Nad městem Starý Jičín se na Starojickém kopci tyčí zřícenina hradu Starý Jičín. Tento hrad patří k nejstarším na našem území, založen byl již na začátku 13. století.
Parkování ve Starém Jičíně
Ve Starém Jičíně si můžete vybrat ze dvou parkovišť. Jedno je přímo u hlavní silnice u informačního centra a druhé nad kostelem sv. Václava.
K hradu se dostanete po žluté turistické stezce. Jak to tak u hradů bývá, i zde je to do pořádného kopce, cesta ale vede celou dobu po silnici a tak se na hrad dostanete i s kočárkem.
O hradu Starý Jičín
Hrad byl postaven ve 13. století, jeho funkcí byla ochrana starobylé obchodni Jantarové stezky vedoucí od Jadranu po Baltské moře. První zmínka o Starém Jičínu pochází dokonce již z roku 1240.
Na hradě se vystřídalo několik majitelů (Arnold Hückeswagen, rod pánů z Kravař, páni ze Žerotína). Během třicetileté války byl hrad vojensky obsazen a výrazně poničen. Ani snaha hraběte dr. Bedřicha Deyma z počátku 20. století nezabránila tomu, aby se z hradu stala zřícenina.
V roce 1996 proběhla rekonstrukce hradní věže, ve které dnes najdeme expozici o hradu. Z vrcholu je pak pěkný výhled do kraje.
Město Starý Jičín v současné době pracuje na rekonstrukci hradních zdí.
Otevírací doba a vstupné
Hrad je otevřen celoročně a neplatí se zde žádné vstupné. Pouze za vstup do věže zaplatíte za dospělého 40 Kč a za děti 20 Kč.
V hradní věži narazíte na občerstvení (točí zde pivo), které je otevřené v hlavní sezóně denně od 10 do 17 hodin.
Info: Na hradě se často konají různé kulturní akce.