malajsií. Severní část Thajska je hornatá, najdeme zde i nejvyšší thajskou horu. Směrem k jihu se táhnou dvě horská pásma mezi kterými se nachází rovina s povodím řeky Čao-Praja (hospodářsky nejrozvinutější oblast). V jižní části Thajska jsou bohatá naleziště cínu, který Thajsko vyváží do celého světa.

 • nejvyšší hora: Doi Inthanon 2 565 m. n. m.
 • nejnižší bod: Thajský záliv 0 m. n. m.
 • největší jezero: Bueng Boraphet 224 km2
 • nejdelší řeka: Mekong 4 500 km

Nejznámější místa Thajska

Hlavní město Thajska Bangkok vás při první návštěvě možná šokuje. Rušná doprava, neustále troubící tuk tuky, všude spousta lidí, trhy se specialitami, které v Evropě ani neznáme (hmyz, krokodýli, chobotnice), nádherné památky a klidné parky. Tolik protikladů jako v tomto městě jsme nikde jinde nezažili, město nám ale nakonec stejně učarovalo. Při návštěvě nevynechejte Královský palác a plavbu po řece Čao-Praja.

Mezi nejkrásnější ostrovy patří Koh Samui (naše srdcovka), klidná Koh Lanta, ráj pro potápěče Ko Tao, Koh Chang, Pipi nebo národní park Mu Koh Ang Thong.

Na severu Thajska navštivte Černý chrám ve městě Chiang Rai či město Chiang Mai.

Nádhernou thajskou faunu zase můžete objevovat v národních parcích Phu Kradueng a Phu Ruea nebo Khao Sok na jihu země.

Měna a ceny v Thajsku

V Thajsku se platí bahty. 1 THB se rovná přibližně 0,7 Kč. Dovolená v Thajsku vyjde (relativně a dle vašich standardů) poměrně levně, jídlo v restauracích a ubytování v bungalovech stojí pár korun. Nejdražší na celé dovolené jsou letenky. Na tržištích a v menších krámcích se doporučuje smlouvat, ušetříte tak spoustu peněz.

Do cen ubytování a v restauracích mluví nejvíce turistická sezóna. Dovolenou pro jednoho seženete mimo sezónu na 14 dní klidně za 30 tisíc Kč i s letenkami. V sezóně přes Vánoce či Nový rok to může být srandou dvojnásobek.

 • oběd v restauraci 52 THB
 • oběd u stánku 25 THB
 • káva 16 THB
 • 0,5l piva 60 THB
 • chléb 37 THB
 • 1 kg banánů 39 THB
 • 1,5 l vody 8 THB
 • 1 km jízdy taxi 8 THB

Při dovolené doporučujeme zapůjčit si skútr – ten vás vyjde na cca 200-250 THB za den (200 Kč na den) a můžete zase poznávat úplně jiný svět.

Může se hodit

 • vstupní formality: cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po vstupu na území Thajska, do 30 dní pobytu nepotřebujete vízum
 • zásuvky: 220-230V, u některých typů zásuvek je nutné použít adaptér
 • běžná cena za letenku: 13 500 Kč
 • doba letu: Praha Bangkok 13 h a 15 min
 • časový posun: +6 hodin
 • předvolba: +66
 • rychlosti: v obci 60 km/h, mimo obec 90 km/h, dálnice 120 km/h
 • pozor v Thajsku se jezdí vlevo

Svátky v Thajsku

 • leden/únor Čínský Nový rok
 • únor Makha Puja
 • 6. duben Den dynastie Čakri
 • květen Visakha Puja oslava Buddhova narození
 • červenec Asanha Puja výročí dne, kdy měl Buddha své první veřejné kázání
 • 23. října Den Čulalongkorn – den úmrtí Ramy V.

V Thajsku musíte ochutnat

Thajská kuchyně je velice podobná té čínské nebo indické. Základ každého jídla tvoří rýže. Mezi nejoblíbenější masa patří vepřové a drůbeží, na talíři se často objevují mořské plody a ryby. U pouličních stánků často narazíte na hmyz připravovaný mnoha způsoby.

Typickými pokrmy jsou: Kaeng Khiao Wan (zelené kari), Gang Pet (pálivé kari s kokosovým mlékem), Pad Thai (smažené rýžové nudle s restovanými oříšky), Satay (grilované kuřecí maso s oříšky, šalotkou a pálivou omáčkou), Tom Yam (pálivá kyselá polévka z listů kafrové limetky). Ze sladkých jídel nám nejvíce chutnaly smažené banány v těstíčku z tempury.

Přejít nahoru