Článek přečtete za 2 min.

Nový Jičín – město klobouků

První zmínka o Novém Jičíně pochází z roku 1313. Dnes je město známé díky čtvercovému náměstí s renesančním domem Stará Pošta, Žerotínskému zámku, nebo bývalé továrně na klobouky Tonak. Až budete mít cestu kolem, určitě se tady zastavte.

Kde leží Nový Jičín?

Nový Jičín najdeme v Moravskoslezském kraji, 34 km jihozápadně od Ostravy. Okolo náměstí je několik placených parkovišť, nebo můžete zastavit stejně jako my u nákupní galerie Tabačka, kde jsou první dvě hodiny parkování zdarma. 

Víte proč se nákupní galerie jmenuje Tabačka? Je to proto, že zde dříve stávala známá továrna na tabák.

Městská památková rezervace Nový Jičín

Historické jádro města je tvořeno čtvercovým náměstím s pravoúhlým systémem ulic. V roce 1967 bylo centrum města vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Kolem centra můžeme pozorovat zbytky hradební zdi.

Uprostřed náměstí stojí Morový sloup se sochou Panny Marie z roku 1620 se sousoším Tančících sedláků  v kravařských krojích a tři kašny. V roce 2015 získalo náměstí ocenění nejkrásnější náměstí v ČR.

Nejznámějším domem v Novém Jičíně je zajisté Stará Pošta. Dvoupodlažní objekt s arkádovými lodžiemi stojící na severovýchodní straně náměstí.

Věděli jste, že v roce 1790 v domě na náměstí zemřel slavný generál G. E. Laudon? Laudonův dům je od roku 2011 sídlem Návštěvnického centra s infocentrem.

Výroba klobouků

V 19. stoletím se nejdůležitějším průmyslovým odvětvím ve městě stala výroba klobouků. V roce 1865 Johan Hückel založil první továrnu na výrobu klobouků v Rakouském císařství. 

Na okraji centra Nového Jičína se dříve nacházela světoznámá továrna Tonak a.s. s více jak 200 let dlouhou tradicí. Klobouky se odsud vyvážely do celého světa.

Žerotínský zámek

Ve 14. století se zde nacházela tvrz, kterou nechal v letech 1533-1541 přestavět Bedřich ze Žerotína na renesanční zámek. Výrazným prvkem zámku jsou dvě obranné věžičky. Uvnitř zámku najdeme Muzeum Novojičínska s expozicí kloboučnické módy a historie města.

  • v hlavní sezóně je muzeum otevřeno od úterý do pátku mezi 8-17 hodinou a o víkendech mezi 9-16 hodinou
  • dospělý zaplatí vstup 50 Kč, děti, studenti a důchodci 30 Kč

Lesopark

Vydáte-li se směrem z města po červené turistické stezce, narazíte na pěkný lesopark Skalky, ve kterém uvidíte třeba:

  • sluneční hodiny
  • kamenné divadlo
  • zvěrokruhovou zahradu 
  • amfiteátr Skalky

Info: Vedle lesoparku stojí známe Hückelovy vily.

Výlety v okolí Nového Jičína

Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Scroll to Top