Článek přečtete za 2 min.

Chrám tří náboženství Wat Plai Laem Koh Samui

Místo, kde se mísí thajsko-čínská architektura, to je chrám tří náboženství Wat Plai Laem na exotickém ostrově Koh Samui. Pro Evropana určitě zajímavá podívaná.

Kde chrám najdu?

Chrám leží na severovýchodním pobřeží ostrova Koh Samui, kde jsme strávili Vánoce v roce 2017.

Areál najdeme nedaleko známějšího chrámu Velkého Buddhy.

V čem je stavba tak unikátní?

Chrám Wat Plai Laem se vyznačuje směsicí tradičního buddhismu a čínských prvků. Návštěvníkům se zde nabízí pohled na propracovanou buddhistickou architekturu. Věřící toto místo navštěvují každý den, aby vzdali poctu Guanyin a Buddhovi.

Chrám byl postaven až v roce 1984 a tak patří mezi novější stavby na ostrově.

Areál je obklopen jezerem, které je plné ryb, o čemž jsme se přesvědčili na vlastní oči. Za malý poplatek si zde můžete zakoupit rybí potravu a ryby krmit. Největší zastoupení zde mají určitě sumci.

Guanyin

Osmnáctiruká bohyně slitování. Lidé věří, že Guanyin je zdrojem bezvýhradné lásky a ochránkyní všeho živého. 18 paží symbolizuje schopnost poskytnou pomoc kdekoliv na světě. 

Guanyin je také považována za bohyni plodnosti, proto se k ní chodí lidé modlit za zdravé potomky.

Čínský Buddha Putaj

Hned vedle osmnáctiruké bohyně stojí socha čínského sedícího usměvavého Buddhy. Socha je několik metrů vysoká a je umístěna na jezeře.

Usmívající se Buddha na nás působil velmi sympaticky, no posuďte sami.

Info: Pod nohama Buddhy je umístěna další socha – boha Višnu (hinduismus).

Chrám Plai Laem

Uprostřed komplexu stojí chrám Plai Lam – Temple Plai Lam, který je velmi bohatě zdobený barevnými kameny. Před vstupem dovnitř je zapotřebí si sundat obuv. 

Stěny chrámu jsou vyzdobeny obrázky boha Ramayana.

Stejně jako v celém Thajsku se zde musí dodržovat pravidla jak se oblékat. Ženy by měly mít zahalená ramena a sukni pod kolena. Stejně tak muži by neměli mít odhalená ramena a kraťasy. 

Jak hodnotí chrám Plai Laem uživatelé na Google?

Zdeněk Č: Turisticky rušné místo. Buddhistický chrám a obrovské sochy Buddhy a posvátných bytostí. Doporučuji navštívit.

Denisa S: Nádhera, stojí za shlédnutí. Nejlépe ráno, kdy se lze vyhnout davům fotících turistů.

Pavel B: Příjemný chrám s možností krmení ryb.

Michal J: Úžasné místo.

Přečtěte si více z Koh Samui

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top