Článek přečtete za 2 min.

Hrad Hukvaldy a Janáčkova liška Bystrouška

Rozlehlou zříceninu hradu Hukvaldy najdeme ve stejnojmenné obci Hukvaldy v Moravskoslezském kraji. Obec Hukvaldy je známá hlavně díky skladateli Leoši Janáčkovi a lišce Bystroušce.

Kde zaparkovat?

Tři placené parkoviště se nacházejí hned u náměstí a autobusové zastávky Hukvaldy. Poplatek je všude stejný, za den parkování zaplatíte 50 Kč.

Kudy na hrad?

Z parkoviště se vydejte směrem do kopce ke kostelu (cestou minete dvě příjemné kavárny kam si můžete zajít na něco dobrého). Od oborní brány pak vede červená turistická stezka až k hradu. K hradu se dostanete ze dvou směrů. Pro kočárky doporučujeme ten okolo sochy lišky Bystroušky. Cesta ze druhého směru je poměrně prudká a vede po lesní cestě.

Obora Hukvaldy

Pod hradem se nachází obora s daňky a muflony, která patří k nejstarším v ČR. První zmínky o oboře sahají již do roku 1567. Obora má velmi členitý terén tvořený převážně bukovými porosty a lipovými alejemi. Cesta na hrad Hukvaldy je tak velmi příjemná.

 • v letní sezóně je obora přístupná každý den od 7:30 do 20:30

Liška Bystrouška a Leoš Janáček

Pod hradbami hradu čerpal inspiraci i světoznámý hudební skladatel Leoš Janáček (rodák z Hukvald – ve městě najdeme také jeho rodný dům). Na jeho památku byla v oboře umístěna bronzová socha lišky Bystroušky. Současná socha je kopií té původní, která byla v roce 2015 odcizena.

Leoš Janáček se narodil v roce 1854 a byl světově uznávaným skladatelem klasické hudby. Je ceněn pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby. Mezi nejvýznamnější díla patří Její pastorkyňa, Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos nebo Z mrtvého domu.

Historie hradu Hukvaldy

Hrad pochází z poloviny 13. století. Během své historie odolal řadě útoků a obléhání. Od 18. století, ale přestal být využíván a jeho stav se výrazně zhoršil po požáru v roce 1762. 

Nejzachovalejší částí hradu je kaple sv. Ondřeje

Věděli jste, že? Hrad Hukvaldy patří k největším moravským hradům?

Co na hradě uvidím?

 • Z věže hradu se návštěvníkům naskytne krásná vyhlídka na Beskydy, Kopřivnici, Příbor nebo Ostravu
 • Na prvním nádvoří stojí kaple sv. Ondřeje z roku 1602
 • Mohutný palác s rozhlednou a nádvoří
 • Hradní brány
 • Domek správce hradu
 • Dělovou baštu
 • Sklepy
 • Boskovickou přístavbu 

Otevírací doba a vstupné

Hrad je otevřen každý den kromě pondělí v letní sezóně od 9 do 18 hodin, v květnu a září do 17 hodin a dubnu a říjnu do 16 hodin.

 • základní vstupné 90 Kč
 • děti, studenti a senioři 50 Kč
 • rodinné vstupné 230 Kč

Každou celou hodinu od 10 hodin se konají komentované prohlídky (neprovádí se pouze ve 12:00).

Hrad Hukvaldy a kultura

Na romantické zřícenině se často konají nejrůznější kulturní akce. Každý rok na začátku léta se zde koná Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.

Kam dál z Hukvald

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top