Výlety – Ústecký kraj

Ústecký kraj – to není jen Ústí nad Labem a Most. Mezi zajímavá místa patří třeba Děčínský Sněžník, Terezín, České Švýcarsko v čele s Pravčickou branou nebo Vodní nádrž Nechranice.

Ústecký kraj – to není jen Ústí nad Labem a Most. Mezi zajímavá místa patří třeba Děčínský Sněžník, Terezín, České Švýcarsko v čele s Pravčickou branou nebo Vodní nádrž Nechranice.

Co se dá stihnout za víkend v Libereckém a Ústeckém kraji?

Je 5:00 a nám zvoní budík. Znamená to jediné, jedeme na víkendový výlet. Tentokrát jsme se rozhodli prozkoumat krásy Libereckého a Ústeckého kraje a stanovat v kempu Česká brána. A co jsme za víkend všechno stihli? Sobota Odjezd z Plzně Budíček v 5:00 a v 5:20 už jedeme po D5…

Co se dá stihnout za víkend v Libereckém a Ústeckém kraji? Přečíst celé

Tiské stěny – ráj pro turisty i horolezce

Při projíždění obcí Tisá v Ústeckém kraji, vás na první pohled zaujme mohutný skalní masiv, který tvoří dlouhou stěnu tyčící se nad městečkem. Uvnitř areálu Tiských stěn se nachází další stovka zajímavých skalních útvarů, které byste měli prozkoumat. Kde zaparkovat Naši Cupru jsme nechali stát na neplaceném parkovišti pod turistickou…

Tiské stěny – ráj pro turisty i horolezce Přečíst celé

Kemp Česká brána: informace a hodnocení

Víkendový výlet do Libereckého a Ústeckého kraje znamenal jediné, bude potřeba najít pěkný kemp na přespání. Pro spaní nepotřebujeme žádný hotel Hilton, ale na druhou stranu, když jsou v kempu umývárny a restaurace je to o poznání příjemnější. Proto mě při hledání noclehu zaujal právě kemp Česká brána. Kde najdu…

Kemp Česká brána: informace a hodnocení Přečíst celé

Památník a pevnost Terezín – místo s pohnutou historií

Malé pevnostní město ležící v Ústeckém kraji jsme navštívili ještě na střední škole. Měli jsme možnost prohlédnout si malou a velkou pevnost a seznámit se nejen s architekturou, ale hlavně krutou historií Terezína.  Kudy do Terezína Terezín leží jen 2 kilometry od Litoměřic. Město je velmi dobře dostupné autobusem, ale…

Památník a pevnost Terezín – místo s pohnutou historií Přečíst celé

Výlet na horu Děčínský Sněžník

Při krátké jarní dovolené v Českém Švýcarsku byl na našem seznamu Děčínský Sněžník. Místo doslova zrozené k fotografování. Krásný výhled na českou krajinu si nesmíte nechat ujít ani vy. Jak se tam dostanu? Autem Děčínský Sněžník leží 7 kilometrů od města Děčín. Parkovat je nejlepší na parkovišti Sněžník vedle hotelu…

Výlet na horu Děčínský Sněžník Přečíst celéInformace o Ústeckém kraji

Ústecký kraj leží na severozápadě Čech. Sousedí s Libereckým, Středočeským, Plzeňským a Karlovarským krajem. Jeho rozloha dosahuje 5 338,67 km2 a žije zde přibližně 817 000 obyvatel. Krajským městem je Ústí nad Labem.

Města v kraji: Most, Teplice, Chomutov, Děčín, Litoměřice, Litvínov, Žatec, Louny, Kadaň, Bílina, Varnsdorf, Roudnice nad Labem, Krupka a Rumburk

Geografie Ústeckého kraje

Na hranici s Německem leží Krušné hory, které pokračují do Karlovarského kraje. Nejvyšším bodem kraje je jihovýchodní svah hory Klínovec ve výšce 1 225 m. n. m. Samotný vrchol hory leží již v Karlovarském kraji.

Na severní hranici kraje najdeme unikátní skalní města, soutěsky a veže – CHKO Labské pískovce. Dalším chráněným územím je Národní park České Švýcarsko.

  • nejnižší bod v kraji: Labe u Hřenska – 113 m. n. m.

Většinu území Ústeckého kraje odvodňuje řeka Labe s přítoky Ohře, Ploučnice a Bíliny.

Zajímavost: obec Žitenice u Litoměřic je uváděna jako nejteplejší místo v ČR.

Zajímavá místa v Ústeckém kraji

Mezi nejnavštěvovanější místa v kraji patří Národní park České Švýcarsko (Edmundova a Divoká soutěska, Mezní Louka, Gabrielina stezka, Pravčická brána, Hřensko – soutěsky, Mariina skála, Růžový vrch).

Najdeme zde i hrady (Pernštejn, Hazmburk, Budyně nad Ohří) a zámky (Jezeří, Libochovice, Děčín, Ploskovice, Červený Hrádek).

V Ústeckém kraji je i několik ZOO (Zoopark Chomutov, ZOO Děčín, ZOO Ústí nad Labem).

Nejvyšší stolovou horou v ČR je Děčínský Sněžník s výškou 723 metrů, na jeho vrcholu narazíme na jednu z nejstarších kamenných rozhleden v ČR. V Tiských stěnách je na výběr ze dvou prohlídkových okruhů, které vás zavedou do nitra skalního města. Návštěva stojí rozhodně za to.

Krajové speciality

V oblasti Polabí a Poohří se pěstuje ovoce, kolem Žatce, Loun a Litoměřic zase chmel. A jaká jídla patří mezi místní speciality? Vyzkoušejte chlebovou polévku, litoměřický vepřový závitek plněný zelím a párkem, šoulet s kachním stehnem, děčínský kecaný koláč, čajový krém nebo čokoládovo-hruškový koláč.

Přejít nahoru