Washington, D.C. – jaké památky musíte vidět

Washington, D.C. je hlavním městem USA. Sídlí zde prezident, Kongres a Nejvyšší soud. Washington leží v Jihoatlantské oblasti jižního regionu USA. Žije zde přes 700 000 obyvatel. Jako turistovi by vám neměly uniknout tyto památky.

Kapitol

Kapitol je klasicistní budova postavená na přelomu 18. a 19. století. Skládá se z rotundy s kopulí a dvou postranních křídel. Budova je dlouhá 229 metrů a 107 metrů široká. V nejvyšším bodě je stavba vysoká 88 metrů. Uvnitř sídlí americký Kongres a Nejvyšší soud.

Bílý dům

Oficiální sídlo amerického prezidenta je známé po celém světě. Budova byla postavena v roce 1792 dle návrhu architekta Johna Adamse. Stejně jako Kapitol je i Bílý dům postavený v klasicistním slohu.  Okolo Bílého domu se rozkládá zahrada s více jak 300 druhy rostlin.

Do Bílého domu jsou pořádány exkurze, termín je ale třeba zamluvit i více jak půl roku dopředu.

Tip: My jsme si sídlo prezidenta prohlédli jen zpoza plotu z ulice H St NW.

Washington monument

Velký bílý obelisk najdeme na západním konci National Mall. Postavený byl na počest prezidenta George Washingtona – 1. prezidenta USA.  Obelisk je vysoký 169 metrů a je tak nejvyšší stavbou ve Washingtonu.  Washingtonův monument je přístupný pro veřejnost, prohlídku si rezervujte s předstihem na oficiálních stránkách. 

Památník II. světové války

Památník, uprostřed kterého stojí nádherná kašna, byl postaven jako pocta a vzpomínka na oběti II. světové války. 

Lincolnův památník

Lincolnův památník byl postaven k uctění památky prezidenta Abrahama Lincolna. Základní kámen byl položen v roce 1915, slavnostní otevření proběhlo 30. května 1922. Stavba je navržena jako antický chrám (připomíná athénský Parthenon). Najdeme zde celkem 36 sloupů s výškou 13,4 metru.  Uvnitř je umístěna velká sedící socha Abrahama Lincolna vysoká 5,8 metru.

Památník Martina Luthera Kinga

Památník najdeme v parku West Potomac. Přibližně uprostřed stojí žulová socha vůdce Hnutí za občanská práva Martina Luthera Kinga Jr. Socha se jmenuje Kámen naděje a vytesal ji sochař Lei Yix. 

Památník Thomase Jeffersona

Památník věnovaný třetímu americkému prezidentovi Thomasi Jeffersonovi. Neoklasická budova postavená v letech 1939-1943. V roce 1947 pak byla uvnitř nainstalována bronzová socha prezidenta vysoká 5,8 metrů a vážící 4 500 kg.

National Mall

National Mall neboli národní promenáda, je park v centru Washingtonu D. C. kolem kterého stojí všechny významné stavby a památníky. 

Rozprostírá se od Lincolnova památníku na západě až k areálu Kapitolu na východě. Přibližně uprostřed National Mall stojí Washingtonův monument – obelisk. 

Info: National Mall a všechny památky pohodlně obejdete za jeden den. 

V parku narazíte na stánky s občerstvením, toalety a prodejce nápojů. Dávejte pozor od koho kupujete pitnou vodu, někdy ji totiž prodejci natáčejí z kohoutků a vydávají ji za originální balení. U stánku označeného jako Refreshment se vám to ale nestane.

V okolí National Mall najdete ještě tyto stavby a památníky:

  • Knihovnu Kongresu
  • Americký národní archiv
  • Památník veteránům korejské války
  • Památník veteránům vietnamské války
  • Národní galerii
  • Smithův institut – přírodovědné muzeum
  • Národní operu
  • Národní divadlo

Nádraží Union Station

Krásná je také budova washingtonského vlakového nádraží. Otevřena byla v roce 1907. V roce 1988 prošla stavba rozsáhlou rekonstrukcí. Každý rok tudy projde přes 32 milionů cestovatelů. Sídlí zde americká vlaková společnost Amtrak.

Washington a New York – tipy na výlet

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme! Dejte nám vědět
Autor: Marie Krauzová

Pracuji jako holka pro všechno ve společnosti 4Dent. Hlavně se ale věnuji e-shopu s dentální technikou a oblečením. Nejvíce mě naplňuje cestování, o své zážitky se s vámi dělím na blogu. Mým životním snem je návštěva Nového Zélandu.

Přejít na začátek