Článek přečtete za 2 min.

Český kras – tipy na výlet

Český kras je chráněné území o rozloze 128 km2 ležící na území Středočeského kraje. Jedná se o krasové území s romantickou a divokou krajinou plnou roklin a kaňonů. Územím protéká řeka Berounka – oblíbená mezi vodáky.

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně byly objeveny v roce 1950 z Houbova lomu při odstřelu horniny. Uvnitř byly nalezeny nádherné prostory plné krápníků, stalaktitů, koralitů, jeskynních komínů a dalších krás, které můžete obdivovat při komentované prohlídce po celý rok.

Stezka Zlatý kůň

Okolo Koněpruských jeskyní vede pěkná naučná stezka Zlatý kůň, která vás seznámí s faunou a flórou v této oblasti a dozvíte se i něco o nalezištích zkamenělin v této oblasti. Trasa začíná v blízkosti východu z jeskyní a je dlouhá 3,3 km.

NPP Kotýz

Kus krásné přírody najdete jen 2 km od Koněpruských jeskyní. Jde o přírodní památku Kotýz, kde kromě nádherné Aksamitové brány připomínající Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku uvidíte také Jelínkův most, skalní masivy Sloní hlava a Jižní hrana nebo zbytky bývalého hradiště Kotýz.

Velkolom Čertovy schody

Unikátní podívaná se vám naskytne z vyhlídky v NPP Kotýz na velkolom Čertovy schody. Lom funguje již od roku 1963 a těží se zde vápence. Svým vzhledem Čertovy schody připomínají známější lom Velká Amerika.

Lom Velká Amerika Mořina

Český Grand Canyon leží nedaleko obce Mořina. Vápencový lom je dlouhý 750 metrů a hluboký více než 80 metrů. Kromě lomu Velká Amerika jsou v oblasti další tři lomy – Mexiko, Kanada a Malá Amerika. Okolo vede žlutá turistická stezka a tech všechny lomy jednoduše najdete.

Svatý Jan pod Skalou

Oblíbeným turistickým cílem v Českém krasu je obec Svatý Jan pod Skalou.

V obci najdete celou řadu zajímavých míst jako je:

  • klášter Benediktinů
  • jeskyně sv. Ivana
  • Husův balvan
  • Mariánské sousoší
  • kaple sv. Maxmiliána

Chcete-li si dát trochu do těla, doporučujeme vyhlídku Kříž nad obcí, kam vede červená turistická stezka. 

Solvayovy lomy

Hornický skanzen a lom Solvayovy lomy – Paraple je ideálním tipem na výlet pro celou rodinu. Děti budou zajisté nadšeny z projížďky vláčkem po úzkorozchodné dráze. Dospělé pak zaujme historie těžby vápence a stroje využívané k těžbě, které si můžete prohlédnout po celý rok.

Hrad Karlštejn

V Českém krasu stojí asi nejznámější český hrad Karlštejn. Základní kámen byl položen římským císařem Karlem IV. v roce 1348. 

Nejznámější částí stavby je kaple sv. Kříže – místo uložení korunovačních klenotů a svatých ostatků. Pozlacená klenba spolu se 127 deskovými obrazy mistra Theodorika vytváří jeden z nejzachovalejších gotických interiérů na světě.

Na hradě Karlštejn probíhají pravidelně prohlídky a různé kulturní akce. Doporučujeme také návštěvu muzea voskových figurín v podhradí.

Vše přehledně na jednom místě:

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top